Start Artykuł

Pokaż mocne strony

WP | dodane 2008-01-17 (11:58) 7 lat 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 43 minuty temu
 

Proszę mi powiedzieć, jakie są Pani/Pana słabe/mocne strony? Takie pytania wytrącają nas z równowagi na rozmowie kwalifikacyjnej... Skłaniają do tego, by ocenić samych siebie, mówić o swoich słabościach. A tego nikt nie lubi! Jednocześnie panuje przeświadczenie, że mówienie o swoich zaletach nie jest na miejscu. Nic bardziej błędnego!

Twoim zadaniem podczas rozmowy jest pokazanie tego, co najlepsze...
Od Ciebie w końcu zależy, w jakim świetle się przedstawisz, jak uzasadnisz swoje wybory i decyzje...Częstym błędem, choć nieświadomie popełnianym, jest umniejszanie własnych zalet. W mentalności zakorzeniono nam przekonanie, że nie należy się chwalić, zbyt wiele mówić o własnych sukcesach. Często więc umniejszamy je słowami typu: czasem, prawdopodobnie, raczej, wydaje mi się itd. ("Wydaje mi się, że nieźle sobie radzę z powierzonymi zadaniami...") Jeśli wiesz, że wykonujesz swą pracę dobrze, to nie ma żadnych powodów, by umniejszać ten fakt! Poza tym podaj odpowiedź, która wskaże na konkretne przykłady Twoich mocnych stron, cech charakteru, a nie - umiejętności zawodowych, o które zapewne już wcześniej byłeś pytany.

Bądź konsekwentny i czujny...
Musisz także pamiętać, że ujawniasz swoje mocne i słabe strony nie tylko bezpośrednio odpowiadając na tak postawione pytanie, lecz w toku całej rozmowy. Inne pytania także prowadzą pytającego do pewnych wniosków. Bądź więc konsekwentny i czujny... Kiedy pracodawca pyta na przykład o najtrudniejsze zadania, z jakimi się musiałeś zmagać w swojej pracy, wykorzystaj to i skup się nie - na trudnościach, jakie napotkałeś, lecz na tym, w jaki sposób sobie z nimi poradziłeś. Pytanie o Twoje słabości możesz więc wykorzystać na swoją korzyść - wskazując na zalety i umiejętność odnalezienia się w trudnych sytuacjach.

Element ludzki romowy ...
Możesz się spotkać także z pytaniem o Twój największy błąd, który pamiętasz... Przyznanie się do błędów lub wykazanie słabości zawsze wniesie tzw. "element ludzki" do rozmowy. Nie zapomnij jednak, by zaznaczyć, iż wyciągnąłeś z nich odpowiednie wnioski i wiele się nauczyłeś. O te doświadczenia jesteś mądrzejszy i silniejszy w dniu rozmowy. Słabym punktem Twojej kariery może być fakt, iż stanąłeś przed problemem zwolnienia z pracy... Nie podkreślaj tego faktu w rozmowie. Powiedz, że szukasz stabilnej pracy, poszukujesz możliwości rozwoju, a obecna firma nie jest w stanie Ci tego zapewnić z różnych przyczyn.

Mądry kontekst ...
Na koniec jeszcze jedna wskazówka. Są takie cechy charakteru, które w zależności od sytuacji mogą okazać się mocną lub słabą stroną kandydata. "Jestem perfekcjonistką, zbyt wiele uwagi przywiązuje do pracy" - to możliwe odpowiedzi. Nie zapomnij jednak dodać, że będąc perfekcjonistką - potrafisz być elastyczna, a pracując dużo - nie przepracowujesz się i "wypalasz", lecz mądrze gospodarujesz swym czasem, by zawsze energię na pracę znaleźć.

Porzuć schematy ...
Najgorsze jest jednak, gdy wydajesz się być jak inni kandydaci - odpowiadasz na pytania schematycznie, niczym się nie wyróżniasz. Poznaj siebie, przestudiuj swoje CV raz jeszcze, na pewno odnajdziesz coś, co zaskoczy Twego rozmówcę!

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Tagi: pracodawca
Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco