Start Artykuł

Od nowego roku trzecia umowa na stałe

WP, Work Service | dodane 2011-12-22 (12:13) 2 lata 4 miesiące 2 dni 18 godzin i 46 minut temu
 

Funkcjonowanie przyjętego przez rząd pakietu ustaw antykryzysowych dobiega końca. Dla przedsiębiorców oznacza to brak możliwości kontynuowania zatrudniania na zasadach przyjętych w 2009 roku. Od stycznia trzecia umowa na czas określony zawarta z tym samym pracownikiem jest równoznaczna z zawarciem umowy na czas nieokreślony.

Wielu przedsiębiorców na czas kryzysu finansowego korzystało z rozwiązań specjalnie przygotowanej ustawy mającej łagodzić skutki recesji. Zmiany wprowadzone czasowo przez rząd stwarzały możliwość dowolnego zatrudniania pracowników na podstawie umów na czas określony. Teraz ma się to zmienić.

Od 1 stycznia pracodawców będzie ponownie obowiązywał art. 25 par.1 kodeksu pracy, zgodnie z którym trzecia umowa na czas określony zawarta z tym samym pracownikiem jest równoznaczna z zawarciem umowy na czas nieokreślony. „Zdaniem części prawników za pierwszą umowę może być uznana dopiero pierwsza umowa zawarta po 1 stycznia 2012 r., a nie ta trwająca w tym dniu. (…) Wyjątkiem od tej zasady będzie przypadek, gdy umowa terminowa trwająca do 1 stycznia 2012 r. została zawarta jeszcze przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej (czyli przed 22 sierpnia 2009 r.), wcześniej była poprzedzona pierwszą umową na czas określony, a między rozwiązaniem poprzedniej i zawarciem kolejnej umowy nie upłynął miesiąc" – czytamy w gazetaprawna.pl.

- Zakończenie funkcjonowania ustawy antykryzysowej może stanowić istotny problem nawet dla nawet 30 % rynku pracy w Polsce. Konieczność wystawiania umów na czas nieokreślony, po dwóch latach współpracy, będzie wiązała się ze znacznym zwiększeniem kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce. W największym stopniu odczują to firmy z sektorów automotive, przemysłu ciężkiego i produkcji, gdzie zastosowanie rozwiązań z ustawy antykryzysowej było najszerzej wykorzystane” – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

Specjaliści uważają, że zmiana, która nastąpi na rynku pracy będzie wymuszała na pracodawcach modyfikację form zatrudniania. Według nich, nastąpi wzrost zatrudniania pracowników w oparciu o umowę tymczasową.

- W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia ze znacznym wzrostem zainteresowania elastycznymi formami zatrudnienia. Praca tymczasowa i zaawansowane formy outsourcingu łączą ze sobą łatwą dostępność pracowników i niwelowanie dodatkowych kosztów wynikające z upływu funkcjonowania ustawy antykryzysowej – przewiduje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynku w Work Service SA.

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 281 87,54%
nie 40 12,46%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
92%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
71%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
65%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
49%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

"26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy