Start Artykuł

Zatrudnienie w Lasach Państwowych spada

PAP | dodane 2012-03-01 (15:26) 2 lata 1 miesiąc 15 dni 6 godzin i 28 minut temu
 

(fot. PAP)

Obecnie zatrudnienie w Lasach Państwowych wynosi jedynie 25,5 tys. osób - poinformował wiceminister środowiska Janusz Zaleski. Jeszcze na początku lat 90. w Lasach pracowało ok. 100 tys. osób.

W firmach usługowych działających na rzecz Lasów pracuje ok. 50-80 tys. osób - ocenił wiceminister, który we wtorek przedstawił sejmowej komisji skarbu informację o gospodarowaniu mieniem skarbu państwa przez Lasy Państwowe.

Lasy Państwowe zarządzają obszarem o powierzchni 7 mln 596,6 tys. hektarów, z czego 7,2 mln - to lasy. Zasoby drewna wynoszą prawie 1,9 mld m sześc. W 2010 r. Lasy pozyskały prawie 33,8 mln m sześc. drewna, a przychody z jego sprzedaży wyniosły 5 mld 283,7 mln zł. Średnia cena drewna w 2010 r. wyniosła 157 zł za m sześc.

Lasy Państwowe płacą podatek leśny, ale nie są objęte podatkiem od firm (CIT). Wiceminister jest zdania, że Lasy mogłyby się stać płatnikiem podatku CIT. Za 2010 r. byłaby to kwota 86 mln zł, a za 2011 r. - 230 mln zł - podał Zaleski.

Resort środowiska popiera takie rozwiązanie w nowym rozporządzeniu dotyczącym biomasy używanej do celów energetycznych, by nie można było drewna z lasów spalać w elektrowniach i elektrociepłowniach i uzyskiwać za to certyfikat odnawialnej energii. Zaleski powiedział, że rozporządzenie w tej sprawie do nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii jest w uzgodnieniach międzyresortowych.

Posłów interesował status ośrodków wypoczynkowych na terenach Lasów Państwowych. Zaleski, który jest też Głównym Konserwatorem Przyrody, zadeklarował jak najszybsze uregulowanie tej sprawy na terenach leśnych.

Podał, że jest to w skali kraju ponad 700 ośrodków i ok. 1,5 tys. hektarów. Obecnie ziemia należy do Lasów Państwowych, a budynki i infrastruktura ośrodków - do ich właścicieli, czyli firm, związków zawodowych lub osób prywatnych. - Te tereny albo powinny zostać sprzedane właścicielom ośrodków, albo powinny zostać podpisane z nimi wieloletnie umowy dzierżawy - powiedział posłom wiceminister.

Struktura organizacyjna Lasów Państwowych obejmuje dyrekcję generalną, 17 regionalnych dyrekcji i 430 nadleśnictw. Niedawno połączono m.in. nadleśnictwo Wetlina z nadleśnictwem Cisna w Bieszczadach.

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 1 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Pracodawcy mogą skorzystać na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy Pracodawcy mogą skorzystać na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy
2
86%
Ile zarobił Jerzy Janowicz? Ile zarobił Jerzy Janowicz?
3
75%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
4
74%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
5
72%
6 - godzinny dzień pracy? Nietypowy eksperyment 6 - godzinny dzień pracy? Nietypowy eksperyment

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV