Start Artykuł

Logo dostawcy Rozmowa kwalifikacyjna: "Powiedz nam coś o sobie"

HRNews | dodane 2013-01-22 (13:32) 1 rok 2 miesiące 25 dni 8 godzin i 22 minuty temu | 7 opinii
 

(fot. thinkstock)
„Proszę powiedzieć coś o sobie” – jest jednym z najczęściej padających pytań w trakcie rekrutacji. Dla jednych nie sprawi żadnego problemu, inni nie będą potrafili znaleźć na nie właściwej odpowiedzi. Niżej przedstawiam Wam kilka cennych wskazówek dotyczących poradzenia sobie z tym wbrew pozorom trudnym pytaniem.

To z pozoru niewinne pytanie (które otwiera przed kandydatem szerokie możliwości do tego, by zaprezentować się z jak najlepszej strony) w gruncie rzeczy należy do jednych z najbardziej podchwytliwych pytań rekrutacyjnych.

Wielu rekruterów ma w zwyczaju zadawanie tego pytania na początku rozmowy – ot tak, na rozluźnienie atmosfery. Tymczasem, bywa, że osiągają efekt odwrotny od zamierzonego:

Kandydat, usłyszawszy tak sformułowane pytanie, nie jest w stanie przewidzieć, jaką odpowiedź pragnie usłyszeć osoba rekrutująca, zaczyna panikować i traci pewność siebie lub, pomimo doskonałej wszak znajomości tematu, ma pustkę w głowie

Niedoprecyzowane pytanie, wytrąca kandydata z rytmu i sprawia, że zaczyna się on denerwować, w konsekwencji, zamiast konkretów i dobrego „sprzedania się”, zaczyna snuć długie, zbędne wywody - często zbaczając na tematy, które na rozmowie nie powinny być poruszane.

Warto gruntownie przygotować się do odpowiedzi na to pytanie - nie mówię tu oczywiście o uczeniu się formułki na pamięć. Pamiętaj, że w zależności od firmy i stanowiska, o jakie się ubiegasz, modyfikuje się informacje na swój temat pod kątem oczekiwań pracodawcy.

Rozmowa kwalifikacyjna to nie kawiarniane pogaduszki – jest sprawdzianem czy to właśnie ty nadajesz się na to stanowisko. Swoją odpowiedzią masz pomóc osobie rekrutującej podjąć decyzję o przyjęciu cię do pracy. Musisz przytoczyć takie fakty z twojego życia, które mogą być przydatne w wykonywaniu obowiązków na stanowisku, o które się starasz. Rekruterzy, zadając to pytanie, chcą sprawdzić, jak postrzegasz sam siebie, co myślisz na temat swoich osiągnięć, umiejętności, co jest dla ciebie ważne, etc. I choć „ja” to temat rzeka, pamiętaj, aby nie rozgadywać się przesadnie, gdyż może to świadczyć o braku umiejętności selekcjonowania informacji.

Polecamy: Wszystko, co musisz wiedzieć na temat rekrutacji

Najważniejsze, aby skoncentrować się na pozytywnych cechach i sprytnie łączyć je z profilem firmy czy stanowiska. Jeśli będziesz potrafił dokonać takich powiązań w trakcie udzielania odpowiedzi na to pytanie, z pewnością zostanie to zapamiętane przez rekrutera i podwyższy twoje akcje.

PRZYGOTOWANIA

Przygotuj sobie listę swoich mocnych stron, osiągnięć zawodowych i pozazawodowych, z których jesteś szczególnie dumny, a które poświadczać będą twoje dodatkowe umiejętności. Następnie zestaw je z oczekiwaniami pracodawcy względem kandydatów (zazwyczaj najważniejsze z nich umieszczane są w treści ogłoszeń o pracę, jeśli zaś tego będzie za mało, zawsze możesz poszperać w sieci w poszukiwaniu opisu stanowiska, albo zapoznać się ze stroną pracodawcy – tam też możesz znaleźć wiele ciekawych informacji, które mogą ci pomóc w przygotowaniu się do tego pytania i rozmowy kwalifikacyjnej w ogóle).

Możesz na przykład wspomnieć o zainteresowaniach związanych z ochroną środowiska i swojej aktywności ekologicznej (jak segregacja śmieci, oszczędność wody, prądu, etc.). Wiele firm w ostatnim czasie poważnie zaangażowało się w działalność ekologiczną, dzięki takiej wypowiedzi pokażesz, że jesteś proekologiczny i twoje zainteresowania pokrywają się z zainteresowaniami firmy. Możesz również wspomnieć o tym, że etyka (zawodowa i ta na gruncie prywatnym) ma dla ciebie duże znaczenie – pracodawcy poszukują lojalnych i uczciwych pracowników. Dobrze, jeśli przytoczysz też kilka przykładów ze swojej kariery zawodowej potwierdzających twoją charakterystykę (np.: jeśli powiesz, że jesteś osobą konsekwentną, dodaj, że konsekwentnie realizujesz zaplanowane działania i nie zniechęcasz się trudnościami, a następnie zobrazuj to jakimś przykładem – będziesz bardziej wiarygodny).

Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, skup się na edukacji – profilu, ocenach, wiedzy, jaką zdobyłeś, osiągnięciach, praktykach czy stażach lub wolontariacie – postaraj się przytoczyć takie przykłady, które będą świadczyły o tym, jak bardzo edukacja przygotowała cię do pracy w danym zawodzie. Nie zapomnij wspomnieć o umiejętności szybkiego uczenia się nowych rzeczy (jest to niezwykle cenna i pożądana cecha).

Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź najnowsze oferty pracy w Warszawie!

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 33,33%
nie 2 66,67%

Opinie (7)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~gośc 2013-12-19 (11:14) 3 miesiące 28 dni 10 godzin i 40 minut temu

To jest najgłupsze pytanie jakie może być na rozmowie

odpowiedz

5
0
lara croft... 2013-02-21 (11:16) 1 rok 1 miesiąc 26 dni 10 godzin i 38 minut temu

Ja uważam też, że jest to beznadziejne pytanie- świadczące o tym, że nie przeczytano mojego cv i nie przygotowano się do rozmowy. Pracodawca nie szuka koleżanki czy kolegi - więc opowiadanie o sobie (czegoś wychodzącego poza ramy cv) jest stratą czasu dla wszystkich. Bo to czy lubię kotki czy pieski ma się nijak do kompetacji zawodowych ( no chyba, że ktos jest weterynarzem haha) Etyka dla większości pracodawców nie ma znaczenia - o czym wiemy wszyscy. O rodzinie nie ma co opowiadać - wiadomo szukają dyspozycyjnych - chętnych na 1600 brutto plus premie, których nigdy nikt nie dostanie.

odpowiedz

11
2
~gotyde 2013-02-13 (12:45) 1 rok 2 miesiące 3 dni 9 godzin i 9 minut temu

Nienawidze tego pytania. Zadaja je ci, ktorzy nie wiedza o co pytac! Ja zawsze dopytuje, a o co chodzi? O przebieg mojej kariery zawodowej? O stan rodziny Czy o wymiary? Na glupie pytania nie ma madrej odpowiedzi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Bezrobotna 2013-02-13 (21:31) 1 rok 2 miesiące 3 dni i 23 minuty temu

Zatem to takie podstępne pytanie "jaki jesteś?" ale odpowiedz, że jesteś taki jakiego szukamy :]

odpowiedz

10
0
~prawieksięgowa 2013-01-27 (15:45) 1 rok 2 miesiące 20 dni 6 godzin i 9 minut temu

to jest jedno z 3 pytań, które działa na mnie jak płachta na byka.

odpowiedz

13
0
~durne pytanie 2013-01-25 (22:31) 1 rok 2 miesiące 21 dni 23 godziny i 23 minuty temu

Powiedz coś o sobie: "proszę bardzo, lubię różowe wibratory...kulki też mogą być......a Pan/Pani co woli?"

odpowiedz

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Pracodawcy mogą skorzystać na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy Pracodawcy mogą skorzystać na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy
2
86%
Ile zarobił Jerzy Janowicz? Ile zarobił Jerzy Janowicz?
3
75%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
4
74%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
5
72%
6 - godzinny dzień pracy? Nietypowy eksperyment 6 - godzinny dzień pracy? Nietypowy eksperyment

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę