Start Artykuł

Logo dostawcyIle zarabia pomoc domowa?

wp.pl | dodane 2012-01-10 (09:57) 2 lata 3 miesiące 14 dni 7 godzin i 51 minut temu
 

(fot. Thinkstock)


Wyobraźmy sobie, że za wykonywaną pracę otrzymujemy symboliczne wynagrodzenie. Co więcej, nie mamy prawa do urlopu, nie jesteśmy ubezpieczeni, a nasz pracodawca z dnia na dzień może pozbawić nas i tak skromnych środków do życia. W takiej sytuacji znajduje się między innymi spory odsetek osób pracujących w domu – tak zwany personel domowy. Międzynarodowa Organizacja Pracy postanowiła zmienić tą sytuację, wprowadzając Konwencję w sprawie personelu domowego.

Pani Anna od lat pracuje jako pomoc domowa. W chwili obecnej ma kilku zleceniodawców. Do jej obowiązków należy sprzątanie, gotowanie, robienie prania, nieraz opieka nad ogrodem. – Często, to co robię zależy od potrzeby chwili. Przy okazji świąt jest na przykład dużo generalnych porządków. Wtedy też zgłasza się więcej klientów. W sezonie wiosenno-letnim zdarzają się prace w ogrodzie – opowiada Pani Anna. Jednak bywa tak, że klient wyjeżdża na urlop lub w delegację i rezygnuje na jakiś czas z usług. Wtedy Pani Anna jest pozbawiona na jakiś czas dochodu i jeśli nie znajdzie w zamian innego zlecenia, zaczyna się problem finansowy. Jako osoba wykonująca pracę w oparciu o umowę o dzieło, nie ma również prawa do płatnego urlopu, ani nawet ubezpieczenia zdrowotnego. Po przepracowaniu dwudziestu lat nie nabędzie prawa do emerytury. Żeby rozwiązać tą sytuację rozważała opcję samozatrudnienia. Jednak, jak twierdzi, wysokość składek ZUS, jest nie współmierna do wynagrodzenia jakie dostaje za swoją pracę. – Wynagrodzenie zależy od klienta. Są tacy którzy oferują przyzwoite stawki, jednak nie raz pracowałam za bardzo skromne wynagrodzenie, dużo poniżej najniższej krajowej – wspomina Pani Anna.

Magdalena odważyła się założyć działalność gospodarczą. Ma firmę sprzątającą. O swojej pracy mówi: - Jak ma się mocny charakter i konkretnie wykonuje obowiązki to Twoja praca jest szanowana i doceniana.

Jednak założenie działalności również niesie ze sobą trudności. - Klient indywidualny rzadko chce płacić VAT, bo do kwoty musi doliczyć dodatkowe 23% i nie jest mu to na rękę, przez co ja mam problem, na przykład w banku, z udowodnieniem zarobków – mówi Magdalena. Zarobki są bardzo zróżnicowane. Magda opowiada, że kształtują się od 8 zł na godzinę wzwyż. Nie ma kwoty maksymalnej, ale 30 zł za godzinę to już zadowalająca stawka.

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 6 60,00%
nie 4 40,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
94%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
73%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
67%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
51%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

"26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł?