Start Artykuł

„Za Bóg zapłać” nie pogramy

PAP/WP.PL | dodane 2012-07-25 (08:28) 1 rok 8 miesięcy 30 dni 4 godziny i 39 minut temu
 

(fot. newspix.pl)
O dobrego organistę coraz trudniej. Niewielu chce tę pracę wykonywać, a parafie oszczędzają - informuje "Gazeta Wyborcza". Jednak dla chcącego nic trudnego i zarobić można sporo.

Jak zauważa ks. Wojciech Szary, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistów, przez kryzys finansowy, który dotknął też Kościół, proboszczowie obniżają zarobki muzyków; w mniejszych parafiach zdarza się, że rezygnują z ich usług na co dzień lub nawet w niedzielę. Z kolei Małgorzata Budzyńska mówi, że cały czas brakuje dobrych muzyków i nie ma też wielu chętnych, by kształcić się w tym kierunku. Sama pracuje jako organistka od czterech lat i nie ma kłopotu z finansami: jeśli ktoś jest dobry, to nie może narzekać.

Zarobki w tej branży zawierają się w przedziale od 1100 do 2600 zł. Są nawet tacy, którzy wyciągają ponad 3500 zł – tak przynajmniej podaje portal moja-pensja.pl. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jak twierdzą sami zainteresowani, z tymi zarobkami to bywa różnie. Są tacy, którzy ledwo wiążą koniec z końcem i pracują na czarno. Inni mają stałe umowy i stały, comiesięczny dochód.

– Muszę przyjeżdżać na różne msze w tygodniu, gram też całą niedzielę, bo nie mam zmiennika. W sumie mam kilka godzin tygodniowo, więc nie dam rady się z tego utrzymać. Najbardziej opłaca mi się grać na weselach. Tam za jeden wieczór biorę około 600 złotych. To tyle samo, co mam z parafii za cały miesiąc – opowiada pan Jan w portalu wspolczesna.pl. – Dorabiam także ucząc gry na pianinie. Biorę za godzinę 25 złotych, ale warunki pracy są zupełnie inne. Wiadomo, że w kościele jest zimno, a i o instrumenty nikt nie dba.

Pan Stanisław z Lublina na swoją pracą narzekać nie może. – Skończyłem studia w klasie organów. Gram od 13 lat w kościołach. Obecnie pracuję w parafii liczącej około 15 tysięcy wiernych. Mam umowę o pracę ze wszystkimi świadczeniami. Podstawowej pensji mam 1200 złotych, a dodatkowo np. za ślub biorę około 100 złotych – komentuje w portalu wspolczesna.pl.

Niektórzy jednak, za granie na ślubie liczą sobie po 300 zł, za chrzciny i pogrzeby dostają 100 zł, a czasem wpadnie nawet 500 czy 1000 zł. Kilka takich uroczystości w miesiącu i organista dorobi całkiem niezłą sumkę.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", wabikiem na zdobycie chętnych do wykonywania tego mało popularnego zawodu są mieszkania. Szczególnie w mniejszych miejscowościach. - My już podczas projektowania plebani, zaplanowaliśmy mieszkanie dla organisty. Z kuchnią, łazienką i osobnym wejściem. Bez tego moglibyśmy sobie poszukać najwyżej wiatru w polu – komentuje na łamach "Gazety Wyborczej" ksiądz z Wejherowa.

(JK)

Myślisz o pracy za granicą? Sprawdź oferty! Dowiedz się, ile możesz zarobić!


Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 16 53,33%
nie 14 46,67%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
97%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
69%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
4
52%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków
5
46%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł?