Start Artykuł

Świadczenia - emerytura i renta w UE

Pracuj.pl | dodane 2007-12-20 (12:23) 6 lat 4 miesiące 4 dni 5 godzin i 44 minuty temu
 

Jeśli więc pracujesz w Polsce zbyt krótko, by otrzymać emeryturę, przepracowane lata zostaną dodane do okresu, jaki przepracujesz za granicą. Z kolei jeśli po kilku przepracowanych latach za granicą wrócisz do Polski, ZUS zaliczy Ci ten czas do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty. Tak też się dzieje, jeśli ktoś w swojej karierze zawodowej pracował w kilku krajach.

Wysokość emerytury czy renty inwalidzkiej jest wyliczana według przepisów obowiązujących w kraju, w którym praw do świadczenia nabyto. Oznacza to, że za okres 10 lat pracy w Niemczech może Ci się należeć inna wysokość emerytury, niż za identyczny okres pracy na takich samych warunkach np. w Portugalii. Wyjątek stanowi tu renta z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – wtedy kwota renty wyliczana jest na podstawie przepisów obowiązujących w kraju, w którym zdarzył się wypadek lub w którym poszkodowany zachorował.

O prawo do emerytury lub renty można ubiegać się w krajach członkowskich wtedy, jeśli w którymś z nich było się ubezpieczonym co najmniej rok. Do stażu potrzebnego do uzyskania renty czy emerytury liczą się nie tylko okresy odprowadzania składek, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek. Liczą się także okresy nieskładkowe (np. studia), uznawane przez dany kraj. Szwecja czy Dania bierze także pod uwagę okres zamieszkania na ich terenie. Pamiętaj więc by zgromadzić wszystkie dokumenty poświadczające okres odprowadzania składek i ubezpieczenia, wysokość zarobków, dokumenty potwierdzające fakt zamieszkania, nazwę i adres instytucji, w której byłeś(aś) ubezpieczony(a).

Jeśli okres przepracowany w Polsce wystarczy do uzyskania emerytury, ale oprócz tego pracowałe(a)ś za granicą, zsumowanie tego dodatkowego okresu może wpłynąć na uzyskanie wyższego świadczenia. Z kolei jeżeli okaże się, że po zsumowaniu wszystkich okresów Twoja emerytura będzie niższa od minimalnej polskiej emerytury, ZUS jest zobowiązany wyrównać różnicę.

Za sprawy związane z emeryturami i rentami odpowiedzialna jest instytucja będąca odpowiednikiem polskiego ZUS. Przy załatwianiu spraw związanych z emeryturą lub rentą stosuje się formularze unijne z serii E 200.

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
94%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
73%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
67%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
51%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem