Start Poradniki Pierwsza praca Artykuł

Logo dostawcy Zaczynają "na próbę", kończą bez pieniędzy

PAP | dodane 2013-04-20 (07:54) 2 lata 6 dni 18 godzin i 19 minut temu | 73 opinie
 

(fot. Thinkstock)

Ruszył sezon ogródków kawiarnianych, który dla wielu młodych ludzi oznacza możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Dla niektórych pierwszy kontakt z sezonową pracą w gastronomii kończy się jednak wielkim rozczarowaniem, ostrzega "Dziennik Polski".

- Dwa dni nosiłem tacę "na próbę" z nadzieją, że pozwolą mi pracować przez wakacje, mówi Tomek, student historii. Dodaje, że pod koniec drugiego dnia menedżer powiedział, że nie jest zadowolony z jego pracy. - Kiedy zapytałem o pieniądze, odpowiedział, że to był bezpłatny okres próbny.

Takie praktyki wśród restauratorów nie są rzadkością. - Pracodawcy wykorzystują niewiedzę młodych ludzi i w ten sposób mają pracowników za darmo, mówi Anna Majerek, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Polecamy: Praca w policji. Żenująco niska płaca za ciężką pracę

I ostrzega: przepisy prawa pracy nie znają pojęcia "umowy na próbę", za którą nie należy się wynagrodzenie. - Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. (PAP)

Praca tymczasowa dla każdego. Sprawdź oferty!

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 15 48,39%
nie 16 51,61%

Opinie (73)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
0
~Nick 2013-04-23 (10:35) 2 lata 3 dni 15 godzin i 38 minut temu

Ja tam żyję już kawałek czasu i wiem jedno. Z niejednego pieca chleb jadłem i powiem wam tak - lepiej pracować u Niemca, Jankesa, Angola, Ruska czy choćby Żyda, niż polskiego chama. Nie ma gorszego szefa, jak polski dorobkiewicz-nuworysz, co słomy z butów nawet nie wyjął. Wyobraża sobie taki, że jest wielkim panem, szlachtą i resztę traktuje jak chłopów pańszczyźnianych. Obojętnie czy to prywaciarz, badylarz, sklepikarz czy choćby zwykły kierownik czy brygadzista, co mu pracodawca odrobinę władzy dał, zawsze taka kanalia zatruje życie maksymalnie. Umowa? Jak masz szczęście a i tak śmieciówka. Zarobki? Jałmużna a pan kapo ma wymagania, że ho, ho. Zwijaj się człowieku jak mróweczka przez 10/12 godzin codziennie + soboty i często niedziele. Zapłata za nadgodziny? Zapomnij. Nie masz już siły? Chcesz iść na przerwę? Twój problem. Nie masz czasu dla rodziny czy na życie osobiste, rozwój, naukę? Twój problem. Chcesz urlop? Zapomnij a w dogodnym dla ciebie czasie to już w ogóle wybij sobie z głowy. Nawet nie myśl o L4, choćbyś miał 40 stopni gorączki lub złamaną nogę. Cały czas jesteś pracowniku, spięty, zestresowany, upokarzany i poniżany. Jak ci się coś nie podoba, to słyszysz stary tekst, że drzwi otwarte i na twoje miejsce kolejka stu chętnych. Do tego bluzgi, kpiny i wyzwiska. Dobrze, że pałą po głowie nie może walić ale na pewno by chciał. Jak się rozchorujesz z tego wszystkiego, to od razu wylatujesz na bruk. Oczywiście odszkodowania zero. Wiecznie się taki spóźnia z wypłatą, bo co go obchodzi, że ty masz rachunki i kredyt do spłacenia ale sam, kanalia, właśnie wrócił z wakacji z rodziną na Hawajach, zdążył zamówić najnowszy model BMW dla synusia i mebluje nowy dom dla curuni, bo dziecko w drodze i ślub niedługo (ślub w twojej rodzinie ma głęboko gdzieś ale spróbuj go nie zaprosić). Dla ciebie pieniędzy nie ma. Może jak "wpłynie przelew". Tylko, że w tym czasie wpłynęło już z 10 przelewów. To polski "szef" dyskryminuje młode kobiety (bo mogą zajść w ciążę), kobiety z dzieckiem/dziećmi (dzieci chorują), ludzi po 35/40/50 roku życia (bo za stary), młodych (bo niedoświadczony) etc. To polski buc i ćwok wymaga nawet na "stanowisko" babci klozetowej czy machacza łopatą, doświadczenia, wykształcenia, znajomości komputera, pakietu Office i znajomości dwóch języków obcych. Na pohybel takim c|ulom. I tak się tylko zastanawiam, co w tym czasie robi Inspekcja Pracy?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~glos 2013-04-20 (23:52) 2 lata 6 dni 2 godziny i 21 minut temu

A co z pracujacymi emerytami milicji itp z pseudo grupami inwalidzkimi kasa plynie z pefronu itd a normalni ludzie tyraja bez przyszlosci na zlecenie itd po 300godz chodzi o tzw firmy ochroniarskie ,oraz kiedy ktos sie zajmie walkami we firmach transportowych najnizsza na konto reszta pod stolem ,lamanie czasu pracy,jazdy ,magnesy ,otwarte tacha a jak kierowca chce uczciwie jezdzic to wylatuje bo itd lapie kierowcow a nie walki w firmie emeryci pracujacy zabieraja miejsca pracy i postkomuchy wala glupa ,ze walcza z bezrobociem istny cyrk.tzw HR to klika przesiewu ludzi ,dostaja prace ludzie z ukladu a reszta na bruk.gdzie to itd,inspekcja pracy itd co pala glupa i wspolgraja w ukladzie zamknietym.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
2
SPRAWIEDLIWY 1 2013-04-20 (17:46) 2 lata 6 dni 8 godzin i 27 minut temu

W spświetle polskiego prawa kazda umowa ustna też jest umową wiążacą-wiec takiego pracodawcę mozna skutecznie zgłosić do PIP !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~ANTYusa 2013-04-23 (05:58) 2 lata 3 dni 20 godzin i 15 minut temu

W kapitalistycznym POLSYFIE nie ma pracy, jest tylko robota i to najczęściej za pół darmo, za darmo, albo trzeba jeszcze dopłacić :] Ludzie co wy tam jeszcze robicie w tym żydowskim folwarku?!?!

odpowiedz

0
6
~Dawid 2013-04-23 (04:02) 2 lata 3 dni 22 godziny i 11 minut temu

Ja nie rozumiem tych mlodych. Narzekaja ze nie ma pracy. Ze ciezko ze nie ma pracy. Do lopaty powinni isc. Tam jest praca. Roboty publiczne itp.

odpowiedz

24
3
~nation 2013-04-20 (21:33) 2 lata 6 dni 4 godziny i 40 minut temu

Ale to ci "młodzi wykształceni...." głosowali na to a teraz się dziwią i przeklinają. A przed wyborami rozum mieli czy tylko telewizor?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

21
1
~sam 2013-04-22 (21:40) 2 lata 4 dni 4 godziny i 33 minuty temu

Młody może dymać za darmo , ale np. pani KOPACZ ...... jej już się należy:pensja , trzynastka , czternastka ,dodatek za wysługę lat, tzw."pod gruszą", nagroda , dodatek funkcyjny , premia , a na koniec odprawa .

odpowiedz

57
3
~QQQ 2013-04-20 (11:55) 2 lata 6 dni 14 godzin i 18 minut temu

Szukasz pracy? Przygotuj sobie dyktafon. W ten sposób będziesz miał potwierdzenie zawarcia umowy, warunków i faktu odmowy wypłaty wynagrodzenia. Potwierdzisz w ten sposób wszelkie dyskryminujące uwagi i warunki w czasie rekrutacji. Dyktafon musi mieć czuły mikrofon i być odporny na hałas tła. Nie będzie to dowód bezpośredni, ale masz prawo przytoczyć każdy, który potwierdzi twoją wersję wydarzeń i zdobyty jest w sposób legalny. Masz prawo bez wiedzy rozmówcy nagrać KAŻDĄ rozmowę, w której uczestniczysz osobiście. Warunki zatrudnienia oparte o kryteria wieku, płci, wyglądu, bez podstaw merytorycznych, kwalifikują się do kategorii DYSKRYMINACJA.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

3
0
~krótko treściwie 2013-04-22 (20:36) 2 lata 4 dni 5 godzin i 37 minut temu

Okres próbny jest nagminnie wykorzystywany. W dodatku na umowę zlecenie. A to ciężko nazwać pracą. Praca mówi sama za siebie - UMOWA O PRACĘ. Inaczej nie jest to praca a zlecenie.

odpowiedz

6
0
~teo 2013-04-21 (08:06) 2 lata 5 dni 18 godzin i 7 minut temu

Trzeba zgłosić do skarbówki przekręt prywaciarza za pracę trzeba płacić,a następnie inspekcja pracy nie bać się Parę razy zgłoszenie w tych instytucjach i nie będzie pracy na próbę bez zapłaty.NIE TRZEBA SIĘ BAĆ.

odpowiedz

3
0
~54fgmj4 2013-04-21 (07:19) 2 lata 5 dni 18 godzin i 54 minuty temu

uwaga na cwaniaka co zatrudnia tak od lat kierowców do pomocy drogowej w warszawie na Gocławiu. Stacjonuje na parkingu przy Ostrobramskiej róg Zamienieckiej do południa a po południu na parkingu przy Conforamie. Zatrudnia ludzi na 2-3 dni i potem wyrzuca pod pretekstem złej pracy. Jak się boi, to chwali się koneksjami w policji i robi kserówki z dokumentów kierowców. Oczywiście zero kasy za kilka dni pracy.

odpowiedz

81
1
~ja też 2013-04-20 (09:35) 2 lata 6 dni 16 godzin i 38 minut temu

zostałem w ten sam sposób oszukany i wielu innych przede mną.Akurat nie w ogródkach a w "normalnym" zakładzie byłem lakiernikiem,kierownik mnie chwalił że mi dobrze idzie a dla szefa po 3 dniach byłem be be. Jak się póżniej dowiedziałem u niego i nie tylko jest to normalna praktyka że zwalnia po 3 dniach nie płacąc ani złotówki Skoro polskie państwo na to pozwala to wszelkiej maści prywaciarze chętnie z tego korzystają bo bogatemu zawsze mało. Ten kraj to obóz koncentracyjny.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~nick 2013-04-21 (00:13) 2 lata 6 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Tusk rżnie głuypa, że nic nie wie jak o rurociagu na Węgry. On jest jakiś nie kumaty jakby nie był wnukiem z Wremahtu.

odpowiedz

22
0
~asd 2013-04-20 (12:49) 2 lata 6 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Ten manager to drugi Pudzian a student nie ma kolegów? Upada duch w narodzie...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~glos 2013-04-20 (23:30) 2 lata 6 dni 2 godziny i 43 minuty temu

A co z pracujacymi emerytami milicji itp z pseudo grupami inwalidzkimi kasa plynie z pefronu itd a normalni ludzie tyraja bez przyszlosci na zlecenie itd po 300godz chodzi o tzw firmy ochroniarskie ,oraz kiedy ktos sie zajmie walkami we firmach transportowych najnizsza na konto reszta pod stolem ,lamanie czasu pracy,jazdy ,magnesy ,otwarte tacha a jak kierowca chce uczciwie jezdzic to wylatuje bo itd lapie kierowcow a nie walki w firmie emeryci pracujacy zabieraja miejsca pracy i postkomuchy wala glupa ,ze walcza z bezrobociem istny cyrk.tzw HR to klika przesiewu ludzi ,dostaja prace ludzie z ukladu a reszta na bruk.gdzie to itd,inspekcja pracy itd co pala glupa i wspolgraja w ukladzie zamknietym.

odpowiedz

23
2
~glos 2013-04-20 (11:35) 2 lata 6 dni 14 godzin i 38 minut temu

A co z pracujacymi emerytami milicji itp z pseudo grupami inwalidzkimi kasa plynie z pefrony itd a normalni ludzie tyraja bez przyszlosci na zlecenie itd po 300godz chodzi o tzw firmy ochroniarskie ,oraz kiedy ktos sie zajmie walkami we firmach transportowych najnizsza na konto reszta pod stolem ,lamanie czasu pracy,jazdy ,magnesy ,otwarte tacha a jak kierowca chce uczciwie jezdzic to wylatuje bo itd lapie kierowcow a nie walki w firmie emeryci pracujacy zabieraja miejsca pracy i postkomuchy wala glupa ,ze walcza z bezrobociem istny cyrk.tzw HR to klika przesiewu ludzi ,dostaja prace ludzie z ukladu a reszta na bruk.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
2
~W 2013-04-20 (12:17) 2 lata 6 dni 13 godzin i 56 minut temu

MNIE TAKŻE NIE JEDEN PRACODAWCA KANTOWAŁ ! , CHOĆBY W GASTRONOMI ! TERAZ POPROSTU NIE WYDAJĘ PIENIĘDZY W TAKICH KNAJPKACH , ZAMIAST KUPIĆ NP , PLACKI ZIEMNIACZANE PO WĘGIERSKU W CENIE OD 12 ZŁ - 30ZŁ . KUPUJĘ BÓŁKI , PIERŚI Z KURCZAKA , KECZUP ,ZIELENINĘ I ZA 20 ZŁ ! . Z TEGO WYJDZIE MI 10 BUŁEK ZE SMARZONĄ PIERSIĄ Z KURCZAKA , ZIELENINKĄ , SEREM I KECZUPEM LUB POMIDOREM ! . PISZE OSZUKANY PRACOWNIK ( UBEZPIECZENIE , WYNAGRODZENIE , UMOWA) PRZEZ SZEFA KNAJPY GASTRONOMICZNEJ

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
77
~RESTAURATOR 2013-04-20 (08:45) 2 lata 6 dni 17 godzin i 28 minut temu

MAM KILKA OGRÓDKÓW KAWIARNIANYCH I GDYBYM MUSIAŁ PŁACIĆ KELNERCE ZA PRACĘ TO BYM MNIEJ ZAROBIŁ, A TAK CO PARĘ DNI INNA I JAK SIĘ DOBRZE POSTARA I BĘDZIE POSŁUSZNA TO I NA PARĘ TYGODNI ZOSTANIE I PARĘ ZŁOTYCH NA ODCHODNE DOSTANIE.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

21
2
~m 2013-04-20 (10:59) 2 lata 6 dni 15 godzin i 14 minut temu

!0 lat temu wyjechalem !! imalem sie roznych zajec !! umowe o prace zawieralem zawsze na gebe !!! Nigdy nie zostalem oszukany !! zawsze mialem obowiazujace ubezpieczenie i swiadczenia !!! Pracodawcy uwazali ze sa odpowiedzialni za firmy i za pracownikow !!! zaden z nich nigdy nikogo nie zwolnill !!! pracownicy czesto odchodzili sami po znalezieniu leprzej pracy !! po jakim s czasie niektorzy wracali !! ale szef juz im dziekowal !! tez wymagal lojalnosci !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

21
1
~darknez 2013-04-20 (17:53) 2 lata 6 dni 8 godzin i 20 minut temu

Na budowie u prywaciarzy często się tak zdarza, nie lubią płacić za wykonaną robotę. Wtedy bierzesz sprzęt, mówisz papa i kasa się zwraca i nawet premia jest :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco