Start Artykuł

Logo dostawcyFiskus dobiera się do handlarzy z Allegro. Paranoja?

WP.PL | dodane 2012-09-12 (12:31) 1 rok 7 miesięcy 12 dni 5 godzin i 36 minut temu
 

(fot. Thinkstockphotos)

Są tacy, którzy faktycznie zarabiają w internecie. Z pozoru niewinne aukcje, okazują się być działalnością gospodarczą bez zarejestrowania. Dla jednego jest to zarobek, dla drugiego tyle co na waciki. Temat kontrowersyjny, bo można być posądzonym o handel przy sprzedaży kaftaników po swoim dziecku. Wiele osób próbuje dorobić w sieci do skromnej pensji lub utrzymać się na bezrobociu. Urząd Skarbowy chce z tym skończyć.

Fiskus w twojej kieszeni?

Jeśli internauta wystawia hurtowe ilości, nawet bardzo różnych rzeczy, fiskus ma prawo uznać go za podatnika i żądać rozliczenia VAT. Informowanie, że przedmioty, pochodzą z długoletniej zbieraniny, również nie pomoże. Wyznacznikami przestępstwa jest już wykonywanie określonych czynności w sposób ciągły, częstotliwy, w celach zarobku, ale problem można mieć już nawet przy jednej aukcji, która zostanie zinterpretowana jako zarobkowa. Brana jest też po uwagę wysokość obrotu. Możliwość dużej dowolności interpretacji prawa budzi wiele wątpliwości.

Jeśli sprzedałeś przedmiot, którego właścicielem byłeś mniej niż 6 miesięcy, musisz zapłacić podatek dochodowy 19, 30 lub 40 proc., w zależności od swojego progu podatkowego. Tak zwany podatek PCC trzeba zapłacić już jeśli kupiłeś przedmiot powyżej 1 tys. złotych. Urząd Skarbowy może upomnieć się o przekroczenie prawa, nawet przez ostatnie 5 lat.

Szara strefa

O tym, że regulacja może być kwestią dyskusyjną, dowodzi przykład 28-letniej Heli z Poznania. Allegrowiczka sprzedaje ubrania. Na tym interesie nie zbija jednak fortuny. Chce się po prostu pozbyć niechcianej garderoby. Wymienia szafę, co kilka miesięcy. - Szperam w lumpach, bo lubię. Wymieniam szafę, praktycznie ciągle, bo co chwilę zmieniam styl - mówi Hela.

W zależności od stopnia aktywności w danym miesiącu, Hela potrafi zarobić ok. 1 tys. złotych. To dużo czy mało? Sprzedaje z reguły za co najmniej tyle samo, za ile kupiła. W końcu lepiej nie stracić, jeśli się uda. I kupuje za to - również - nową zawartość szafy.

Kasia z Krakowa chodzi po sklepach z tanią odzieżą codziennie. Niedoceniony przez ekspedientkę krawat znanej marki kupuje za 1 zł, które zamienia w 40zł. Obecnie, stara się o pracę w takim sklepie, by móc zwiększyć dochody na aukcjach.

Prawo w praktyce

Za działalność gospodarczą uważa się już jednorazowy "wybryk". Odnosi się do tego zasadniczy fragment ustawy o VAT, art. 15 ust. 2., "również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy".

Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, w opinii dla "Rzeczpospolitej", tak mówi o ustawie:

"Warunek częstotliwości wskazany w art. 15 ust. 2 zd. 1 ustawy o VAT jest tak skonstruowany, że wykazując zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy organy mogą dążyć do opodatkowania nawet jednorazowych czynności. Przy daleko idącej tolerancji sądów administracyjnych odnośnie do postępowania dowodowego i przerzucaniu ciężaru dowodu na podatników nie jest to trudne. Sprzedawcy muszą zatem bardzo uważać, dokonywać transakcji sporadycznie i umieć dowieść, że rzeczy były używane. Tym bardziej, że np. Izba Skarbowa we Wrocławiu prawdopodobnie śledzi transakcje elektroniczne".

W Polsce istnieje jednocześnie prawo o kwocie wolnej od podatku, a dokładnie 3091 złotych. Nielogiczne zatem wydaje się ograniczenie, choćby nawet i handlu, na kwotę tych 3 tysięcy.

A ty jak sądzisz? To paranoja? Proszę o komentarze.

Natalia Paradowska (Nap)


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
94%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
73%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
67%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
51%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł?