Start Wiadomości Artykuł

Nie mam doświadczenia. Co wpisać do CV?

Architekci Kariery | dodane 2013-01-28 (08:58) 2 lata 2 miesiące 22 dni 8 godzin i 40 minut temu | 3 opinie
 Zastanawiasz się, jak napisać CV, które będzie pokazywało Twoje mocne strony mimo braku bogatego doświadczenia zawodowego? Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub wciąż studiujesz, prawdopodobnie w Twoim dokumencie rekruter nie znajdzie obszernej ścieżki zawodowej. Możesz go jednak przekonać, że za aplikacją stoi osoba, którą warto zatrudnić. Jak to zrobić?

Wiele zależy od tego, w jaki sposób zorganizujesz przestrzeń w swoim CV i jaką formę aplikacji wybierzesz. Zapewne wiele razy słyszałeś, że najlepszy życiorys to taki, który przedstawi wszystkie dotychczasowe miejsca pracy, z dokładnymi datami oraz pełną ścieżkę edukacyjną. W rzeczywistości skuteczna aplikacja powinna być dostosowana do indywidualnej sytuacji każdego kandydata, dlatego dobrze zastanów się, czy gotowe wzory, które sprawdziły się np. w przypadku Twoich znajomych, będą równie skuteczne dla Ciebie. W zależności od tego, jak przedstawia się Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenie, możesz zdecydować się na tradycyjne CV, chronologiczne lub funkcjonalne. W wielu przypadkach sprawdza się tzw. typ mieszany.

Dzień, miesiąc, rok…

Taka formuła zapisu daty wymagana jest w większości dokumentów, pamiętaj jednak, że CV do nich nie należy. Wystarczy, jeśli zdecydujesz się na formułę miesiąc – rok. Jeśli Twoje CV ma typową formę chronologiczną, nie ograniczaj się również do podawania doświadczenia zawodowego tylko w latach – tak sformułowany zapis nie będzie dla rekrutera czytelny, a co więcej, może być mylący. Osoba, która będzie zapoznawać się z Twoim dokumentem, nie będzie w stanie zweryfikować, czy na stażu w danej firmie byłeś miesiąc, czy pół roku. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku bloku „Edukacja” oraz przebytych kursów i szkoleń.

Jak odnieść sukces podczas rekrutacji?


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
0
~Tomasz 2014-01-23 (12:52) 1 rok 2 miesiące 27 dni 4 godziny i 46 minut temu

A co ja mam zrobić kiedy chce zdobyć doświadczenie zawodowe, a nikt nie chce mnie zatrudnić abym je zdobył ??

odpowiedz

3
4
~pisanie CV 2013-04-02 (11:26) 2 lata 17 dni 6 godzin i 12 minut temu

Strasznie nie lubię gdy ktoś kłamie w CV! Zgadzam się, że nie powinno się wpisywać wszystkiego, można pominąć niektóre prace a wpisać te ważniejsze bo w końcu kto by czytał 10 stron CV. Pracowałam przez, krótki czas przy rekrutacji i nie mogłam się nadziwić jak ludziom łatwo przychodzi wypisywanie "nie swoich" zainteresowań. Pytasz potem taką: jak długo uprawia wspinaczkę górską, albo gdzie się ostatnio wspinała i robi się zielona, okazuje się że faktycznie jest to jej marzeniem ale jak na razie przeczytała tylko o tym książkę! Przecież bez doświadczenia czy "dziwnych" zainteresowań też można znaleźć dobrą pracę. Ja od kilku lat już pracuję w Eniro i nie przyjęli mnie tam za hobby. Dobry pracodawca potrafi sprawdzić kandydatów i wybrać tych naprawdę wartościowych. Wielu pracodawców woli także zatrudniać bez doświadczenia - ja dopiero w pracy dostałam odpowiednie przeszkolenie i nauczono mnie wszystkiego od początku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco