Start Poradniki Praca za granicą Artykuł

Logo dostawcyPraca za granicą przy zbiorze owoców

WP.PL | dodane 2013-01-08 (10:20) 2 lata 3 miesiące 17 dni 11 godzin i 24 minuty temu
 

(fot. Stock)
Jeśli będziesz pracował na czarno, zapłacisz nawet 5 tysięcy euro kary. Możesz też trafić do więzienia. W jaki sposób szukać legalnej pracy przy zbiorach owoców i warzyw za granicą i czego się wystrzegać, tłumaczy Artur Ragan, rzecznik prasowy agencji pracy tymczasowej Work Express.

- Czy styczeń to dobry miesiąc, aby szukać pracy przy zbiorach u zagranicznych ogrodników?

- Żeby zdobyć naprawdę atrakcyjną pracę przy zbiorach 2013, warto się rozglądać już teraz. Warto też mieć na względzie, że najlepsze miejsca pracy zostały zagospodarowane jeszcze latem 2012.

- Jak zabrać się do szukanie pracy przy zbieraniu szparagów, truskawek czy winogron?

- Całe szczęście takie zajęcia dość łatwo znaleźć samemu. Jeśli się kandydat odpowiednio wcześnie rozejrzy, spokojnie da sobie radę, oczywiście pod warunkiem, że zna choć trochę miejscowy język. Jeśli nie - lepiej zdobywać pierwsze doświadczenia z pomocą rzetelnej agencji pracy.

- W jakich miesiącach można pracować przy zbiorach owoców czy warzyw?

- Oferty pracy w Niemczech, Belgii i Francji mamy wprawdzie przez cały rok, ale jeśli ktoś woli pracę przy zbiorach - może zacząć przy szparagach. Te są zbierane w kwietniu i maju. Przeszły do legendy, bo podobno 99 proc. zbieraczy w Niemczech, to Polacy. Poza tym w zachodnich landach są też spore uprawy truskawek a kolejne na tej „liście przebojów” są jabłka (sporo sadów o dużej powierzchni jest w okolicach Jeziora Bodeńskiego), wiśnie i czereśnie (m.in.uprawy w regionie Niederelbe) oraz chmiel (głównie Bawaria).

Polecamy: Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy za granicą

Potem, jeśli ktoś dysponuje samochodem, powinien udać się do Francji i tam może pracować przy zbiorach truskawek, jabłek i gruszek, etc. I tak aż do winobrania. Winobranie we Francji trwa około miesiąca i rozpoczyna się najwcześniej w Prowansji i Langwedocji-Rousillion. Najpóźniej zbiory winogron ruszają na północy, w Szampanii. Sezon można zakończyć nawet w drugiej połowie października, winobraniem w Niemczech Ostatnie winogrona, łagodnie potraktowane przez nocne przymrozki to produkt do wyrobu tzw. Eiswein-ów - reńskich win.

Poradnik dla poszukujących pracy za granicą!

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 2 50,00%
nie 2 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco