Start Poradniki Pytania do ekspertów Artykuł

Logo dostawcyZwolnienie lekarskie na dziecko

wp.pl | dodane 2012-05-11 (12:06) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 20 godzin i 1 minutę temu | 10 opinii
 

Dwójka moich dzieci od pewnego czasu zaczęła chorować. Jedno z nich przewlekle i wymaga całodobowej opieki. Nie stać mnie na opiekunkę, a dzieci z racji stanu zdrowia nie mogą chodzić do przedszkola. Przez 3 tygodnie byłam na zwolnieniu wziętym na dzieci, a od 2 tygodni na zwolnieniu na siebie. Dostałam ostrzeżenie z firmy, że jeżeli tak dalej pójdzie to mnie zwolnią. Moje pytanie brzmi, ile można maksymalnie przebywać na zwolnieniu lekarskim, które wystawiane jest w celu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Czy pracodawca ma prawo zwolnić mnie w tej sytuacji?

W przepisach prawa pracy brak jest wyznaczonego okresu maksymalnego przebywania na zwolnieniu lekarskim, które wystawiane jest pracownikowi-rodzicowi w celu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Wskazać więc należy na przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25.06.1999 roku (Dz. U.2010 nr 77 poz. 512). Zgodnie z art. 33 wyżej wymienionej ustawy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad:

1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza;

b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;

2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;

Zatem ustawa przewiduje, iż pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim udzielonym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem z prawem do zasiłku opiekuńczego do 60 dni kalendarzowym w roku, w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Jeżeli opieka sprawowana byłaby nad innym członkiem rodziny, ww. okres skraca się do 14 dni. Podkreślić należy, iż ustawa przewiduje limit wiekowy dziecka, uzależniający możliwość przyznania zasiłku opiekuńczego. Zatem okres 60 dni jest limitem wyznaczonym przez ustawę, do którego można przebywać na przedmiotowym zwolnieniu i pobierać z tego tytułu zasiłek. Za dalszy okres zasiłek nie przysługuje.

Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu dziecko przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na okres 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dwa dni wolne w ciągu roku kalendarzowego należą się pracownikowi, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci. Mogą być wykorzystane łącznie lub oddzielnie. Należy zaznaczyć, iż dni te nie mogą zostać wykorzystane jako zaległe w następnym roku pracy.

W kwestii ewentualnego zwolnienia z pracy z powodu częstych, choć formalnie usprawiedliwionych nieobecności art. 53§2 kodeksu pracy przewiduje, iż rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku. Zatem pracownik jest chroniony od zwolnienia bez wypowiedzenia wprost przez ww. przepis. Jednak jeżeli chodzi o zwolnienie z pracy za wypowiedzeniem to istnieje możliwość, iż pracodawca powoła ten argument w uzasadnieniu rozwiązania umowy o pracę. Sąd Najwyższy przyznał, iż długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające wyznaczanie zastępstw i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia o pracę – chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione ( wyrok SN z dnia 04.12.1997 roku I PKN 422/97, wyrok SN z dnia 23.01.2011 roku I PKN 191/00). Jednakże każda sytuacja pracownika wymaga indywidualnej oceny, czy rzeczywiście nastąpiła taka dezorganizacja pracy, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie zakładu pracy, oraz uwzględnienie nie tylko interesu i potrzeb pracodawcy ale również dotychczasowej postawy pracownika oraz sposobu wywiązywania s

Małgorzata Stawicka
Kancelaria Prawna ARKANA


Opinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ewa 2014-05-23 (22:53) 5 miesięcy 30 dni 9 godzin i 14 minut temu

mam pytanie odnośnie tych dwóch dni opieki płatnych w pełnym wymiarze. bedąc w pracy 7-04 dowiedział sie ze moje dziecko jest w szpitalu po rozmowie z przełożonym ustaliła ze od dnia następnego(08-04do 09-04 będę przebywać na opiece wysłałam wniosek o udzielenie tych dwóch dni( zostały one zaakceptowane 14-04), natomiast szpital dnia 10-04 wystawił na ten okres ( od 08-04 do 15-04) l4 na dziecko czy przysługuje mi zwrot tych dwóch dni? za jaki ores powinnam miec wypłacony zasiłek opiekuńczy?

odpowiedz

10
3
~~stonki 2012-09-27 (07:32) 2 lata 1 miesiąc 27 dni i 35 minut temu

Ciekawe kto zapracuje na emerytury tych wszystkich korporacyjnych suczy, które teraz tak brzydza się dziećmi?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
8
~Przeciwko Tobie 2012-05-13 (13:04) 2 lata 6 miesięcy 9 dni 19 godzin i 3 minuty temu

A potem się dziwią, ze Polacy nie chcą mieć dzieci. Zwolnili mnie, bo jedna bezdzietna, nie mająca własnego życia opowiadała u szefostwa, że lecę z byle powodu na zwolnienie. Nie wszystkie matki przebywaja na zwolnieniu z powodu byle katarku, są dzieci, które poważnie choruja - drogie bezdzietne koleżanki - ażeby Wam jajowody pokręciło, gdy zapragniecie mieć swoje bachory!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~mania 2012-05-21 (12:30) 2 lata 6 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 37 minut temu

Potwierdza się moja teoria, że to prawnicy głównie nadużywają napuszonego i sztucznego słowa "iż", unikając jak ognia prawidłowego i normalnego "że". Tego po prostu nie da się czytać. Profesor Miodek powiedział kiedyś w swoim felietonie, że nie mógł czytać pewnej książki, bo powszechne "iż" tak Go denerwowało, że nie mógł się skupić na treści. Prawnicza moda przenosi się na ogół niedokształconego społeczeństwa, któremu wydaje się, że pospolite "że" jest gorsze od "iż" i że w ten sposób ich wypowiedź stanie się mądrzejsza. Niestety, tylko im się wydaje, bo ludzie szanujący polszczyznę wiedzą co myśleć o takich.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
2
~Anna3836 2012-05-24 (10:34) 2 lata 5 miesięcy 29 dni 21 godzin i 33 minuty temu

No tak rodzcie dzieci ..odjete od emerytury 3 lata ...zenada...a kto je wychowa , wyszkoli, wyzywi.Nasz rzad nie ma zielonego poczecia o sprawach dzieci i kobiet...no chyba ze zarabia sie 20tysiecy zzzzz.......niewiadomych premii podatnikow

odpowiedz

16
1
~joanna 2012-05-12 (07:15) 2 lata 6 miesięcy 11 dni i 52 minuty temu

mialam ten sam problem i juz nie pracuje ;/ i ciezko cos znalezc ;/

odpowiedz

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco