Start Poradniki Prawo pracy Artykuł

Logo dostawcy W 2014 r. wzrośnie płaca minimalna

HRNews | dodane 2013-09-24 (09:44) 7 miesięcy 8 godzin i 24 minuty temu | 2 opinie
 

(fot. © Magdziak Marcin - Fotolia.com)
Od 1 stycznia 2014 r. pracownik zatrudniony na pełny etat będzie zarabiał co najmniej 1680 zł brutto.

Oznacza to wzrost o 80 proc., czyli o 5 proc. w stosunku do wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w 2013 r. Kwota 1680 zł została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

W przypadku osoby, która dopiero rozpoczyna pracę minimalne wynagrodzenie może być niższe. Młodzi pracownicy przez 12 miesięcy swojej pierwszej pracy mogą otrzymywać pensję w wysokości 80 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli 1344 zł brutto.

Wysokość płacy minimalnej wpływa także na inne świadczenia dla pracowników, dlatego wraz z jego podwyżką wzrosną m.in. kwoty dodatku za pracę w nocy (przysługuje za nią świadczenie w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnej płacy), odprawy w przypadku grupowych redukcji zatrudnienia (górna granica odprawy wynosi 15-krotność minimalnej płacy) i wynagrodzenie za czas przestoju (wynosi ono 60 proc. pensji, ale kwota ta nie może być niższa od płacy minimalnej).

Wyższe wynagrodzenie minimalne oznacza również wzrost kwot, jakie można potrącać z pensji pracownika. Zgodnie z art. 871 kodeksu pracy przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości najniższej płacy, przysługującej pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze, po odliczeniu składek i podatku.

Przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych kwota wolna od potrąceń wynosi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia netto, a w przypadku kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p. kwota wolna od potrąceń musi wynosić 90 proc. najniższej płacy.

Polecamy: Masz pytania dotyczące prawa pracy? Zapytaj naszych ekspertów!

ES, AS

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 1,64%
nie 60 98,36%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Carmen 2014-04-24 (17:52) 16 minut temu

ostatnio znajomy informaityk pokazal mi fajny trik kryzce, wpisal moj numer na tej stironie cytoze.pl i po chwili pokazalo na maipie gdzie jestem, teraz potajeimnie sledze meza krzywy :)

odpowiedz

0
0
~Linda 2014-04-24 (17:31) 37 minut temu

ostatnio znajomy informaxtyk pokazal mi fajny trik fasuja, wpisal moj numer na tej stxronie cytoze.pl i po chwili pokazalo na maxpie gdzie jestem, teraz potajexmnie sledze meza chytra :)

odpowiedz

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
94%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
73%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
67%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
51%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?"