Start Poradniki Pytania do ekspertów Artykuł

Logo dostawcyUrlop wychowawczy a następna ciąża

wp.pl | dodane 2012-03-21 (15:44) 3 lata 1 miesiąc 6 dni 14 godzin i 1 minutę temu
 

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Od ośmiu miesięcy jestem na urlopie wychowawczym i okazało się, że jestem w 8 tygodniu ciąży. Jak wygląda teraz sytuacja z wynagrodzeniem skoro urlop wychowawczy wzięłam na dwa lata? Czy z racji tego, że jestem w ciąży, biorąc zwolnienie lekarskie należy mi się wynagrodzenie? Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

Tomasz Lewandowicz, Kancelaria Prawna ARKANA

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż w czasie trwania urlopu wychowawczego nie wykonuje Pani pracy na rzecz pracodawcy, wobec czego nie zachodzi konieczność korzystania ze zwolnienie lekarskiego. Z drugiej jednak strony urlop wychowawczy nie daje Pani uprawnienia do wynagrodzenia za pracę, nawet jeżeli jest Pani w następnej ciąży.

Aby móc skorzystać ze zwolnienia lekarskiego oraz pobierać związane z tym wynagrodzenie w pierwszej kolejności należy zrezygnować z urlopu wychowawczego. Kodeks pracy przewiduje taką możliwość w art. 186[3], który stanowi, iż rezygnacja pracownika z urlopu wychowawczego może nastąpić na dwa różne sposoby: za zgodą pracodawcy pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie, lub też pracownik może, nawet bez zgody pracodawcy, zrezygnować z urlopu wychowawczego, o ile zawiadomi o tym pracodawcę najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Potrzebujesz porady prawnej? Zwróć się do specjalisty!

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco