Start Artykuł

Logo dostawcyIle zarabia poseł?

wp.pl | dodane 2011-11-08 (10:56) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 6 godzin i 52 minuty temu
 

Ile zarobią posłowie Sejmu VII kadencji? Całkiem sporo, bo prawie 25 tys. zł miesięcznie. Kwota jest częściowo zwolniona od podatku. Wypłacana będzie w formie wynagrodzenia i pieniędzy na prowadzenie bieżącej działalności.

Uposażenie posła odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu i wynosi 9 892,30 zł miesięcznie. Za działalność o charakterze kierowniczym w ramach komisji sejmowych prawo przewiduje gratyfikacje pieniężne, podwyższające pensje zasadniczą. Są to:

• dodatek dla pełniących funkcję przewodniczącego komisji - wynosi 1 978,46 zł,
• dodatek dla pełniących funkcję zastępcy przewodniczącego komisji czyli 1483,75 zł,
• dodatek dla pełniących funkcję przewodniczących stałych podkomisji czyli 989,23 zł.

Oprócz uposażenia oraz dodatków posłom i senatorom przysługują diety parlamentarne. Mają one na celu pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi podczas wykonywania obowiązków na terenie kraju. Wysokość diety to 25% uposażenia i wynosi 2 473,08 zł. Dieta parlamentarna jest wolna od podatku. Obok diety i uposażenia parlamentarzyści na prowadzenie biura poselskiego dostają miesięcznie 11 650 złotych.

Prawo do poselskiej pensji uzyskują ci parlamentarzyści, którzy skorzystają z bezpłatnego urlopu w swoim miejscu pracy, zawieszą prawo do emerytury lub renty albo zrezygnują z działalności gospodarczej. Jeśli poseł się nie zdecyduje na urlop, pracodawca musi umożliwić mu wykonywanie obowiązków parlamentarnych, nie może go zwolnić w czasie trwania kadencji, ani w 2 lata po jej zakończeniu (chyba że zgodę na to wyrazi prezydium Sejmu).

Posłowie mogą również bezpłatnie podróżować po Polsce. Mogą też korzystać z samochodów służbowych kancelarii Sejmu lub jeździć własnymi i dostawać zwrot kosztów paliwa. Zwracane są też koszty podróży zagranicznych. „Co ciekawe posłowie nie przynoszą paragonów, czy faktur, wystarczy oświadczenie, w którym poseł pisze jakim samochodem i jaką ilość kilometrów przejechał. Jest to jedyny przypadek, w którym nie dokumentuje się wydatku na biuro, a dzieje się tak dlatego, że nie ma możliwości jego zweryfikowania” – mówi na łamach tvn24 Marek Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Posłów.

Posłowie mają też zagwarantowane zakwaterowanie w Warszawie - w Domu Poselskim lub w razie braku miejsc w wynajętym mieszkaniu (limit wynosi 2200 zł miesięcznie, bądź 72 zł za jedną dobę hotelową). Oprócz tego mogą przeznaczyć 7600 zł rocznie na noclegi w hotelach poza stolicą i miejscem zamieszkania.

Parlamentarzyści mogą także korzystać z poselskiego funduszu socjalnego. Dzięki niemu mogą liczyć na pożyczki na remont lub zakup domu/mieszkania udzielane na warunkach znacznie lepszych niż oferowane przez banki - ich oprocentowanie wynosi 3-4 proc. Fundusz socjalny zapewnia im również zajęcia sportowe. Mogą korzystać z boiska, kortu tenisowego czy basenu sejmowego.

Na podstawie: wynagrodzenia.pl, tvn24

JK

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 6 8,82%
nie 62 91,18%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
94%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
73%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
67%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
51%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?"