Start Poradniki Pytania do ekspertów Artykuł

Logo dostawcy Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

monsterpolska.pl | dodane 2013-07-22 (14:10) 1 rok 8 miesięcy 27 dni 8 godzin i 33 minuty temu | 3 opinie
 

(fot. © pressmaster - Fotolia.com)

Wysyłając aplikację do pracodawcy wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Na co tak naprawdę się zgadzamy? Często nasze CV jest przekazywane innym firmom, czy to jest zgodne z prawem?

Odpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl


Każde CV, które wysyłamy do pracodawcy musi być opatrzone klauzulą o ochronie danych osobowych, w przeciwnym wypadku pracodawca nie ma prawa włączyć naszej aplikacji do procesu rekrutacyjnego. Wynika to z ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 roku. Aby firma rekrutująca mogła rozpatrzyć nasze CV, musimy wyrazić na to zgodę. Zgodnie z prawem samo wysłanie dokumentów nie jest wystarczającą zgodą - daje ją dopiero załączenie klauzuli.

Zawarcie klauzuli upoważnia pracodawcę do korzystania z dokumentów kandydata w konkretnym procesie rekrutacyjnym w danej firmie. Do aplikacji wgląd mają pracodawca oraz pracownicy związani z tą rekrutacją: najczęściej dział kadr lub specjaliści od HR. Zatem przekazanie naszego CV innej firmie jest niezgodne z prawem. Jeśli pracodawca chce zarekomendować nas innemu pracodawcy, musi poinformować kandydata o możliwości samodzielnego skontaktowania się z daną firmą lub otrzymać jego pisemną zgodę na przekazanie dokumentów aplikacyjnych.

Polecamy: Masz pytania dotyczące rekrutacji? Zapytaj naszych ekspertów!

Należy pamiętać, że klauzula o ochronie danych osobowych powinna być umieszczona na samym dole dokumentów aplikacyjnych, zarówno CV jak i listu motywacyjnego. Możemy umieścić ją w stopce, wskazane jest także zmniejszenie czcionki. Ważne, aby klauzula była aktualna. Poprawna wersja powinna brzmieć następująco:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).”

Nie zamieszczenie w CV klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych to poważny błąd, który może nas kosztować utratę szansy na pracę.

(AS)

Skuteczne CV i list motywacyjny!


Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 19 76,00%
nie 6 24,00%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~jah 2015-03-30 (17:26) 19 dni 5 godzin i 17 minut temu

wierutna bzdura. zgoda zamieszczona w cv to tylko "dodatkowe zabezpieczenie". pani najwyraźniej nie ma z przepisami prawa nic wspólnego. nie jest bowiem wymaga żadna dodatkowa zgoda zamieszczona w cv bo to właśnie z ustawy o ochronie danych osobowych wynika przesłanka legalizująca przetwarzanie danych kandydata.

odpowiedz

5
0
~styrlic 2014-07-10 (16:29) 9 miesięcy 8 dni 6 godzin i 14 minut temu

hm, troche bzdura, wysylajac CV na rekrutację automatycznie wyrażamy zgodę na udział w tymże procesie, zgoda tak anie jest konieczna

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco