Start Artykuł

Waloryzacja rent i emerytur

PAP | dodane 2010-12-21 (14:36) 3 lata 3 miesiące 29 dni 19 godzin i 38 minut temu | 3 opinie
 

(fot. sxc.hu)Zgodnie z budżetem na 2011 rok waloryzacja rent i emerytur z ZUS będzie procentowa i wyniesie 2,46 proc. Jak na razie rząd nie podjął decyzji o zmianie sposobu waloryzacji na kwotową - powiedziała w poniedziałek PAP minister pracy Jolanta Fedak.

W końcu sierpnia premier Donald Tusk mówił, że w 2011 roku możliwe jest przejście z waloryzacji procentowej na kwotową. Natomiast kilka dni temu minister Fedak mówiła w radiu TOK FM, że od przyszłego roku możliwa będzie waloryzacja naprzemienna. W poniedziałek szefowa resortu pracy powiedziała PAP, że "na razie nie ma jednak takich planów; jest to jedynie jakaś możliwość".

- Założenie nowego systemu emerytalnego jest takie, by większą emeryturę miała osoba, która więcej zarabiała i dłużej pracowała. Jednak najniższe emerytury i renty są u nas bardzo niskie, stąd pomysł, że być może lepiej byłoby co jakiś czas, co kilka lat, zrobić waloryzację kwotową, żeby wyrównać jakoś dysproporcje w świadczeniach i zachować ich realną wartość - powiedziała Fedak. Dodała, że widzi konieczność jak najszybszego podwyższenia najniższych rent i emerytur.

Od 1 marca 2010 roku najniższa emerytura, renta z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynoszą 706,29 zł brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 543,29 zł.

Minister pracy wyjaśniła, że gdyby emerytury i renty waloryzowano raz procentowo, a raz o konkretną kwotę, o którą zostałyby one podniesione wszystkim emerytom i rencistom, to właśnie wtedy waloryzacja byłaby naprzemienna. Dodała jednak, że nie jest to żaden oficjalny pomysł czy plan rządu.

Jak zaznaczyła Fedak, "waloryzacja kwotowa byłaby niezbyt zgodna z nowym systemem, gdyż spłaszczałaby świadczenia".

Waloryzacja, czyli podwyżka rent i emerytur, następuje każdego roku w marcu. Jest przeprowadzana z urzędu przez ZUS, który sam oblicza nowe, wyższe stawki świadczeń. Wielkość waloryzacji zależy od wysokości rocznej inflacji w roku poprzednim oraz od wskaźnika wzrostu płac w przedsiębiorstwach. Waloryzacja rent i emerytur na 2010 roku wyniosła 4,62 proc.

(PAP)

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~pol 2010-12-23 (20:06) 3 lata 3 miesiące 27 dni 14 godzin i 8 minut temu

emerytury
Co Wy pie.....cie emeryturę każdy sobie wypracował w odpowiedniej wysokości .Przy procentowej waloryzacji zyskują bogatsi,bo dostają więcej.ale ku..a chleb drożeje wszystkim jednakowo.i gdzie tu sprawiedliwość społeczna.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~romjuvic 2010-12-23 (20:46) 3 lata 3 miesiące 27 dni 13 godzin i 28 minut temu

emerytury
Bardzo przepraszam ,ale o czym wy wszyscy bredzicie .waloryzaacja podwyzka ,gra słów ,Emerytury czy renty nie uległy zmianie od lat . To co jest to jest pare groszy za inflacje . natomist waloryzacje maja posłaowie 500 zł dodatkowo na co ?????????????????? Emeryci i rencisci to jedyna nacja która jest bezbronna wobec udzielnych władców . Pozdrawiam i spokojnych świąt .

odpowiedz

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi? Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi?
2
54%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
3
54%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
4
41%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
39%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari