Start Artykuł

Logo dostawcyKoszty uzyskania przychodu za 2012 rok

wp.pl | dodane 2012-12-04 (13:38) 1 rok 4 miesiące 16 dni 4 godziny i 13 minut temu
 Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje mechanizmu waloryzacji skali podatkowej oraz kosztów uzyskania przychodu" - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów. Jeżeli pracownik pracuje tylko w jednej firmie, podstawa, od której naliczamy podatek pomniejszona będzie o 111,25 złotych. W przypadku, gdy firma znajduje się w innej miejscowości, niż miejsce zamieszkania pracownika, kwota ta wzrasta do 139,06 złotych.

Pracownicy zatrudnieni na kilku etatach mogą rozliczyć kwotę wyższą. Roczny limit odliczenia kosztów nie może jednak przekroczyć w 2012 roku 2002,05 złotych. Jeżeli natomiast zakłady pracy położone są w innych miejscowościach, kwota graniczna wzrasta do 2.502,56 złotych rocznie.

Koszty uzyskania przychodów
Obowiązuje od 1.01.2008 do 31.12.2013* Jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy. W każdym też przypadku - poprzez złożenie stosownego oświadczenia - możemy korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu (gdy dojeżdżamy do pracy z innej miejscowości). Jednak w rozliczeniu rocznym koszty uzyskania będą podlegały ograniczeniu do kwot:

1. 2 002,05 zł - zwykłe koszty uzyskania przychodu
2. 2 502,56 zł - podwyższone koszty uzyskania przychodu


Jeżeli w ciągu roku podatkowego odliczymy kwotę wyższą ponad ustalone powyżej limity, to w rozliczeniu rocznym nadwyżka ta będzie podlegała opodatkowaniu i podatnik będzie musiał dopłacić różnicę w podatku dochodowym wynikającą z przedstawionego rozliczenia.

Kwota wolna od podatku pozostaje na poziomie 3.091 złotych, co oznacza, że miesięczne zmniejszenie podatku od pracownika wyniesie 46,33 złotych.

Kwota limitu (powyżej którego nie nalicza się składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe), stanowi 30-krotność prognozowanego na dany rok kalendarzowy średniego wynagrodzenia.

(toy)

Jak znaleźć drogę do finansowej wolności?

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 25,00%
nie 3 75,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi? Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi?
2
50%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
3
49%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
4
38%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
35%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari