Start Artykuł

Logo dostawcyDietetyk - zawód przyszłości?

WP.PL | dodane 2012-08-10 (10:41) 1 rok 8 miesięcy 13 dni 23 godziny i 55 minut temu
 

(fot. Thinkstock)

Ostrzega nas przed skutkami siedzącej pracy, choć jego zawód niestety też wpisuje się do grona tych, zagrożonych nadwagą. Jednak nawet siedząc przed komputerem, nie podjada krakersów, ani paluszków, bo wie, czym to grozi. W odpowiedzi na rosnące i tym samym bijące na alarm statystyki dotyczące nadwagi i otyłości Polaków, dietetyk zdaje się być zawodem przyszłości.

Jesteśmy coraz grubsi. - Ponad 40 proc. Polaków ma nadwagę - mówi dietetyk medyczny Alicja Wałdoch. O naszej nie najlepszej kondycji fizycznej świadczą dane przytoczone niedawno przez Gazetę Wyborczą. Powołując się na raport sieci badawczej HBSC, dziennik upublicznił, że już wśród najmłodszych pojawia się ten problem – 29 proc. 11-latków cierpi z powodu nadwagi. Nie ma się co dziwić – styl życia rodziców, przechodzi na dzieci. Brak ruchu, zła dieta – czyli potocznie nazywane „jedzenie śmieciowe”, to podstawowe przyczyny tycia. Jeśli dodamy do tego stres i nieregularny tryb życia, powstaje bomba z opóźnionym zapłonem – otyłość. Stąd już tylko krok do chorób, które znacząco mogą pogorszyć jakość życia.

Jednak nawet dla tych, co już dawno przekroczyli swoją górną granicę wagi, zawsze istnieje droga odwrotu. Wystarczą szczere chęci zmiany i wizyta u dietetyczki. Tych ostatnio pojawia się coraz więcej, bo w odpowiedzi na wzrastającą otyłość społeczeństwa, coraz więcej szkół i ośrodków szkoleniowych oferuje możliwość zdobycia tego zawodu. I niewątpliwie, potrzeba jest duża, bo patrząc na rosnące statystyki, Polacy coraz mniej wiedzą o zdrowym odżywianiu. Co prawda, do Amerykanów nam jeszcze daleko. Choć liczne statystyki dotyczące nadwagi w tym kraju są rozbieżne, niektóre z nich podają, że nawet 75 proc. tego narodu boryka się problemem tycia.

Prawdy ukryć się nie da – statyczny tryb życia „idzie nam w boczki”. - Klientami poradni dietetycznych są głównie kobiety w wieku średnim, aczkolwiek tendencja ta powoli się zmienia i coraz więcej mężczyzn zaczyna dostrzegać potrzebę zmiany sposobu odżywiania. Najczęściej osoby te wykonują pracę siedzącą – mówi dietetyk medyczny, Alicja Wałdoch.

W pracy nie tylko siedzimy, ale też zazwyczaj nie mamy czasu na regularne jedzenie. Jak wynika z badania Instytutu Opinii Publicznej Homo Homini 68 proc. Polaków nie ma czasu na obiad w pracy. Tymczasem, jak zauważa dietetyk medyczny, największym problemem, wynikającym z tempa życia, jest nieregularność spożywania posiłków, tj. jedzenie kilkunastu dań w ciągu dnia lub jednego do dwóch, najczęściej wieczorem. - Taki sposób odżywiania znacząco wpływa na obniżenie przemiany materii i gromadzenie niechcianych kilogramów, dlatego zachęcam do tego, aby jeść regularnie, pięć posiłków dziennie i dbać o aktywność fizyczną. W ten sposób można się ustrzec przed tyciem, które predysponuje nas do poważnych chorób cywilizacyjnych – mówi Alicja Wałdoch.

Tymczasem siedząc w pracy przed komputerem, jak często odpuszczamy sobie przerwę, sięgając po drobne przekąski „w międzyczasie”. W ruch idą krakersy, paluszki, chipsy lub inne słone lub słodkie przygryzki. - Podczas pracy przy komputerze nie kontrolujemy ilości zjadanych produktów – ostrzega dietetyk. Czynnikiem wyzwalającym mechanizm kompulsywnego jedzenia jest również stres. – Proces zmiany nawyków żywieniowych wymaga nieraz współpracy lekarza, psychologa i dietetyka – mówi Alicja Wałdoch. Jeśli czujemy, że na dobre zapomnieliśmy, jak wygląda piramida żywieniowa, może pora zasięgnąć porady specjalisty?


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
99%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
70%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
4
54%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków
5
48%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy