Start Artykuł

Kto i ile zarobi Niemczech?

PAP,HRNews,WP | dodane 2011-01-13 (08:41) 3 lata 3 miesiące 11 dni 4 godziny i 26 minut temu
 

(fot. sxc.hu)

W agencjach pośrednictwa i na portalach internetowych przybywa ofert pracy z Niemiec - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Przodują propozycje z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Ale są też anonsy dla innych pracowników.

Podstawową sprawą jest jednak znajomość języka niemieckiego

Dla tych, którzy go nie znają, przeznaczone są stanowiska, na których wykonuje się proste prace, jak np. pakowanie czy sprzątanie. Lecz w takim przypadku stawka godzinowa stanowi zaledwie połowę normalnej kwoty i wynosi 5 do 6 euro. Ale już np. kucharz, władający niemieckim, może liczyć na 10 euro za godzinę.
Największe dysproporcje w zarobkach dotyczą prostych prac. Pakowacz owoców w Niemczech ma szanse na 7 euro za godzinę, w Polsce dostaje w przeliczeniu 2 euro. Dla fachowców z wyższym wykształceniem posada za Odrą nie jest już tak atrakcyjna, bo i u nas dobrze zarabiają. Za granicą dochodzi rozłąka z rodziną oraz wyższe koszty utrzymania.

Prawdziwy boom zacznie się dopiero wiosną. Ruszy na dobre sezon turystyczny, zaczną się prace budowlane i w polu. Ostatni wzrost tempa rozwoju niemieckiej gospodarki jeszcze bardziej nakręca koniunkturę, a tym samym zapotrzebowanie na pracowników.

Szacuje się, że wskutek całkowitego otwarcia niemieckiego rynku pracy, wyjedzie tam od 400 do 500 tys. Polaków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
97%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
69%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
4
52%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków
5
46%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy