Start Artykuł

Logo dostawcy Praca dla budowlańca za granicą

Praca i Życie za granicą | dodane 2011-10-19 (14:50) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 23 godziny i 7 minut temu | 5 opinii
 

(fot. thinkstock)

Na zagranicznych budowach są wolne miejsca pracy, ale głównie dla „najlepszych z najlepszych”. Sprawdź, co musisz umieć, by znaleźć zatrudnienie na placu budowy. Oto kilka porad dla budowlańców.

– W porównaniu do wcześniejszych lat banki zaostrzyły warunki przyznawania kredytów, co negatywnie odbija się na sektorze budowlanym – mówi Agnieszka Cybulska z biura pośrednictwa pracy Larex. Pod górkę mają więc nie tylko inwestorzy, ale również chętni do jazdy betoniarkami czy montowania pokryć dachowych. Nie dość, że muszą rywalizować z liczną konkurencją, to w dodatku oczekiwania pracodawców wobec nich znacznie wzrosły. W okresie boomu, aby zdobyć posadę, często wystarczały chęci i niewielkie umiejętności. Dziś nawet wykształcenie kierunkowe, doświadczenie zawodowe i znajomość języka obcego nie gwarantuje podpisania umowy. – Jednak możliwości jest wiele, od pracy sezonowej po zatrudnienie na czas nieokreślony. Czasem wartościowi kandydaci mają nawet zagwarantowaną pomoc w przeprowadzce oraz w sprowadzeniu rodziny – mówi Marzena Zasińska-Igła firmy z LSJ Agencja Pracy. Według niej, zagranicznych klientów interesują najczęściej osoby zmotywowane, pracowite oraz dostępne od zaraz.

Rozkopana Europa?

U renomowanych pośredników nie brakuje propozycji m.in. z Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Belgii oraz Wielkiej Brytanii. Kto myśli o przeprowadzce do Czech, Austrii, Danii, Finlandii lub Szwecji również powinien znaleźć wiele ofert. – Teraz potrzebne są osoby, które świetnie znają się na swoim fachu i od razu pracują na 100 proc. swoich możliwości – twierdzi Artur Ragan z agencji pracy Work Express. Zagraniczni pracodawcy nie mają czasu na dopasowywanie kwalifikacji budowlańców do wymogów stanowiska. W ostatnich tygodniach rekruterzy poszukiwali głównie cieśli szalunkowych, cieśli konstrukcyjnych, zbrojarzy, malarzy oraz spawaczy. Również hydraulicy, elektromonterzy budowlani czy operatorzy koparek/dźwigów/żurawi byli dla niektórych przedsiębiorstw na wagę złota. – Zgłaszają się do nas kandydaci chcący zarabiać jako pracownicy ogólnobudowlani. Jednak takich ofert nie posiadamy ze względu na dokumentację wymaganą ze strony norweskich pracodawców – mówi Izabela Ferenc z Agencji Zatrudnienia Adecco Poland.

Podaj cegłę

Polacy trafiają do różnych projektów, ale najczęściej związanych z budową od podstaw czy rozbudową obiektów użyteczności publicznej. – Inwestorzy prywatni są raczej oszczędni i rozważni przy zatrudnianiu obcokrajowców. Zazwyczaj doskonale gospodarują zasobami przenosząc lub podnajmując swoich pracowników – wyjaśnia Zbigniew Chober z agencji pośrednictwa pracy Exe-Prof. Dodaje, że choć w ostatnich tygodniach pojawiało się więcej tego typu ofert, to jednak w porównaniu do państwowych przedsięwzięć, były to głównie zlecenia krótkoterminowe. Polacy pozostawiają po sobie „ślady” w wielu miejscach. Lista zbudowanych lub wyremontowanych przez nas obiektów obejmuje nie tylko szpitale, opery, budynki biurowe, lotniska, osiedla domków jednorodzinnych, apartamentowce czy supermarkety. Przykładowo, cieśle szalunkowi wybrani przez Work Express zajmują się rozbudową stadionu Jean Bouin w Paryżu. Po zakończeniu robót, na widowni będzie mogło zasiąść 20 tys. osób, czyli dwa razy więcej niż wcześniej. – Ponadto nasi hydraulicy pracują... we francuskim więzieniu, w miejscowości Fleury Merogis. Wymieniają tam instalacje. Oczywiście zakwaterowani są poza miejscem pracy – mówi Artur Ragan. Personel przyjęty przez z CBR Cross Border Recruitment odpowiada m.in. za przebudowę stacji metra w Oslo. Z kolei kandydaci wyselekcjonowani przez Adecco Poland zajmują się stawianiem m.in. Technology Center Mongstad (zadaniem centrum będzie redukcja emisji dwutlenku węgla), a także szkoły i basenów w Stavanger.

Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ja 2011-10-20 (11:50) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 2 godziny i 7 minut temu

dla mnie osobiście rząd to dno -skoro tylko wciąż młodych wygania za granicę! rok 1984 orwella -wciąż aktualny ! Tak jak Folwark zwierzęcy! Niestety!

odpowiedz

0
0
~Kopelat 2011-10-20 (11:34) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 2 godziny i 23 minuty temu

Nasi budowlańcy za granica moga sprzątać lub zamiatać lub robić te najgorsze roboty ,do niczego innego się nie nadają,może z malutkimi wyjątkami.Totalna ciemnota,kasa i kasa ale cos nowego się nauczyć,szukać zastosować-niente to samo architekci,era kamienia łupanego.Mała garstka tych pierwszych i drugich jest na poziomie reszta 30 lat za murzynami.

odpowiedz

0
0
~op 2011-10-20 (11:12) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 2 godziny i 45 minut temu

A ja wyjeżdzam , wyjeżdzam , hura hura hura, ale nie na budowe ,

odpowiedz

5
1
~MICK 2011-10-20 (09:39) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 4 godziny i 18 minut temu

BUDOWA A1 KOŁO TORUŃ - WŁOCŁAWEK - W BIURZE BUDOWY ZAKAZ UŻYWANIA JĘZYKA POLSKIEGO - RZĄDZĄ ANGLICY - JAK ZA CZASÓW OKUPACJI HITLEROWSKIEJ - ŚMIETANKA ANGIELSKICH KIEROWNIKÓW SIEDZI A POLAKI ZAPIE..... I NAWET NIE MOGĄ MIĘDZY SOBĄ PO POLSKU MÓWIĆ - PARANOJA ZA NASZE PIENIĄDZE

odpowiedz

5
2
~aktywny robol 2011-10-19 (19:24) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 18 godzin i 33 minuty temu

żałuję ,żałuję że zostałem w tym zielonym kraju.A wy młodzi ludzie nie bójcie się podjąć ryzyka,bo będzicie żałować po 50

odpowiedz

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi? Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi?
2
55%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
3
55%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
4
39%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!
5
29%
Ponad 15 tys. zł miesięcznie - tyle zarobi Polak na budowie w Norwegii Ponad 15 tys. zł miesięcznie - tyle zarobi Polak na budowie w Norwegii

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę