Start Poradniki Pytania do ekspertów Artykuł

Logo dostawcySkładka na Fundusz Pracy. Kto jest zwolniony?

WP.PL | dodane 2012-10-24 (10:30) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 13 godzin i 15 minut temu
 

(fot. Thinkstock)
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nakłada na pracodawców oraz inne jednostki organizacyjne obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy. Obowiązek ten, co do zasady powstaje wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osoby świadczącej pracę wynosi w przeliczeniu miesięcznym co najmniej minimalne wynagrodzenia za pracę.

Istnieją jednak sytuacje, w których pomimo spełniania powyższych przesłanek pracodawca lub inna jednostka organizacyjna nie ma obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy. Oto one:

1. Powrót z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego

Zgodnie z art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

2. Zatrudnienie osoby bezrobotnej po 50-tce

Art. 104b ust. 1 ustawy pozwala przez okres 12 pierwszych miesięcy zatrudnienia nie opłacać składek na Fundusz Pracy, za osoby które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.

3. Zatrudnianie kobiety po 55-tce lat i mężczyzn po 60-tce

Zgodnie z art. 104b ust 2 ustawy składek na Fundusz Pracy nie odprowadza się za osoby, które osiągnęły wiek, wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.

4. Zatrudnianie pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przez niektóre podmioty

Przedsiębiorcy Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Zakład Opieki dla Niewidomych w Laskach oraz zakłady aktywności zawodowej, według art. 105 ustawy nie opłacają składek na Fundusz Pracy za pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Tomasz Lewandowicz, Kancelaria Prawna ARKANA



Emerytalna katastrofa. Jak się chronić przed jej skutkami?


Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 33,33%
nie 2 66,67%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi? Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi?
2
49%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
3
48%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
4
37%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
35%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce