Start Artykuł

Szykują się zwolnienia grupowe w Poczcie Polskiej

PAP | dodane 2011-02-22 (14:49) 3 lata 2 miesiące 2 dni 13 godzin i 5 minut temu
 

(fot. AFP)

NSZZ "Solidarność" sprzeciwia się planom kolejnych zwolnień grupowych w Poczcie Polskiej oraz likwidacji części urzędów pocztowych. Związkowcy zapewnili, że na razie strajku nie będzie, ale planują pikiety przed urzędami wojewódzkimi w Poznaniu i w stolicy.

Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność" Bogumił Nowicki, między 1 a 10 marca dojdzie do rozmów z rządem na temat sytuacji w spółce.

"Mamy nadzieję, że dojdzie do realnych rozmów z rządem, który jest właścicielem naszej firmy. Na razie nie mówimy o strajku" - podkreślił.

Według niego do pierwszych demonstracji dojdzie 2 marca przed urzędem wojewódzkim w Poznaniu, a 16 marca - w Warszawie. Powiedział, że związkowcy nie wykluczają doniesień do prokuratury w sprawie łamania prawa pracy przy okazji procedury zwolnień grupowych. Jak twierdzą, mają na to dowody; szczegółów jednak nie ujawnili.

Zarząd Poczty Polskiej chce zastąpić około 3 tys. placówek pocztowych agencjami; w miejsce jednego likwidowanego urzędu powinny powstać 2-3 agencje. Firma zakłada, że w ciągu najbliższych kilku lat zatrudnienie zostanie ograniczone o ok. 8 tys. osób. Zwolnieniami grupowymi objęta będzie mniej więcej połowa tej liczby.

Nowicki przypomniał, że pocztowi związkowcy zorganizowali strajk w 2008 r., ale został on zawieszony. "Uznaliśmy, że nie ma sensu go prowadzić z powodu braku zrozumienia. Pracownicy, którzy wtedy uważali, że popełniamy błąd, zachęcając załogę do strajku, w tej chwili mówią, żeby Solidarność wreszcie zaczęła coś robić. Zdecydowaliśmy, że na początek będzie cykl manifestacji pod urzędami wojewódzkimi, bo uznaliśmy, że decydentem w naszej sprawie jest rząd" - powiedział.

Przyznał, że dotychczasowe zwolnienia w firmie miały "jakiś sens", bo likwidowano zbędną biurokrację. "Natomiast te zwolnienia mają objąć pracowników eksploatacji, mają być zwalniani listonosze, pracujący w okienkach czy naczelnicy" - podkreślił.

Według niego likwidacja 3 tys. urzędów pocztowych będzie dużym utrudnieniem zwłaszcza dla mieszkańców małych miejscowości i wsi. Będą oni pozbawieni usług, do których świadczenia Poczta została powołana.

Zgodnie z planami restrukturyzacji spółki likwidowane urzędy mają zostać zastąpione przez agencje pocztowe. "Sieć agencyjna jest tworzona pod zupełnie innym logo, więc Poczta będzie sobie tworzyła podmiot, który w zasadzie jest dla niej konkurencją" - mówił Nowicki. "Uważam, że sieć pocztowa poza pracownikami jest drugim podstawowym dobrem Poczty Polskiej i Poczta sama z tego rezygnuje" - dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w miastach jedna placówka pocztowa powinna przypadać na 7 tys. mieszkańców, na wsi - na 85 km kw. Jak informował w styczniu br. zarząd spółki, statystycznie Poczta te warunki spełnia, ale sytuacja wygląda gorzej w dużych miastach.

Z zaprezentowanych we wtorek danych wynika np., że w Warszawie na jedną placówkę przypada nieco ponad 9 tys. mieszkańców, a na jedno okienko pocztowe - 2124 osoby.

Poczta Polska SA jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W firmie pracuje ok. 92 tys. pracowników. Jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 stycznia 1992 roku; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską. Ma ponad 8 tys. placówek w całym kraju.

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
92%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
71%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
65%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
49%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

"26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł?