Start Poradniki Prawo pracy Artykuł

Logo dostawcyZmiany w prawie pracy 2013. Ściągnij nowy kodeks pracy

WP.PL | dodane 2013-01-02 (16:16) 2 lata 3 miesiące 16 dni 10 godzin i 45 minut temu | 4 opinie
 

W pracy podlegamy wielu przepisom regulującym nasz status jako pracownika, nasze życie rodzinne, wynagrodzenia, uprawnienia w służbie zdrowia. Przepisy te ulegają stałym zmianom. Nie inaczej będzie i w 2013 roku.

Prawo do urlopu wypoczynkowego nie przedawni się. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, roszczenie o udzielenie tegoż urlopu ulega przedawnieniu po upływie 3 lat. W przypadku, gdy pracownik długotrwale i nieprzerwanie przebywa na urlopie wychowawczym, po powrocie do pracy może stracić prawo do urlopu wypoczynkowego. Po zmianach w kodeksie pracy, pracownikowi, który wróci z urlopu wychowawczego, powinno przysługiwać prawo do urlopu wypoczynkowego, nabyte przed urlopem wychowawczym.

Wraca zasada, że za święto przypadające w dniu wolnym od pracy przysługuje pracownikowi jego odbiór w innym terminie. Przez ostatnie dwa lata obowiązywała (i wciąż jeszcze obowiązuje) zasada, zgodnie z którą pracodawcy nie musieli oddawać dni wolnych za święto. Ponieważ pracodawca sam ustala, który dzień jest wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, mógł on tak zaplanować rozkład czasu pracy, by jak najwięcej dni wolnych wypadało w święta. Wskutek tego czas pracy w jego firmie mógł się wydłużać, co mogło prowadzić do naruszenia zasady równości.

Wzrośnie płaca minimalna. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 września z 2012 r., pracownicy otrzymujący tylko pensje zasadnicze będą zarabiać minimum 1600 zł brutto, czyli o 100 zł. Natomiast ci, którzy podejmą pracę po raz pierwszy, będą mogli otrzymać co najmniej 1280 zł brutto. Przy wyliczaniu ogólnej sumy uposażenia będą brane pod uwagę m.in. premie i nagrody czy dodatki stażowe, natomiast nie zostaną uwzględnione odprawy emerytalne i rentowe, nagrody jubileuszowe oraz wypłaty za godziny nadliczbowe.

Wyższy dodatek za pracę w nocy. Podniesienie wysokości tego dodatku ma ścisły związek z podniesieniem płacy minimalnej. Jak stanowi kodeks pracy, przez pracę w godzinach nocnych rozumiemy pracę między 21 a 7 rano. Pracujący w nocy to taki pracownik, który w tych godzinach pracuje co najmniej 3 godz. w ciągu doby. A również taki, którego co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną. Przepisy dotyczące zasad wynagradzania osób pracujących w nocy oraz przysługujących im dodatków ulegają w związku z tym zmianie.

Zmiany w urlopach macierzyńskich. Dojdzie do nich, począwszy od września przyszłego roku. Urlop będzie można wydłużyć o pół roku, czyli do pełnych 12 miesięcy. Zostanie zachowana możliwość podzielenia się urlopem między rodzicami, przy czym nie będą oni mogli pozostawać na urlopie jednocześnie. Natomiast druga część urlopu będzie mogła być „pobierana” w ratach. Rodzice otrzymają prawo wyboru: albo roczny urlop i 80 proc. pensji dla jednego z nich, albo półroczny – i 100 proc. wynagrodzenia. W razie zmiany decyzji i wydłużenia urlopu już w jego trakcie – tylko 60 proc. podstawy wynagrodzenia w drugiej części urlopu.

Dłuższy urlop również dla ojców. Zgodnie z projektem, nad którym trwają prace, ojcowie mieliby prawo do 8 tygodni urlopu ojcowskiego. Przysługiwałby im on do momentu ukończenia przez dziecko 2 lat. Ojciec nie mógłby wykorzystać urlopu w tym samym czasie, co matka dziecka. Miałby natomiast prawo do podzielenia go na dwie części, z zastrzeżeniem, iż jedna z nich nie mogłaby być krótsza niż 2 tygodnie.

Zmiany przy zgłaszaniu się do lekarza. Od stycznia prawdziwa rewolucja – idąc do lekarza, nie będziemy musieli zabierać ze sobą ani książeczki zdrowia, ani druku RMUA. Wystarczy podać PESEL, a pracownik służby zdrowia sprawdzi, czy jesteśmy ubezpieczeni. W razie np. awarii systemu – będziemy mogli napisać stosowne oświadczenie lub przedstawić dotychczas obowiązujące dokumenty. Może się jednak zdarzyć, że pracodawca zapomni zgłosić pracownika do ubezpieczenia. Warto więc sprawdzić zawczasu, czy to zrobił – bezpośrednio w oddziale ZUS lub za pośrednictwem Internetu.

Nie wolno dyskryminować. Od 1 stycznia 2013 roku wiek uprawniający do przejścia na emeryturę nie powinien być wyłączną przyczyną rozwiązania umowy o pracę. W planach jest też wycofanie przepisów umożliwiających rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy z tej przyczyny. Podstawą do zmiany są przepisy kodeksu pracy wskazujące na równe traktowanie pracowników, m.in. podczas rozwiązywania umów o pracę. Nie mogą oni być dyskryminowani m.in. ze względu na płeć, wyznanie, poglądy, a również ze względu na wiek.

TK, JK,WP.PL

Pracujesz po godzinach, szef nie płaci regularnie, pracodawca nie godzi się na urlop, masz „umowę śmieciową”, czujesz że jesteś wykorzystywany? Dowiedź się jakie masz prawa!

ŚCIĄGNIJ KODEKS PRACY 2013PRAWO PRACY - oto kilka porad:

Zmiany w prawie pracy w 2013 roku. Co czeka pracodawcę?
Początek roku, to jak zwykle okres, w którym wchodzą w życie niektóre zmienione lub nowe przepisy prawa pracy. W tym roku jest podobnie. Zmienia się kwota wynagrodzenia minimalnego, a wraz z nią podwyżce ulegają inne świadczenia płacowe, które są ustalane w oparciu o tę wartość.
Kiedy warto rozliczać się wspólnie?
Korzyść ze wspólnego opodatkowania osiągną ci małżonkowie, którzy uzyskują bardzo zróżnicowane kwoty wynagrodzeń. Również wtedy opłaca się wspólnie rozliczać, gdy jeden z małżonków nie uzyskuje dochodów opodatkowanych PIT.
Co nam grozi, jak zrezygnujemy z pracy z dnia na dzień?
Dziś, kiedy praca jest coraz częściej dobrem luksusowym, kiedy na rynku osobistą markę buduje się bardzo trudno i szybko ją zepsuć, pochopne ruchy, które narażają na szwank nasz wizerunek, to bardzo ryzykowne posuniecie.
Dni wolne w 2013 roku. Kiedy przypadają?
Dni świąteczne, wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy, są dniami ustawowo wolnymi od pracy i jeżeli przypadają w innym dniu niż niedziela, obniżają wymiar czasu pracy.

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
0
~wolontariuszka 2013-02-11 (18:38) 2 lata 2 miesiące 7 dni 8 godzin i 23 minuty temu

a pracodawca i tak zrobi po swojemu

odpowiedz

3
0
~b 2013-01-23 (07:22) 2 lata 2 miesiące 26 dni 19 godzin i 39 minut temu

W celu zrozumienia mojej uprzedniej wypowiedzi ......zarobisz w ciagu roku 105850 (2012 kwota wolna od ZUS) wtedy juz nie odciagaja Tobie skladek . Nowa ustawa emerytalna pozwolo wszystkim na wysokich stolkach placic tylko do okreslonych kwot i dlatego inni musza pracowac do 67 roku!

odpowiedz

3
0
~b 2013-01-23 (07:15) 2 lata 2 miesiące 26 dni 19 godzin i 46 minut temu

Rzeczywiscie kolosalne zmiany na rzecz pracownika . Nareszcie bedzie wiecej emerytow na wysokich stanowiskach z duza pensja, ktorzy po osiagnieciu kwoty ,okreslanej raz w roku nie beda musialy placic na ZUS . Ostatno bylo to chyba105 tys. Brawo ministrze pracy, rzeczywiscie zamiast dla Ojczyzny prawo jest tylko dla znajomkow, bo ta reszta to musi bulic do smierci!

odpowiedz

5
0
~sraca 2013-01-21 (21:07) 2 lata 2 miesiące 28 dni 5 godzin i 54 minuty temu

Plik ma nazwę "kodeksracy". Fakt, coraz częściej praca zasługuje na taki przydomek.

odpowiedz

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco