Start Poradniki Pytania do ekspertów Artykuł

Logo dostawcyZasiłek dla bezrobotnych i rodzinny - kiedy przysługuje i ile wynosi?

wp.pl | dodane 2011-12-05 (12:54) 3 lata 4 miesiące 15 dni 18 godzin i 5 minut temu | 16 opinii
 

Nie mam pracy od 2 miesięcy, pracowałam w firmie odzieżowej, miałam umowę o pracę na czas określony. Zwolniono mnie, bo firma musiała ciąć koszty. Chcę się zarejestrować w urzędzie pracy. Mam też troje dzieci w wieku szkolnym, wychowuję sama dzieci. Otrzymuję alimenty – na każde dziecko po 200 zł. W jakiej wysokości otrzymam zasiłek dla bezrobotnych, czy mam szanse na jakieś dodatkowe świadczenia z racji samotnego wychowywania dzieci? Jakieś świadczenia rodzinne? Zupełnie się na tym nie znam, wcześniej nie interesowałam się tymi sprawami. Co mogę zrobić jako bezrobotna, by zdobyć dodatkowe świadczenia?

Odpowiada Marcin Kamiński, Kancelaria Prawna ARKANA


Osoby, które zostały zwolnione z pracy często znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej, szczególnie jeżeli samotnie wychowują dziecko. W takim przypadku można ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych i zasiłek rodzinny, do którego mogą nam przysługiwać dodatkowe świadczenia.

Zasiłek dla bezrobotnych

W pierwszej kolejności w przypadku utraty pracy należy zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Zasiłek co do zasady przysługuje po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które ze swojej winy spowodowały rozwiązanie stosunku pracy okres ten będzie dłuższy. Kolejnym warunkiem jest udokumentowanie przez osobę bezrobotną, że w okresie 18 miesięcy przed rejestracją co najmniej 365 dni podlegała między innymi: zatrudnieniu lub wykonywaniu pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą lub świadczeniu usług na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, opłacaniu składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub współpracy jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia, opłacaniu składki na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego, albo zatrudnienia w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Wysokość zasiłku od 01.06.2011r. wynosi:

• 761,40 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku,
• 597,90 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Należy jednak pamiętać, że wysokość zasiłku zależy także od stażu pracy. Bezrobotnemu, który spełnił warunki konieczne do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i którego łączne okresy zatrudnienia, prowadzenia działalności (staż pracy), wynoszą:

• do 5 lat stażu pracy przysługuje zasiłek w wysokości 80% zasiłku podstawowego,
• od 5 do 20 lat stażu pracy przysługuje 100% zasiłku podstawowego,
• co najmniej 20 lat stażu pracy przysługuje 120% zasiłku podstawowego.

Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany w okresach miesięcznych z dołu. Zasiłek za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego zasiłku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje zasiłek.

Zasiłek rodzinny

Kolejnym świadczeniem, o które można ubiegać się w przypadku ciężkiej sytuacji finansowej mającym za zadanie pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka jest zasiłek rodzinny. Przysługuje on jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 504 zł lub 583 zł netto (w przypadku gdy w rodzinie jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności) do czasu ukończenia przez dziecko 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo do 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Przysługuję on także osobie uczącej się w szkole lub szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi:

• 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
• 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
• 98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby.

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 20,00%
nie 4 80,00%

Opinie (16)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
23
~Marta 2011-12-12 (13:48) 3 lata 4 miesiące 8 dni 17 godzin i 11 minut temu

zrob se kobieto kolejna trojke - co za brak wyobrazni zeby w dzisiejszym swiecie miec tyle dzieci? Ale tak liczac to jej niezle bedzie i bez pracy - 600PLn za dzieci, okolo 700PLN zasilku i okolo 300 ekstra dodatku na kazde dziecko i to za to ze siedzi w domu. Po co pracowac? jeszcze zasilek rodzinny - nic tylko robic sobie dzieci i czekac az za plodnosc dostanie sie kase. Do tego pewnie jakies doplaty i za nic zbierze sobie okolo 2500 na czysto. Ograniczcie te zasilki, zapomogi inne syfy socjalne bo ludzie przestana pracowac. jak w UK i Hiszpanii

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
0
~toni1122 2013-12-17 (09:56) 1 rok 4 miesiące 3 dni 21 godzin i 3 minuty temu

Pani Marto czytała pani całość wypowiedzi tej pani ? Sama sobie dzieci nie zrobiła . Zapewne nie każdy jest wyrachowany i liczy że będzie żył z dzieci. Mam troje dzieci i sielanki niema , ale jest miłość i może kiedyś duma z małych berbeciów i jeszcze mały szczegół trójka dzieci tej pani będzie pracować na naszą emeryturę .Los chyba nie dał pani porządnego kopniaka . Pozdrawiam Toni

odpowiedz

0
0
~marny kraj 2013-09-09 (09:00) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 21 godzin i 59 minut temu

W polsce nie da się żyć nikt ci nie pomorze

odpowiedz

0
1
~robert 2013-01-30 (21:54) 2 lata 2 miesiące 21 dni 9 godzin i 5 minut temu

kamila?

odpowiedz

3
2
~maja 2011-12-05 (17:29) 3 lata 4 miesiące 15 dni 13 godzin i 30 minut temu

w tym dziadostwie chcecie upominek swianteczny`to juz mamy obozy pracy

odpowiedz

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco