Start Poradniki Pytania do ekspertów Artykuł

Logo dostawcyIle mam urlopu pracując na pół etatu?

wp.pl | dodane 2011-07-05 (10:00) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 19 godzin i 43 minuty temu
 

Pracuję na pół etatu, chciałabym iść na urlop, jednak nie wiem ile faktycznie mi go przysługuje. Pracuję 4 dni w tygodniu po 5 godzin. Ma to jakiś wpływ na ilość dni urlopowych?

Radzi Agnieszka Hervy, Kancelaria Prawna ARKANA

Pracownikowi pozostającemu w stosunku pracy urlop wypoczynkowy udzielany jest w wymiarze proporcjonalnym do jego wymiaru czasu pracy. Stosownie do art. 154 kodeksu pracy roczny wymiar urlopu wypoczynkowego dla tzw. „pełnoetatowca” wynosi 20 bądź 26 dni, w zależności od dotychczasowego okresu zatrudnienia.

W związku z tym, w przypadku zatrudnienia na pół etatu, urlop wypoczynkowy będzie przysługiwał w wymiarze połowy urlopu dla pracownika pełnoetatowego, czyli 10 bądź 13 dni. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 154(2) paragraf 1 i 2 kodeksu pracy urlop udzielany jest „w wymiarze godzinowym”, a jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Jeżeli więc pracownik według obowiązującego go harmonogramu czasu pracy pracuje 5 godzin dziennie, to należy wziąć to pod uwagę przy wyliczaniu długości jego urlopu wypoczynkowego. Przy założeniu, że pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu przysługuje 10 dni urlopu tj. 80 godzin, należy udzielić mu 16 realnych dni wolnych od pracy (80h urlopu/5h pracy dziennie = 16 dni wolnych). Jeżeli wskutek takiego wyliczenia wynik okaże się być ułamkowy, to na podstawie art 154 paragraf 2 kp dokonujemy zaokrąglenia „w górę”, do pełnego dnia urlopu.

Zdarzy się tak w przypadku, gdy osoba zatrudniona na pół etatu nabyła prawo do urlopu w wyższym wymiarze, tj 13 dni. Wtedy urlopu należy udzielić w wymiarze 104 h, co w przypadku pracy po 5h dziennie oznaczać będzie 21 realnych dni urlopu (104h/5h=20,8 dni).

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pracodawca udziela urlopu w „dniach pracy”, tj. w dniach, w których pracownik zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy powinien świadczyć pracę.Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 7 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco