Start Poradniki Praca za granicą Artykuł

Logo dostawcy Sprzątanie mieszkań w Szwecji

Praca i nauka za granicą | dodane 2013-03-04 (12:01) 2 lata 2 miesiące 1 dzień 1 godzinę i 11 minut temu | 577 opinii
 

Praca przy sprzątaniu to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych zajęć wśród naszych rodaczek zatrudnionych w tym północnym kraju. Dzięki specjalnym dotacjom na pokrycie kosztów takich usług Szwedzi coraz chętniej zatrudniają Polki legalnie.

Załatwienie pracy przy sprzątaniu mieszkań w Szwecji, bez żadnych kontaktów i znajomości języka, stanowi spore wyzwanie. Po pierwsze trzeba znaleźć zakwaterowanie, po drugie – poszukać klientów. Taką pracę zdobywa się zwykle z polecenia innych osób, najczęściej dzięki pośrednictwu innych polskich sprzątaczek.

Nie licz jednak na to, że któraś z nich odstąpi ci klienta za darmo. Taka pośredniczka od każdego podjętego zlecenia pobiera prowizję w wysokości 10-30 proc. Nie warto jednak polegać na tak niepewnej pracy wykonywanej na czarno, z której trzeba się jeszcze podzielić dochodem. Tym bardziej, że w ostatnim czasie możliwości zdobycia legalnej pracy przy sprzątaniu w Szwecji znacznie się poszerzyły.

Nie tylko na czarno

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość Polek zatrudnionych przy sprzątaniu mieszkań w Szwecji pracowała w tym kraju na czarno. Odsetek ten na szczęście coraz bardziej się zmniejsza. To dzięki nowym przepisom, które pozwalają właścicielom nieruchomości ubiegać się o dotację na częściowe pokrycie kosztów związanych z korzystaniem z usług domowej sprzątaczki. Spowodowało to, że nie opłaca się już ich zatrudniać na czarno.

Polecamy: Pokojówka na Ibizie

Problem w tym, że nie wszystkie Polski wyrażają zainteresowanie legalną pracą z pełnym ubezpieczeniem i prawami socjalnymi. Nie tak dawno do naszej redakcji z zapytaniem o pracę przy sprzątaniu mieszkań w Szwecji zadzwoniła pewna kobieta. Pytała nas wówczas o wiarygodność konkretnego ogłoszenia zamieszczonego w internecie. Podobne zajęcie wykonywała dotychczas we Włoszech, chciała się jednak przenieść do Skandynawii, ze względu na bliskość granic Polski (mieszka na północy kraju). W rozmowie z nami wyraźnie zaznaczyła, że interesują ją tylko praca na czarno.

Jak się okazuje nie jest to przypadek odosobniony. Pomimo większych możliwości znalezienia legalnego zatrudnienia, wiele Polek nadal wybiera pracę bez umowy. Z jednej strony jest to wynik przyzwyczajenia do warunków oferowanych w takich krajach jak Włochy, gdzie poza oficjalnym obiegiem pracuje większość polskich sprzątaczek i opiekunek. Z drugiej strony wiele pań zajmujących się sprzątaniem domów za granicą pobiera w Polsce różnego rodzaju zasiłki lub widnieje w rejestrach urzędów pracy jako osoby bezrobotne. Nie brakuje wśród nich osób pobierających świadczenia przedemerytalne. To właśnie z obawy przed ich utratą wolą pracować w szarej strefie.

Ile można zarobić

Stawka polskiej sprzątaczki zatrudnionej legalnie w Szwecji waha się w granicach 100-110 koron na godzinę. Zakładając, że w ciągu miesiąca przepracujesz 160 godzin, twoja pensja brutto wyniesie w granicach 17 tys. koron. Po odliczeniu podatku (przy tych dochodach jego stawka wynosi ok. 30 proc.) zostanie ci na rękę 12 tys. koron, czyli w przeliczeniu na polską walutę ok. 5800 zł.

Zarobki kobiet pracujących na czarno nie są już tak atrakcyjne. Zdarza się, że nie przekraczają nawet 70 koron na godzinę. Odnosi się to głównie do początkujących sprzątaczek pracujących za pośrednictwem innych Polek załatwiającym im zlecenia. Wykorzystując zdobyte kontakty szefowa ustala grafik, rozdzielając sprzątanie pomiędzy swoje podopieczne. Taka pośredniczka od każdej wykonanej pracy pobiera opłatę sięgającą nawet 30 proc. uzyskanego dochodu.

Szukamy zajęcia

Oferty pracy dotyczące sprzątania w prywatnych mieszkaniach można znaleźć na polonijnych portalach i stronach internetowych (m.in. na www.poloniainfo.se) oraz w miejscowej prasie. W większości przypadków propozycje zatrudnienia powiązane są z obietnicą znalezienia zakwaterowania. Uwaga! Nie brakuje oszustów pobierających zaliczki za załatwienie mieszkania i zatrudnienia, którzy po otrzymaniu pieniędzy znikają bez wieści. Dlatego starając się o pracę przy sprzątaniu należy zachować szczególną ostrożność. Tym bardziej, że wszystko odbywa się tutaj nieformalnie.

Wymagania stawiane kandydatkom na sprzątaczki nie są duże. W przypadku szwedzkich firm, świadczących legalne usługi przy sprzątaniu biur, mieszkań oraz domów prywatnych konieczny jest personnummer oraz komunikatywna znajomość języka szwedzkiego lub angielskiego. Dużym atutem dla osób starających się o taką pracę jest posiadanie prawa jazdy i własnego samochodu.

W przypadku pracy na czarno załatwianej przez inne Polki preferowane są raczej osoby niezbyt samodzielne, bez znajomości języka. Zmniejsza to ryzyko, że kobieta zacznie sprzątać na własną rękę.

Servicestart

Dobrym źródłem ogłoszeń dla sprzątaczek zainteresowanych pracą w Szwecji jest też strona internetowa www.servicestart.se. Witryna ta umożliwia kojarzenie osób szukających pracy z potencjalnymi zleceniodawcami. Znajdziemy tam też oferty pracy przy sprzątaniu domów i mieszkań. Są to zarówno zajęcia dorywcze, jak i stałe zlecenia.

Na witrynie możesz się zarejestrować jako firma lub osoba prywatna. Sam proces rejestracji przebiega szybko i bezproblemowo. Po jej dokonaniu otrzymasz dostęp do szerokiej gamy ofert z terenu całej Szwecji. Na stronie nie znajdziemy porad jak wyceniać zlecenia, ani też stawek za sprzątanie. Jest to kwestia otwarta będącą elementem uzgodnień pomiędzy pracownikiem a zleceniodawcą. Strony kontaktują się ze sobą głównie za pomocą poczty elektronicznej i telefonu. Dobrą informacją dla osób nieznających szwedzkiego jest fakt, że witryna www.servicestart.se jest też dostępna w języku angielskim.

Podczas rejestracji musisz wybrać m.in. rodzaj oferowanych przez ciebie usług. Aby dołączyć do serwisu www.servicestart.se należy kliknąć na zakładkę Provide Services (anglojęzyczna wersja witryny).

Maciej SibilakPraca tymczasowa dla każdego. Sprawdź oferty!

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 65 14,48%
nie 384 85,52%

Opinie (577)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

21
4
~Polak 2013-03-09 (16:20) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 20 godzin i 52 minuty temu

Mam propozycję. Zamiast pisać cokolwiek wklejajmy na wszystkich możliwych forach internetowych poniższy tekst: Szanowni Politycy Przedstawcie nam plan spłaty polskiego zadłużenia. Kiedy i czym Urodzą planujecie spłacić WASZ dług. Na nasze dzieci i wnuki nałożyliście kontrybucję na całe ich życie. się i umrą - niewolnikami. Co naszego chcecie sprzedać, aby dochód wystarczył na te długi? Przemysł stoczniowy - sprywatyzowany - nie produkuje. Przemysł samochodowy - sprywatyzowany - nie przynosi zysku. Przemysł wydobywczy - ledwie zipie - sprowadzacie energię i surowce. Hodowla bydła i trzody - spada. Co NASZEGO chcecie sprzedać, aby spłacić WASZE długi? Chcecie sprzedać Śląsk?... Pomorze? - na pewno wystarczy? Jesteś Polakiem - nie dyskutuj o małej Madzi. Wklejaj to przynajmniej 10x dziennie na wszystkich forach, jakie są ci dostępne. Wkleić ten tekst 10x dziennie - może każdy. Więc nie pytajcie - "co mogę zrobić dla Polski?" Właśnie to!! Zadziała szybciej, niż jakiekolwiek marsze, czy demonstracje. Media będą musiały podjąć temat. Warunek jeden - tym tekstem "zatrollujcie " inernet. Na tydzień, miesiąc... rok... do skutku. Będzie z niego jakaś korzyść w miejsce straty czasu. Wszyscy powinni rozesłać na wszystkie prywatne kontakty - do 1-go maja. I jednego dnia - 1-maja - wszyscy wklejamy? Może wystarczy raz... (a dobrze)? Gdy wystarczy - można pomyśleć o kolejnych "tematach dla mediów- wklejone z forum

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
3
~asd 2013-03-08 (20:29) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 16 godzin i 43 minuty temu

To nie jest najpopularniejsze zajęcie naszych rodaczek. Częściej dają to...no..:-)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
3
~EWa 2013-03-08 (22:20) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 14 godzin i 52 minuty temu

Polki sprzataja na zachodzie domy a Ukrainki w Polsce ,jeszcze Kupa W... chcialby zgwalcic za darmo w tej cenie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~Bart 2013-03-08 (23:46) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 13 godzin i 26 minut temu

To chyba sponsorowane . Niech szwedzi przyjadą do Polski i odpracują to co ukradli i zniszczyli .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

59
6
~f 2013-03-09 (10:49) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 2 godziny i 23 minuty temu

podziękujmy solidaruchom za brak pracy w Polsce i upodlenie ludzi , którzy podejmują najgorszą prace na emigracji by jakoś przeżyć .. kapitalizm zrobił z Polaków służącymi innych narodów

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
agatakaczynska1 2013-03-10 (17:15) 2 lata 1 miesiąc 24 dni 19 godzin i 57 minut temu

super,ale ile w tym prawdy...

odpowiedz

55
4
~głos z Gdyni 2013-03-09 (13:56) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 23 godziny i 16 minut temu

Zatrudnię brygadę ortodoksyjnych żydów do nowoczesnej chlewni ...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
0
~MM 2013-03-09 (21:56) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 15 godzin i 16 minut temu

Ja pier co to za artykuł???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~patriota 2013-03-10 (07:12) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 6 godzin i 1 minutę temu

i co wszyscy mamy się już gdzieś, WYNIEŚĆ?

odpowiedz

56
4
~nano 2013-03-09 (10:46) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 2 godziny i 26 minut temu

Pani sprzątająca 5800 zł po potrąceniu podatku. Informacja dla naszego rządu !

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Jozio 2013-03-10 (06:35) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 6 godzin i 37 minut temu

NIski poziom zycia uratowal nasz kraj przed zalewm dziadostwa.

odpowiedz

4
0
~codziennosc 2013-03-10 (04:18) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 8 godzin i 54 minuty temu

Do czego doprowadzili kolesie z " Nocnej Zmiany " !!!!! a mialo byc tak pieknie i szuflady pelne wspanialych ustaw !!!! Tak !! ,ustawili ,ale siebie i swoich POciotkow , a Ty Polaku dymaj na obczyznie ! z dala od Rodziny i Ojczyzny !!!! Panstwo milosci !!!

odpowiedz

18
36
~fetka 2013-03-04 (22:13) 2 lata 2 miesiące 14 godzin i 59 minut temu

Szwedzi tez wyjezdzaja za chlebem pracowac za granice, od dawien dawna,do Angli,Norwegi,Chin,Inndji,Rosji,Polski,USA i wielu innych krajow,i nie uzalaja sie jak Polacy.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

13
0
~Euzebiusz 2013-03-09 (08:31) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 4 godziny i 41 minut temu

Polacy wyjeżdżajcie, Polskę trzeba przekazać Żydom. No chyba że będziecie prowadzić dla nich ubój rytualny zwierząt albo sprzątać

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~Luleå 2013-03-09 (08:53) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 4 godziny i 19 minut temu

Lekarzy to chcä, i placa im wg danych z szwedzkiego netu 870 tysiecy na rok. Czyli 72500 SEK na miesiac plus dodatki. Ale dla ludzi pracy nie ma...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
1
~bla 2013-03-09 (10:50) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 2 godziny i 22 minuty temu

co co tu jest wypisywane to kompletne bzdury...niektorzy sila sie pisac po szedzku - pozal sie boze...jak slysza tak pisza...przyjezdzaja tu i ani be ani me...znam takich co latami siedza i tylko Tack (dziekuje) i Hej då ( do widzenia) umieja powiedziec...nie znasz jezyka - trudno najgorsza prac cie czeka...z tymi Rot i RUT - avdragami to jak czytam to ze smiechu padam...totalne bzdury tu piszecie!!! Owszem Urzad skarboey (skatteverket) placi 50 % robocinany z momsem(z Vatem) ale z nadplaty klienta podatku!!!!!!to nie jest zadne dofinansowanie!!!!po rozliczeniu rocznym klientowi potraca sie to kwote, ktora Urzad skarbowy wyplacil - a jak sie okaze, ze nie ma nic podatku do zwroty to trzeba to, co zostalo firmie sprzatajacej lub remontowej wypacil oddac w zebach!!!!! bzdury, bzdyry, bzdury...jak to czytam to mnie szlag trafie...zadna firma sprzatajaca nie bieze mniej niz 240 koron + moms za godzine...a stawki 70- 80 koron na czarno dawno tmu odeszly do lamusa... zycie tu jest drogie...ciezko znalesc mieszkanie...ale jak ktos jest ambitny ma szanse sie wybic...ale trzeba sie uczyc jezyka to podsatwa i omijac Polakow....pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

14
11
~mgr 2013-03-09 (09:26) 2 lata 1 miesiąc 26 dni 3 godziny i 46 minut temu

Mój znajomy mieszka w Szwecji i jest na rencie jego żona jeszcze pracuję(jest sprzątaczkom) i ostatnio zakupili audi A8. A NIEKTÓRZY ZARAZ POWIEDZĄ Z ZAZDROŚCIĄ ŻE POLACY ZARABIAJĄ GROSZE NA ZMYWAKU hehehehheheh

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

4
8
~aso 2013-03-09 (22:11) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 15 godzin i 1 minutę temu

A ja sprzatam sobie sam bo lubie. W Niemczech zaczalem od zera i po roku mam nowe auto, dobra prace, umeblowalem sobie mieszkanko, a teraz planuje kupic sobie jakies male m na wlasnosc. Dziekuje. A i nie zmywam garow na zmywaku he he .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
0
~szukałem... 2013-03-09 (16:07) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 21 godzin i 5 minut temu

Tak, są poszukiwani, ale głównie lekarze. Inna sprawa, że płacą im ciężką kasę, ponad 70 tysięcy koron na miesiąc.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
7
~top 2013-03-09 (19:34) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 17 godzin i 38 minut temu

Jak nisko Polacy upadli, tylko pomywacz, cieć, kiblowy, no i słynny hydraulik. Polacy, szanujcie się, bierzcie przykład z Hiszpanów, Portugalczyków, Greków i.....Bułgarów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco