Start Artykuł

Logo dostawcyZ czego żyje komornik?

wp.pl | dodane 2010-03-05 (14:21) 4 lata 1 miesiąc 18 dni 22 godziny i 46 minut temu
 Zarobki komorników wynoszą powyżej średniej krajowej, ale nie są jednakowe. Zależą od ilości prowadzonych spraw, umiejętności ściągania wierzytelności i rewiru.

Wynagrodzenie komornika wynika z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, wynosi ono 15% sumy ściągniętych długów (jest to górna granica i sąd może ją obniżyć). W przypadku egzekucji długu z konta bankowego czy wynagrodzenia prowizja dla komornika jest niższa i wynosi 8%. Oczywiście komornicy utrzymują w tajemnicy to, ile zarabiają. Możemy mówić o szacunkowych kwotach. Niedawno jednak media informowały, że pewien komornik na Śląsku zarabiał około 250 tys. złotych miesięcznie!

Co prawda dopuścił się oszustwa i sąd skazał go na rok więzienia w zawieszeniu za niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, jednak przedstawiciele resortu sprawiedliwości przyznali, że tak duże pensje w tym zawodzie są możliwe. A śląscy komornicy zarabiają najwięcej w kraju. Reprezentanci tej profesji przypominają, że komornicy ponoszą duże koszty swojej działalności – m.in. utrzymują kancelarię i pracowników. Dlatego zarobki najczęściej oscylują wokół średniej krajowej.

- Są tacy, którzy dobrze zarabiają i tacy, którzy cienko przędą. Pamiętajmy, że koszty, które ponosi komornik podczas prowadzenia spraw są ogromne i nie zawsze otrzymujemy zwrot pieniędzy z tego tytułu. Komornik pokrywa koszty korespondencji, musi uiszczać opłaty, gdy chce uzyskać jakieś informacje. Przykładowo uiszcza się opłatę za pismo o udzielenie informacji o posiadanych pojazdach, ale też za informacje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Gminy czy Starostwa Powiatowego. Płaci się za wpis wzmianki o wszczęcie egzekucji w księdze wieczystej, za oszacowanie wartości np. nieruchomości przez rzeczoznawcę. Na same opłaty tracimy kilkaset złotych. A dochodzą przecież duże koszty prowadzenia kancelarii. Bardzo często czynności komornika są zaskarżane i rozpatruje je sąd. Dlatego na zarobek z tytułu jakiejś sprawy czasem trzeba czekać 2 lata. Większość komorników zarabia niewiele ponad średnią pensję. Ale w dużych miastach można zarobić dużo więcej – mówi Ireneusz Gawryś, komornik (od kilku lat na emeryturze).

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
97%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
69%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
4
52%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków
5
46%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić?