Start Poradniki Prawo pracy Artykuł

Dofinansowanie z PFRON - komu i kiedy się należy

FUTUREA | dodane 2012-11-22 (12:34) 1 rok 4 miesiące 28 dni 1 godzinę i 23 minuty temu | 10 opinii
 

(fot. Thinkstockphotos)
Fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz dofinansowanie z PFRON – dla kogo i na jakich zasadach?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym powołanym na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 z pózn. zm.), którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych w celu zmniejszenia barier oraz polepszenia jakości życia i integracji społecznej (art.7) osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie zatrudnienia.

Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym uzyskania i utrzymania zatrudnienia natomiast rehabilitacja społeczna służy temu, by osobom niepełnosprawnym umożliwić pełne uczestnictwo w życiu społecznym (art. 8 i 9).

Dofinansowanie z PFRON, komu i kiedy się należy?

Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne i spełniającemu określone kryteria przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia, stopnia niepełnosprawności i rodzaju zakładu: pracodawca z wolnego rynku czy zakład pracy chronionej.

UWAGA!
Od 1 marca 2011 r. miesięczne dofinansowanie nie przysługuje na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej

Pracodawcy zatrudniającemu osobę niepełnosprawną przez okres co najmniej 36 miesięcy przysługuje zwrot poniesionych wydatków:

• na adaptację pomieszczeń w związku z dostosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
• zakup lub dostosowanie urządzeń oraz technologii ułatwiających wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy osoby niepełnosprawnej,
• zakup i autoryzację oprogramowania na użytek niepełnosprawnych przystosowanych do potrzeb ich niepełnosprawności,
• koszty poniesione na rozpoznanie przez służby medycyna pracy wyżej wymienionych potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zwrot poniesionych wydatków w celu przystosowania stanowiska pracy jest możliwy jedynie, gdy jest związany z zatrudnieniem bezrobotnej osoby niepełnosprawnej skierowanej do pracy przez powiatowy urząd pracy, lub która jest bezrobotna, lub niepracującej osoby niepełnosprawnej poszukującej pracy osobiście.

Pracodawca może również skorzystać z tego rodzaju dofinansowania na pracownika, który uległ wypadkowi w czasie trwania stosunku pracy, jednak tylko wówczas, gdy wypadek ten nie był spowodowany przez pracodawcę lub pracownika w związku z naruszeniem przepisów prawa pracy.

Maksymalna wysokość pomocy na przystosowanie jednego stanowiska wynosi dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej

Pracodawcy, który prowadzi działalność przez co najmniej 12 miesięcy i nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej (kryteria są określone w przepisach), przysługuje zwrot kosztów z tytułu wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (spełniającej takie same warunki, jak opisane w punkcie dotyczącym przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej).

Maksymalna wysokość zwrotu poniesionych kosztów nie może przekroczyć 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni kwartał.

Zwrot kosztów poniesionych za zorganizowanie szkolenia dla osoby niepełnosprawnej

Pracodawca ma możliwość skorzystania z dotacji na szkolenie osób niepełnosprawnych. W takim przypadku poniesione koszty szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych mogą być refundowane w wysokości do 80%, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę. Wysokość zwrotu poniesionych kosztów zależy też od rodzaju szkolenia oraz wielkości pracodawcy. Zwrot kosztów następuje na warunkach i w wysokości określonej w umowie zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą.

Opinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Staś 2014-04-05 (19:44) 13 dni 18 godzin i 13 minut temu

"Finansowanie studiów podyplomowych, szkoleń, starzy... " Tylko starzy dostaną dofinansowanie? A młody stażysta już nie dostanie? :)

odpowiedz

1
0
~jadwiga55 2014-01-10 (21:11) 3 miesiące 8 dni 16 godzin i 46 minut temu

dlaczego mi odciągają składki jestem pełnosprawna i tak z tego nie skorzystam

odpowiedz

4
1
~Czytelnik 2013-10-01 (09:45) 6 miesięcy 18 dni 4 godziny i 12 minut temu

Prawa a jakże są - to zapis dla zamydlenia społeczeństwu, że niepełnosprawny ma tek szerokie możliwości. Z realizacją praw to niestety rzadko spotkamy się w tym kraju. A to to z braku środków, które już zostały wykorzystane do łatania budżetu a to z innych względów. Ludzie dlaczego nie widzicie osób niepełnosprawnych w miejscach pracy, na ulicy bo nie stać ich nawet na dojazd aby mogli opuścić dom. Tam egzystują. Martwiąc się czy wystarczy im tej zimy na opał.

odpowiedz

24
2
~PrawdziwiON 2012-11-22 (20:29) 1 rok 4 miesiące 27 dni 17 godzin i 28 minut temu

Jak to ładnie wygląda na papierze, rzeczywistość jest niestety brutalna.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
1
~www.pfron.edu.pl 2013-04-24 (08:05) 11 miesięcy 26 dni 5 godzin i 52 minuty temu

Informacje o dofinansowaniach

odpowiedz

5
4
~andy 2013-03-18 (18:59) 1 rok 1 miesiąc 18 godzin i 58 minut temu

Zakłady pracy chronionej, to kura znosząca złote jaja dla prezesów tych firm. Ciekawe kiedy i jak często PFRON przeprowadza kontrole wykorzystania dopłat i dlaczego pracownikom tych firm są ciągle zabierane dopłaty na leki i cele rehabilitacyjne. I to podobno w majestacie prawa ! Dlatego całe rodziny zakładają takie firmy i płaczą, jak to trudno utrzymać się na rynku.

odpowiedz

9
0
~Stara 2013-01-18 (15:21) 1 rok 3 miesiące 22 godziny i 36 minut temu

JAK???? DOFINANSOWANIE "STARZY"? analfabetyzm

odpowiedz

0
2
~dzidek 2012-12-11 (11:25) 1 rok 4 miesiące 8 dni 2 godziny i 32 minuty temu

tak tylko ja mam zawut jake som prawa kture osoba niepełnosprawna ma zawut jake ma prawo co

odpowiedz

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi? Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi?
2
55%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
3
55%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
4
39%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!
5
29%
Ponad 15 tys. zł miesięcznie - tyle zarobi Polak na budowie w Norwegii Ponad 15 tys. zł miesięcznie - tyle zarobi Polak na budowie w Norwegii

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę