Start Artykuł

Jak rozwijać zdolności interpersonalne?

WP | dodane 2003-11-10 (15:25) 10 lat 5 miesięcy 13 dni 18 godzin i 2 minuty temu | 5 opinii
 

Termin "umiejętności interpersonalne" zrobił ogromną furorę. Pracodawcy w ogłoszeniach piszą "zatrudnię osobę o wysokich zdolnościach interpersonalnych". Wymagają ich od wszystkich: inżynierów i informatyków, handlowców, menedżerów, szkoleniowców i finansistów.
Dlaczego są one takie ważne i jak je rozwijać podczas studiów, skoro zwykle nie ma na ten temat zajęć na uczelni?

Patrick McArthy jest legendą wśród pracowników sieci sklepów Nordstroma, która w USA sprzedaje odzież sportową. Kiedy pojawia się u niego klient, wydaje się, że Patrickowi zależy na nim jak na najlepszym przyjacielu. W poszukiwaniu właściwego koloru czy rozmiaru jest w stanie przetrząsnąć cały magazyn sklepowy. A gdy nie znajdzie właściwej rzeczy, dzwoni do sąsiednich sklepów sieci. Wreszcie, gdy i to nie przynosi efektu, bierze od klienta wymiary i składa u krawca indywidualne zamówienie. Po czym telefonicznie informuje klienta o postępach pracy.

Patrick przez piętnaście lat był najlepszym sprzedawcą sieci. Wymyśla nietypowe sposoby kontaktów z klientami, wysyła im kartki świąteczne, doradza im. Do tego świetnie rozumie się z innymi pracownikami firmy i jest bardzo lubiany.

Ten przykład pochodzi z książki Inteligencja emocjonalna w praktyce Daniela Golemana. Autor, psycholog z Harvardu, dowodzi, że umiejętności interpersonalne w dużo większym stopniu decydują o sukcesie zawodowym niż specjalistyczna wiedza. Szczególnie sprawdza się to u absolwentów, bo oni owej wiedzy i doświadczenia aż tak wiele jeszcze nie mają.

Umiejętności interpersonalne to, najkrócej mówiąc te, które sprawiają, że potrafimy dobrze pracować w zespole.

To umiejętność komunikowania się, planowania pracy razem ze współpracownikami, dochodzenia do kompromisu, wspólnego dążenia do celu.

Ale pracodawcy - pisząc "interpersonalne" - mają zwykle na myśli także zdolności "personalne": samodzielność, zarządzanie własnym czasem, kreowanie innowacyjnych rozwiązań.

Wszystkie te zdolności ważne są z trzech powodów. Po pierwsze coraz częściej pracujemy w zespołach - nawet informatycy w zespołach projektowych czy naukowcy w zespołach badawczych. Badania wskazują, że w takich sytuacjach lepiej sobie radzą osoby o wyższych zdolnościach interpersonalnych: lepiej się porozumiewają, nie wpadają w konflikty, lepiej się dzielą zadaniami itp.

Po drugie, dziś już nikt nie stoi nad pracownikiem z batem i marchewką. Stąd - cenione są osoby samodzielne, dobrze zarządzające własnym czasem, potrafiące planować własną pracę.

Po trzecie - nawet naukowiec powinien rozumieć, że w ostatecznym rachunku jego rozwiązanie ma służyć człowiekowi. Ma więc nie tylko być zaawansowane technicznie, ale też proste w obsłudze i przyjazne użytkownikowi. Nawet naukowcom potrzebna jest więc umiejętność rozumienia potrzeb innych osób.

Takich umiejętności trudno uczyć na wykładzie. Rozwijać je może dobry trening, jednak na ten zwykle uczelni nie stać. Dlatego, jeśli poważnie myślisz o poszukiwaniu dobrej pracy w dobrej firmie, najlepiej sam pomyśl o uzupełnieniu studiów.

Przede wszystkim polecamy Ci - niezależnie od kierunku studiów - odwiedzanie w księgarniach półek z książkami z psychologią popularną i psychologią biznesu. Warto przeczytać kilka praktycznych pozycji na temat komunikacji, pracy w zespole, asertywności czy organizacji czasu.

Pamiętaj jednak, by unikać książek, które przekonują, iż wystarczy kilka prostych czynności, by osiągnąć niezwykły sukces. Zwykle jest to żerowanie na naiwności czytelnika.

Na pewno warto przeczytać literaturę Dale'a Carnegiego i jego następców (Dale Carnegie & Associates), Daniela Golemana, Stephena Covey'a, Johna Maxwella. Dobra jest też niebieska seria ABC Menedżera i biało-czerwona Przedsiębiorczość (wydawnictwa PWN) - nie tylko dla menedżerów.

Polecamy Ci uczestniczenie w seminariach i szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenia studenckie. Niemal wszystkie prowadzą szkolenia z zakresu pracy w zespole, przedsiębiorczości czy przywództwa. Takie treningi są zwykle nastawione na rozwój bardzo praktycznych umiejętności i prowadzone w sposób zrozumiały nie tylko dla studentów zarządzania.

Wreszcie, sam zaangażuj się w działalność organizacji studenckich. Nic tak nie rozwija umiejętności pracy w zespole czy inicjatywy jak praca nad jakimś projektem w stowarzyszeniu studenckim. Pracodawcy cenią sobie bardzo absolwentów, którzy podczas studiów zdobyli tego rodzaju doświadczenia.

Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~ 2007-01-16 (10:30) 7 lat 3 miesiące 7 dni 22 godziny i 58 minut temu

Refleksja
Badam treści ogłoszeń o pracę, między innym pod kontem występowania zapotrzebowania na tzw. soft skills. Po analizie kilkuset ogłoszeń, dochodzę do wniosku, że większość ogłoszeniodawców nie ma pojęcia co kryje się pod słowami komunikacja interpersonalna, umiejętność zarządzania zespołem itd. Jak można znaleźć odpowiedniego kandydata, skoro nie wiadomo czego się w nim szuka? Iluzja jest wszechobecna. Cały czas widoczny jest brak wiedzy o człowieku - o nas samych. Jak można zrozumieć innych, skro nie rozumie się własnych emocji, uczuć, zachowań. Umiejętności interpersonalne wynikają z czegoś. Odwoływanie się do zgłębienia metod i technik, nie załatwia sprawy. jest jak aspiryna na grypę. Na chwilę pomoże, ale później uderzy ze zdwojoną siłą. Reasumując, najpierw należy zacząć od siebie, od pracy nad swoimi nawykami, od wyeliminowania destrukcyjnych emocji. Poznanie i zrozumienie siebie samego, pozwoli poznać i zrozumieć innych ludzi, a to przełoży się na relacje i efekty oraz bez wątpienia na zrozumienie znaczenia słów, których się używa, zwłaszcza jeśli chce się szukać ludzi do pracy. Monika Urbańska

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
2
97%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
3
71%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
4
54%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków
5
48%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy