Start Artykuł

Logo dostawcy Umowa na czas określony. Jak długo może trwać?

HRNews | dodane 2013-01-22 (15:38) 2 lata 3 miesiące 2 dni 10 godzin i 40 minut temu | 6 opinii
 

(fot. Thinkstockphotos)
Kodeks pracy obecnie nie określa maksymalnej dopuszczalnej długości trwania umowy o pracę na czas określony. Zawieranie długoterminowych umów z możliwością ich wypowiedzenia za dwutygodniowym wypowiedzeniem może jednak zostać uznane za próbę obejścia przepisów o wypowiadaniu umów.

Dla pracodawcy umowa na czas określony jest bardzo wygodną formą zatrudnienia z uwagi na możliwość jej szybkiego rozwiązania. Umowę taką teoretycznie można zawrzeć na dowolnie długi okres. Pracodawcy muszą pamiętać, że od 1 stycznia 2012 r. zaczął ponownie obowiązywać art. 251 k.p. stanowiący o tym, że trzecia umowa zawarta na czas określony z tym samym pracownikiem z mocy prawa przekształca się w umowę zawartą na czas nieokreślony, jeżeli przerwy między kolejnymi umowami nie przekraczają 1 miesiąca. Zdarza się, że pracodawcy starają się ominąć ten przepis, zawierając nieracjonalnie długie umowy na czas określony.

Polecamy: Umowa śmieciowa i jej zalety

Problem dopuszczalności zawierania takich długoterminowych umów o pracę zamiast umowy na czas nieokreślony wielokrotnie był przedmiotem sporów sądowych. W pewnych przypadkach pracodawca może udowodnić przed sądem, że zawarcie takiej długiej umowy jest uzasadnione i wiąże się np. z czasem trwania projektu, przy którym został zatrudniony pracownik. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika jednak, że zawieranie długoterminowych umów terminowych może być kwalifikowane jako obejście przepisów prawa pracy lub naruszenie zasad współżycia społecznego.

Prawo nie zabrania zawierania długoletnich umów terminowych, ale zasadność wyboru takiego rodzaju kontraktu jest uzależniona od okoliczności konkretnego przypadku. Pracodawca, który chce związać się z pracownikiem umową na czas określony na dłuższy czas, musi zatem liczyć się z tym, że w razie sporu z pracownikiem będzie musiał uzasadnić zastosowanie takiej właśnie formy zatrudnienia. Sąd może też uznać, że między pracodawcą a pracownikiem zatrudnionym na długim kontrakcie terminowym w rzeczywistości istnieje stosunek pracy zawarty na czas nieokreślony.

ES

(AS)

Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź najnowsze oferty pracy w Warszawie!

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 5 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~bronek a 2013-12-03 (10:26) 1 rok 4 miesiące 21 dni 15 godzin i 52 minuty temu

chamstwo w panstwie

odpowiedz

0
0
~rozbita 2013-10-04 (16:26) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 9 godzin i 52 minuty temu

witam mam pytanie moj mąż dostał z kolei 4 umowe o prace na czas okreslony 3 miesieczny czy taka umowa jest zgodna z przepisami badrzo prosze o pomoc :( dziekuje

odpowiedz

0
0
~ewunia53 2013-08-21 (11:49) 1 rok 8 miesięcy 3 dni 14 godzin i 29 minut temu

Prosze o rade,zostalam zatrudniona na zastepstwo na okres roku( pracownica poszla na urlop macierzynski) ,z 3-dniowym okresem wypowiedzenia,niestety po 3-miesiacach zostalam zwolniona,nie spelnilam oczekiwan pracodawcy,czy bylo to zwolnienie zgodne z kodeksem pracy?

odpowiedz

11
3
~Andrzej 2013-06-01 (15:14) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 11 godzin i 4 minuty temu

Już druga umowa na czas określony powinna uprawniać do umowy o pracę na czas nieokreślony.Jakiś idiota wymyślił do 3 razy sztuka i to działa do dzisiaj.Jeśli pracodawca podpisuje przedłużenie pierwszej umowy na czas określony to ta druga winna by już na czas nieokreślony. Firmie ZUS jest na rękę by pracownik dostawał świadectwo pracy na czas określony bo w tym wypadku traktuje to jako umowa czasowa co ewidentnie eliminuje takiego pracownika o ubieganie się o świadczenie przedemerytalne. Pracownik z 40 letnim stażem nie dostanie umowy o pracę na czas nieokreślony, takie postępowanie w zarządzeniach ZUS jest dyskryminacją osób długo pracujących z 40 letnim stażem, tak się szanuje uczciwego pracownika.No tak niech przepracuje jeszcze raz ze 40 lat to może coś dostanie z ZUS.Inne grupy społeczne 20,25,30,35 lat pracy i pełna emeryturka.Dziadostwo do kwadratu i brak demokratycznego podejścia w naszym kraju.U nas są lepsi i gorsi.PO i PSL to nie jest demokracja.

odpowiedz

6
0
~Trysia 2013-03-05 (21:28) 2 lata 1 miesiąc 19 dni 4 godziny i 50 minut temu

Ja również mogę polecić stronkę, korzystam z rady pracownikow dosyć często. Mają tam sporo ciekawych artykułów dotyczących prawa pracy, a lepiej być z tym tematem na bieżąco. No i nie trzeba kasy na prawników wydawać, to też plus!

odpowiedz

0
2
~arctus 2013-02-01 (23:10) 2 lata 2 miesiące 23 dni 3 godziny i 8 minut temu

Trzeba jednak pamiętać, że od długości stażu pracy (czyli łącznego okresu przepracowanego w danym zakładzie pracy) zależy długość terminu wypowiedzenia. Dokładnych widełek nie pamiętam. W przypadku stażu trwającego więcej niż 3 lata, wypowiedzenie to chyba 3 miesiące. Szczegółowe informacje widzialem na stronce radapracownikow.pl

odpowiedz

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco