Start Artykuł

Logo dostawcy Jak zostać ławnikiem?

wp.pl | dodane 2007-06-25 (14:26) 6 lat 9 miesięcy 24 dni 5 godzin i 45 minut temu | 10 opinii
 

Jeżeli chcesz zostać ławnikiem, zostało niewiele czasu na złożenie dokumentów. Kandydaci na kadencję 2008 - 2011 mogą składać aplikacje do końca czerwca w urzędach miast i gmin, w których są zameldowani. Swoje listy z rekomendacją dla dotychczasowych ławników wyślą też sądy. O tym, kto zostanie wybrany, zadecydują w październiku samorządy.

- Mamy w kraju 43 tysiące ławników, po zmianach będzie ich 12,5 tysiąca - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości. - Pozwoli to zmniejszyć koszty z 38 mln zł rocznie na 10 mln zł.
Ławnikiem może zostać osoba, która ukończyła 30 lat, ma polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz nieskazitelny charakter. Dla niektórych to prawdziwa misja. - Czuję, że robię coś, aby życie było lepsze – twierdzi Alina Gardzielewska, emerytowana urzędniczka, która jest ławnikiem w Sądzie Rejonowym w Malborku. – Nauczyłam się podchodzić do pracy w sądzie bez emocji, ale za to dokładnie studiować akta.
Nowością jest, że kandydat na ławnika musi złożyć wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego, napisać oświadczenie o niekarności oraz przekazać zaświadczenie lekarskie.

- Istnieje tendencja, aby wszyscy pracujący w wymiarze sprawiedliwości składali zaświadczenia o niekarności - tłumaczy sędzia Sławomir Różycki. - Dotyczy to również ławników. Dzięki temu nie zdarzy się sytuacja, iż ławnikiem zostanie osoba, mająca na koncie wyrok. Zaświadczenie lekarskie też jest potrzebne. Ławnik nie może cierpieć na choroby, które uniemożliwią mu prawidłowo wypełniać nałożone na niego obowiązki. Np. cukrzyk może zasnąć podczas dłuższego posiedzenia w sądzie. Jako sędzia byłem świadkiem takiej sytuacji. A przecież nie może tak być, żeby widok składu orzekającego budził uśmiechy na sali rozpraw.

Zobacz też:
Czas na sezonowych

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 33,33%
nie 2 66,67%

Opinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~jotka 2012-11-22 (16:32) 1 rok 4 miesiące 27 dni 3 godziny i 39 minut temu

mam 72 lata,czy moge zostać ławnikiem ?

odpowiedz

3
2
~k..zi 2007-09-12 (13:21) 6 lat 7 miesięcy 6 dni 6 godzin i 50 minut temu

zasnąć może każdy
Jestem oburzona taką dyskryminacją. Z własnego doświadczenia wiem, że zasypianie w pracy nie zależy od choroby cukrzycowej lecz jest to szerszy problem, który dotyka często ludzi uznających się za zdrowych.Przyczyny zasypiania bywają różne. Sama jestem chora na cukrzycę od 10 lat ale jeszcze nie zasnęłam w pracy, podczas gdy moja "zdrowa" współpracownica zasypiała bardzo często i głęboko.Cukrzycy wiedzą o swojej chorobie i potrafią sobie nieźle radzić z tym problemem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~Krycha 2007-07-05 (12:44) 6 lat 9 miesięcy 13 dni 7 godzin i 27 minut temu

czy to znaczy,że cukrzyk nie może
być ławnikiem? Od 26 lat choruję na cukrzycę /insulinozależną/ ,cały czas pracuję intensywnie zawodowo ,wyjeżdżam w delegację ,uczestniczę w wielu spotkaniach itp.,a jak przejdę na emeryturę to ławnikiem nie mogę być????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~tonietak 2011-05-07 (12:36) 2 lata 11 miesięcy 11 dni 7 godzin i 35 minut temu

"Ławnik nie może cierpieć na choroby, które uniemożliwią mu prawidłowo wypełniać nałożone na niego obowiązki. Np. cukrzyk może zasnąć podczas dłuższego posiedzenia w sądzie. Jako sędzia byłem świadkiem takiej sytuacji. A przecież nie może tak być, żeby widok składu orzekającego budził uśmiechy na sali rozpraw." Czyli następna BRAMA zamknięta przed chorymi na cukrzycę .A mi się wydaje że tylko cukrzycy zasypiają na nasiadówkach ale zdrowi również (ale tu jest to sakramentalne słowo -bo to cukrzyk ). Pół sejmu często śpi na obradach i to też cukrzycy ? Ale nikt z tego larum nie robi , nawet z tego ,że jest to najwyższy organ państwowy .

odpowiedz

1
1
~DeWu 2007-09-19 (10:29) 6 lat 6 miesięcy 30 dni 9 godzin i 42 minuty temu

STEREOTYPOWY POGLĄD
Jest to typowa ocena przydatności cukrzyków, wyrażana przez ludzi którzy nie mają pojęcia o cukrzycy. Jestem pewien, że zarówno w przypadku innych schorzeń jak i ludzi "całkiem zdrowych" odsetek zasypiających ławników jest znacznie większy.

odpowiedz

3
0
~elis 2007-08-24 (14:51) 6 lat 7 miesięcy 25 dni 5 godzin i 20 minut temu

ile zarabia ławnik?
skoro ktoś tylko po prawie, jako asystentka ma 2000? ciekawi mnie to.

odpowiedz

1
1
~ 2007-08-08 (08:58) 6 lat 8 miesięcy 10 dni 11 godzin i 13 minut temu

Żenada
jak bylo nudno to usnal... czasem poprostu sedzia bezcelowo przedluza sprawe!

odpowiedz

4
1
~Marzena 2007-07-25 (20:40) 6 lat 8 miesięcy 23 dni 23 godziny i 31 minut temu

Dyskryminacja
Nie jestem cukrzykiem, ale uważam, iż jest to dyskryminacja osób, ciekawa jestem ilu cukrzykom zdarzyło się zasłabnąć podczas rozprawy, sądzę, iż są to kwestie marginalne. Moja znajoma ma cukrzycę i patrząc na nią wiem, iż dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia robi o wiele więcej niż inni ludzie. Ponadto jej aktualny stan zdrowia jest dobry. Uważam, iż jest to zbyt duża nadinterpretacja. Jedynym przeciwskazaniem powinny być choroby mogące mieć wpływ na osąd np. psychiczne. Przy okazji czy nadczynność tarczycy też stanowi problem, bo np. jak ktoś się za bardzo zestresuje to jeszcze będzie miał przełom tarczycowy????

odpowiedz

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi? Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi?
2
73%
Pracodawcy mogą skorzystać na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy Pracodawcy mogą skorzystać na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy
3
55%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
4
55%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
5
29%
Ponad 15 tys. zł miesięcznie - tyle zarobi Polak na budowie w Norwegii Ponad 15 tys. zł miesięcznie - tyle zarobi Polak na budowie w Norwegii

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć?