Start Poradniki Prawo pracy Artykuł

Logo dostawcyUmowa zlecenia a staż pracy

WP.PL | dodane 2013-01-09 (11:59) 1 rok 3 miesiące 15 dni 12 godzin i 57 minut temu
 

(fot. thinkstock)

A podobno umowy cywilno-prawne nie są takie straszne, jak je niektórzy malują. Z takim stwierdzeniem na pewno nie zgodzi się mieszkanka Słupska, która ubiegała się o pracę w ratuszu – o sprawie informuje regiopraca.pl.

„Na początku stycznia młoda kobieta składała dokumenty do ratusza, gdy rozpoczął się tam nabór chętnych na wolne stanowisko pracy. Po przejrzeniu dokumentów, kierowniczka kadr powiedziała jej jednak, że ich nie może przyjąć, bo kandydatka nie ma potwierdzonego trzyletniego stażu pracy. Uprzedziła, że ta oferta nie będzie w ogóle rozpatrzona” – czytamy w regiopraca.pl.

Polecamy: Najdziwniejsze miejsca, w których rekrutują

– Urzędniczka powiedziała, że do stażu wlicza się tylko umowy o pracę, a nie umowy zlecenia. To dziwne, bo od tych umów były odprowadzone składki na ZUS, tak jak przy umowach o pracę. Moja córka zapytała więc, aby jej podać podstawę prawną nieuwzględnienia umów na zlecenia. Otrzymała odpowiedź, że sama ma sobie poszukać, bo ona tych informacji nie udzieli. Córka spełnia warunki, ponieważ ma udokumentowane zatrudnienie na umowę o pracę na okres 18 miesięcy, a pozostałe brakujące miesiące na umowę zlecenia – opowiada w regiopraca.pl ojciec kandydatki.

Niestety, jak twierdzą eksperci, urzędniczka miała pełne prawo, żeby odrzucić kandydaturę takiej osoby.

– Właściwie tylko w przypadku pracy w gospodarstwie umowę zlecenia wlicza się do stażu pracy. W pozostałych przypadkach taka zasada nie obowiązuje. Na razie nic nie wskazuje na to, aby parlament chciał tę sytuację zmienić pod względem prawnym – skomentował w regiopraca.pl Roman Giedrojć, kierownik słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

Można się jednak domagać uznania zaliczenia pracy z okresu, kiedy było się zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, do doświadczenia zawodowego.

– Dlatego warto się zwrócić do sądu pracy, aby zbadał sprawę i zmienił umowę. Można to zrobić w ciągu trzech lat od chwili, gdy umowa-zlecenie została zakończona – dodaj=ł Giedrojć.

(JK), WP.PL

Dobry szef, zły szef - Jak być najlepszym… i uczyć się od najgorszych

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 4 10,00%
nie 36 90,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
92%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
71%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
65%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
49%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł?