Start Artykuł

Logo dostawcyKiedy warto rozliczać się wspólnie?

wp.pl | dodane 2012-12-04 (14:19) 2 lata 4 miesiące 20 dni 13 godzin i 29 minut temu | 3 opinie
 Korzyść ze wspólnego opodatkowania osiągną ci małżonkowie, którzy uzyskują bardzo zróżnicowane kwoty wynagrodzeń. Również wtedy opłaca się wspólnie rozliczać, gdy jeden z małżonków nie uzyskuje dochodów opodatkowanych PIT.

Każdy podatnik podlega odrębnemu opodatkowaniu. Wyjątkiem od tej reguły są m.in. małżonkowie, którzy na wspólny wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu PIT mogą być opodatkowani łącznie od sumy uzyskanych w roku podatkowym dochodów.

Wspólne rozliczenie dochodów małżonków na jednym formularzu PIT to przywilej, z którego nie każde małżeństwo może skorzystać. Zasadniczo małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od uzyskiwanych dochodów. Możliwość złożenia wspólnego zeznania stanowi wyjątek od tej zasady i podlega licznym ograniczeniom.

Małżeństwo przez cały rok

Podstawowy warunek to pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Jeżeli małżeństwo zostało zawarte lub rozwiązane w trakcie roku podatkowego, nie można złożyć wspólnego PIT. Szczególne sytuacje mogą jednak wystąpić w przypadku rozwodu. Jeśli wyrok zapadł pod koniec roku, ale orzeczenie uprawomocniło się już w roku następnym, to małżonkowie zachowają prawo do złożenia wspólnego zeznania. Decydująca jest data uprawomocnienia wyroku.

Wspólność majątkowa

Podatnicy pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy nie rozliczą się jednak wspólnie, jeżeli w roku podatkowym istniała między nimi rozdzielność majątkowa. Możliwość złożenia wspólnego zeznania dotyczy tylko małżonków, którzy mają wspólność majątkową. Co istotne, musi ona trwać przez cały rok podatkowy.

Zeznanie na czas

Zeznanie, w którym małżonkowie deklarują wspólne opodatkowanie, należy złożyć do końca kwietnia. Nawet jednodniowe spóźnienie powoduje, że tracą prawo do preferencyjnego rozliczenia.

Wystarczy jeden podpis

Warunkiem łącznego opodatkowania nie jest już podpisanie zeznania przez męża i żonę. Czasem były z tym problemy, np. gdy jedno z nich przebywało za granicą. Teraz wystarczy jeden podpis.

(toy)

Zrób to teraz. Stop odkładaniu spraw na jutro -
Wskazówki i porady, jak wybrnąć z zalegających projektów

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 4 50,00%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~23 2013-02-25 (07:38) 2 lata 1 miesiąc 30 dni 20 godzin i 10 minut temu

no to kiedy warto?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~leon 2012-04-17 (22:28) 3 lata 7 dni 5 godzin i 20 minut temu

fajny wstęp. a gdzie art?

odpowiedz

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco