Start Artykuł

Logo dostawcy Polacy w Basingstoke

Praca i nauka za granicą | dodane 2007-05-31 (12:16) 6 lat 10 miesięcy 19 dni 16 godzin i 56 minut temu | 1 opinia
 

Basingstoke – miasto w południowej Anglii – stało się dla mieszkańców wielkopolskiego Leszna głównym celem wyjazdów zarobkowych. Zdarza się, że w jednej brytyjskiej firmie pracuje po kilka osób z tego samego osiedla.

Basingstoke to ponad 80-tysięczna miejscowość położona w hrabstwie Hampshire, 77 km na południowy wschód od Londynu. To idealne miejsce dla pracowników z Polski. Sąsiedztwo metropolii sprawiło, że główną gałęzią gospodarki miasta jest przemysł. W sektorze produkcyjnym, fabrykach i magazynach zatrudnionych jest ponad 12 tys. osób. Drugie tyle pracuje w handlu.
Miasto to szczególnie upodobali sobie mieszkańcy Leszna (woj. wielkopolskie). Niemal z miesiąca na miesiąc jest ich tam coraz więcej – już pracujący ściągają do siebie znajomych i rodziny. Pierwsi Leszczyniacy zjawili się w Basingstoke w maju 2004 r. Jednym z nich był Marek, operator wózka widłowego.
– Wtedy, gdy tu trafiłem nie było jeszcze Polaków – mówi. – Dziś trudno jest znaleźć fabrykę, w której nas nie ma.

Tacy ludzie jak on przecierali tu pierwsze szlaki, wzmacniając pozycję Polaków w oczach brytyjskich pracodawców. – Wszystko załatwialiśmy sami bez żadnej pomocy – dodaje Marek. – Nasi znajomi, którzy trafiają tu teraz, przyjeżdżają praktycznie na gotowe. Dzięki nam mają pracę i zapewnione mieszkanie.
Z pomocy kolegi z Basingstoke skorzystał Maciej z Leszna, który przyjechał tam we wrześniu ubiegłego roku. – Znajomy załatwił mi pokój i dał namiary na agencje. Dzięki temu pracuję w magazynach Sainsbury’s – mówi Polak.
– Zajmuję się rozładowywaniem tirów. Zajęcie jest ciężkie, ale dobrze płatne. Zarabiam prawie 10 Ł na godzinę. To bardzo dużo, zważywszy, że nie znam angielskiego.
Magazyny Sainsbury’s to bardzo ważny pracodawca w mieście. W Basingstoke znajduje się duże centrum dystrybucji towarów. To właśnie stąd pochodzą wszystkie produkty trafiające do supermarketów tej sieci w południowej Anglii. Zatrudnienie w magazynach brytyjskiej firmy znalazł też Piotr.
– Segreguję i odstawiam produkty uszkodzone w czasie transportu – opowiada. – Razem ze mną pracuje tu wielu chłopaków z Leszna. Rozładowują dostawy, jeżdżą na wózkach widłowych i sprzątają hale.

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 50,00%
nie 1 50,00%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~obcy 2011-12-31 (01:55) 2 lata 3 miesiące 20 dni 3 godziny i 17 minut temu

Panowie z Leszna, jesteście zbyt slabi zeby jeżdzić na żużlu wiec do roboty na wózkach w Basingstoke.Byłem tam i wiem jak wygląda wyścig szczurów.

odpowiedz

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi? Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi?
2
55%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
3
54%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
4
39%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!
5
38%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari