Start Wiadomości Artykuł

Logo dostawcyUrlop okolicznościowy - ile dni wolnego ci się należy?

WP.PL | dodane 2013-01-09 (10:30) 2 lata 3 miesiące 9 dni 10 godzin i 47 minut temu | 5 opinii
 

(fot. Thinkstock)

Nawet o trzy dni możesz wydłużyć dni wolne, jakie należą ci się w roku kalendarzowym, a pracodawca musi zgodzić się na ich przyznanie. Wystarczy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy.

Polecamy: Zmiany w prawie pracy 2013. Ściągnij nowy kodeks pracy

Urlopy okolicznościowe to nazwa potoczna, jakiej zazwyczaj używamy do określenia dni, w których jesteśmy zwolnieni od obowiązku świadczenia pracy. Zwolnieni i usprawiedliwieni, co jest niezwykle istotne. Wolne, jakie możemy otrzymać związane jest zwykle ze szczególnymi sytuacjami rodzinnymi i osobistymi. Te nadprogramowe dni dołączone do naszego normalnego urlopu są także (choć nie zawsze) w pełni wynagradzane. Wynika tak z prawa pracy.

Jesteś na wygranej pozycji

Pracodawca nie może udzielić nam urlopu okolicznościowego z własnej inicjatywy. Musimy sami zwrócić się do niego z odpowiednim wnioskiem. I tu dobra wiadomość - pozytywne rozpatrzenie wniosku nie zależy od dobrej woli kierownika, dyrektora czy innej osoby reprezentującej firmę. W określonych przypadkach ma on obowiązek udzielić swojemu pracownikowi dni wolnych i nie podlega to najmniejszej dyskusji.

Bierzesz ślub?

Kiedy nadchodzi o ten ważny dla ciebie dzień, koniecznie złóż wniosek o urlop okolicznościowy. Przysługują ci aż dwa dodatkowe, płatne dni. Również twoi rodzice mają prawo skorzystać z podobnego urlopu. Oni dostaną jeden płatny dzień urlopu okolicznościowego. Warunek jest jeden – małżeństwo musi wywierać skutki cywilnoprawne. Oznacza to zarówno małżeństwo zawarte przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, jak i małżeństwo zawarte przed duchownym, z którego później akt małżeństwa sporządził kierownik urzędu stanu cywilnego.

Urodziło ci się dziecko?

Z tej możliwości mogą skorzystać ojcowie. Gdy urodzi się im dziecko, mogą wnioskować do pracodawcy o dwa dni wolnego, przy czym są to dni płatne. Dobrą wiadomością jest fakt, iż pracownik ma prawo swobodnego wyboru terminu, kiedy chce te dnie wolne wykorzystać. Dość często pracodawcy wymagają przedstawienia jakiegoś dokumentu poświadczającego narodziny dziecka pracownika, np. aktu urodzenia dziecka.

Gdy zmarł ci ktoś bliski

Gdy w rodzinie zmarła nam bliska osoba, również mamy prawo wnioskować o dodatkowe i płatne dni wolne. Ich liczba zależy od stopnia pokrewieństwa z osobą zmarłą. Dwa dni przysługują nam, gdy odbywa się pogrzeb żony lub męża, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Jeden dzień pracodawca musi nam dać, gdy odbywa się pogrzeb siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, lub osoby którą utrzymujemy, albo którą się bezpośrednio opiekujemy.

Gdy wezwano cię do sądu

Urlop okolicznościowy należy nam się również, gdy dostaniemy urzędowe pismo wzywające nas do osobistego stawienia się w określonym miejscu i czasie. Pismo takie mogą nam przysłać organa administracji rządowej i samorządu terytorialnego, sąd, prokuratura, policja lub instytucja prowadząca postępowanie w sprawach o wykroczenia. W tym przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy, ale pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia za ten czas. Możemy za to poprosić pracodawcę o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia, które pozwoli nam we właściwym organie (np. sądzie) ubiegać o rekompensatę pieniężną.

Kodeks pracy 2013

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 19 73,08%
nie 7 26,92%

Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

21
11
~zal 2014-04-24 (08:58) 11 miesięcy 25 dni 12 godzin i 19 minut temu

Na rodzica, dziecko, czy tez rodzenstwo powinno byc przynajmniej 3 dni chodz uwazam ze to i tak za malo.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco