Start Poradniki Pytania do ekspertów Artykuł

Jak zatrzymać pracownika w firmie?

www.veritahr.com | dodane 2012-12-28 (10:03) 2 lata 4 miesiące 5 dni 22 godziny i 55 minut temu | 3 opinie
 

(fot. Thinkstock)
Wyszkoleni pracownicy, którzy mają doświadczenie i kontakty, są dla firmy bardzo cenni. Czy można się uchronić przed przejęciem ich przez konkurencję?

Odpowiada Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac

Niestety doświadczeni pracownicy, specjaliści, menadżerowie itp., którzy są najcenniejszym zasobem w firmie, bardzo często są narażeni na „wyciągnięcie” do innej firmy. Czy można się uchronić przed przejęciem ich przez konkurencję? Jednym ze sposobów, który w ostatnim czasie jest coraz bardziej spotykany, jest podpisanie umowy lojalnościowej z pracownikiem.

Polecamy: Kogo poszukują pracodawcy? Najnowszy ranking

Umowa lojalnościowa, popularnie nazywaną lojalką, jest dokumentem, który bardzo ściśle wiąże pracodawcę i pracownika ponieważ złamanie takiej umowy ma bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Występują różne rodzaje lojalek, natomiast najczęściej spotykane, to:

• Umowa o zakazie konkurencji - może obowiązywać podczas trwania umowy z obecnym pracodawcą lub po jej rozwiązaniu. Pracownik podpisując taką umowę, nie może w okresie jej obowiązywania przejść do konkurencji. Taka umowa ma swoje plusy również i dla pracownika – kiedy ustanie umowa współpracy, firma musi wypłacać pracownikowi na okres trwania umowy, świadczenia pieniężne z tytułu odszkodowania

• Umowa dotycząca szkoleń oraz studiów podyplomowych - jest korzystna przede wszystkim dla osób, które chcą się kształcić i rozwijać. Umowa ta polega na tym, że firma gwarantuje sfinansowanie szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych pracownikowi. Natomiast jeśli pracownik złoży wypowiedzenie przed upływem okresu umowy lojalnościowej, będzie musiał zwrócić koszt szkoleń, z których skorzystał.

• Pożyczka pracownicza - pożyczka, która jest oprocentowana bardzo nisko oraz spłacana jest w ratach. Rozwiązanie umowy przez pracownika skutkuje tym, że musiałby oddać całą kwotę przed upłynięciem wcześniej ustalonego okresu.

Umowy lojalnościowe są ważne nie tylko ze względu na to, aby zatrzymać u siebie cennych pracowników, ale również ze względu na zachowanie tajemnicy służbowej. Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, że mogą polegać na swoich pracownikach

Wydanie internetowe magazynrekruter.pl

(AS)

E-biznes po godzinach. Jak zarabiać w sieci bez rzucania pracy na etacie

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~j8 2012-12-29 (19:36) 2 lata 4 miesiące 4 dni 13 godzin i 22 minuty temu

Zarabiam 1540 zł netto i mój pracodawca powiedział że napewno nie pozwoli abym zarabiał najniższą krajową .Stara się biedak ale Rudy Donek szaleje i z roku na rok zbliża sie do moich poborów. Przypomnę że 10 lat nie zmienia się mój wypłat.

odpowiedz

2
0
~specjalista 2012-12-29 (18:43) 2 lata 4 miesiące 4 dni 14 godzin i 15 minut temu

Cała moja "kariera" zawodowa w prywatnej firmie (12 lat) to ciągła walka z "krętami" finansowymi jakie stosował pożal się Boże pracodawca.Zawsze,przy każdej okazji realizował swoje plany "rozboju" finansowego na wszystkich pracownikach,jak i łamał wszystkie inne zasady, prawa,tak fiskusowe,księgowe,koleżeńskie.Mobbing to jest jego najlepsze narzędzie pracy zawodowej jak i prywatnej.Wszyscy pracownicy zatrudniani za najniższą pensję (pomoce zawodowe,czyli nie wykształceni w zawodzie)Wielu na czarno.Specjaliści też,tylko drugie tyle "pod stołem" aby ich utrzymać w firmie.Praca 64godz.tygodniowo.Niewielu godziło się na to i odchodzili.Jako specjalista i stary rutyniarz w zawodzie doczekałem wieku emerytalnego i przeszedłem na emeryturę. Ucieszyłem się z tego faktu,ponieważ emeryturę za 47 lat pracy otrzymałem taką,za którą można utrzymać się w jako takiej kondycji...a sytuacji wszelkich w firmie miałem już dosyć.Po miesiącu bycia emerytem zostałem poproszony do powrotu do firmy z ostatnim "pod-stołowym" uposażeniem, tylko na czarno...Podziękowałem,wybrałem bycie "wolnym strzelcem" ponieważ potrafię sobie poradzić.Obecnie już nie ma specjalistów w zawodzie,są tani pomocnicy,i powiększające się problemy,co zmierza do nieuchronnej plajty.

odpowiedz

1
0
~pracownik 2012-12-28 (16:48) 2 lata 4 miesiące 5 dni 16 godzin i 10 minut temu

Z pracodawcą to jest ciągle walka. I tylko stronki typu radapracownikow.pl dają szansę cokolwiek zdziałać. Nie znasz swoich praw - przegrywasz :/

odpowiedz

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco