Start Artykuł

Co zmieni się po "uwolnieniu" zawodów?

PAP; ms.gov.pl | dodane 2012-03-05 (14:55) 3 lata 1 miesiąc 15 dni 19 godzin i 17 minut temu | 882 opinie
 

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił 49 zawodów, w których znikną lub będą złagodzone warunki uprawniające do ich wykonywania. Projekt ma być dostępny w tym tygodniu. Lista objęła m.in.: przewodników, zawody prawnicze, instruktorów jazdy, taksówkarzy, geodetów i bibliotekarzy.

"Planowana deregulacja, według szacunków ekspertów, może zwiększyć zatrudnienie w tych zawodach o 15-20 proc. Oznacza to, że dzięki zmianom może powstać od 50 tys. do 100 tys. nowych miejsc pracy" - podano w prezentacji przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Całkowita likwidacja wymogów do wykonywania zawodu ma nastąpić w przypadku przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Obecnie kandydaci muszą odbyć wymagane szkolenia teoretyczne i praktyczne oraz posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Po zmianach miałby pozostać jedynie obowiązek niekaralności za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem swoich zadań. Wyjątkiem, gdzie szkolenie miałoby być nadal wymagane, jest jedynie zawód przewodnika górskiego.

Całkowicie mają być także zniesione wymagania ustawowe do zawodów: spawacza w zakładach górniczych (odkrywkowych i głębinowych) i mechaników wiertnych w zakładach górniczych. Licencje i wymogi mają też przestać obowiązywać wobec pośredników pracy i doradców zawodowych.

Zawody prawnicze

Bardziej szczegółowe zmiany dotyczą zawodów prawniczych. W tej grupie znalazły się profesje adwokata, radcy prawnego, komornika i notariusza. Ma nastąpić m.in. likwidacja części testowej egzaminu adwokackiego i radcowskiego. Pozostanie jednak wymóg zdania części pisemnej, polegającej na rozwiązaniu zagadnienia prawnego. Ponadto w przypadku osób przechodzących do adwokatury np. z sądownictwa, ulec ma skróceniu wymagany czas pracy na poprzednim stanowisku prawniczym z 5 do 3 lat.

Czas aplikacji komorniczej zostanie skrócony do 1,5 roku. W planach jest ponadto rezygnacja z obowiązkowych badań psychologicznych kandydatów i zmiana zasad egzaminu, m.in. poprzez likwidację jego części ustnej.

O pół roku (do 2 lat) skrócony ma zostać natomiast okres aplikacji notarialnej, planowana jest również likwidacja części testowej egzaminu. Łatwiejsze będzie również przejście do zawodu notariusza z innych zawodów prawniczych.

Zmiany mają także dotyczyć syndyków i urzędników w sądach i prokuraturach. W przypadku syndyka obniżona ma zostać opłata za egzamin licencyjny, nie trzeba także będzie przedstawiać zaświadczenia z rejestru dłużników oraz lekarskiego i psychologicznego. Od urzędników sądowych i prokuratorskich nie będzie wymagane wykształcenie wyższe, zaś staż zostanie skrócony do pół roku.

Geodeci

Zmiany mają czekać także geodetów. Zniesieniu ma ulec egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Wymagany będzie tylko wpis do rejestru, dokonywany na podstawie tytułu zawodowego w zakresie uprawnień, pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw. Obecnie wymagana praktyka zawodowa przyszłego geodety to trzy lata, jeśli posiada wykształcenie wyższe lub sześć lat, jeśli ma wykształcenie średnie.

Rób to, na co masz ochotę i zarabiaj więcej! Sprawdź najnowsze oferty!


Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 237 76,21%
nie 74 23,79%

Opinie (882)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
6
~taxidriver` 2012-03-14 (08:24) 3 lata 1 miesiąc 7 dni 1 godzinę i 48 minut temu

to może ktoś tu podpowie, bo ja bym chciał odzyskać od Państwa kase którą wydałem na kurs na taxi, egzamin państwowy, wszystkie bileciki znaczki itp.. " Taksówkarze Osoby, które chcą wykonywać ten zawód, nie będą już odbywać kursu i zdawać egzaminu z topografii miasta, przepisów porządkowych i prawa pracy. "

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
7
~anka 2012-04-03 (23:16) 3 lata 17 dni 10 godzin i 56 minut temu

Szok, to teraz trzeba bedzie podwojnie patrzec wszystkim na rece. Widac dzieciaki po prywatnych uczelniach nie zdaja egzaminow dajacych uprawnienia.... no to trzeba zawody "uwolnic", co by sie biedaki uczyc nie musialy...

odpowiedz

0
1
~ 2012-03-19 (14:56) 3 lata 1 miesiąc 1 dzień 19 godzin i 16 minut temu

Żyjemy w państwie gdzie nie ma stabilności prawa. Żeby przekwalifikować się i zdobyć nowy zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami zainwestowałam duże pieniądze, wysiłek i stres. Stres i wysiłek towarzyszą mi ciągle bo jest to praca trudna od rana do wieczora w/g potrzeb klienta. A ten ostatni wielokroć jest miły dopóki pracuje się dla niego. Kiedy za pracę ma zapłacić pokazuje drugie oblicze!!! Jako pośrednik muszę znać przepisy i wielokroć rozwiązywać bardzo skomplikowane problemy prawne dotyczące nieruchomości, a nawet spraw rodzinnych i prywatnych. Łatwe sprawy na ogół do mnie nie trafiają. Uważam, że rząd nie przewiduje skutków wprowadzenia deregulacji. Koszty poniosą klienci i "nowi" pośrednicy. Myślę nawet, że ci ostatni rozczarują się szczególnie dotkliwie.!!!

odpowiedz

14
5
~Elektryk 2012-03-06 (13:56) 3 lata 1 miesiąc 14 dni 20 godzin i 16 minut temu

Może znieść uprawnienia dla elektryków - w końcu prądu nie widać.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
3
~Leszek 2012-03-13 (22:32) 3 lata 1 miesiąc 7 dni 11 godzin i 40 minut temu

Szkoda tylko, że ci wszyscy krzykacze nie bardzo mają pojęcie jakie są konsekwencje prawne za błędy zawodowe. Hala w Katowicach pokazała czym się kończy ignorancja i brak kompetencji osób odpowiedzialnych. Większa konkurencja to niższe ceny, lepsza jakość - ciekawe, ciekawe...

odpowiedz

4
1
~olo 2012-03-10 (22:25) 3 lata 1 miesiąc 10 dni 11 godzin i 47 minut temu

koniec prowizji 6% od sprzedaży mieszkania a klient ma spłacać przez 30lat

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~sysocc 2012-03-13 (17:23) 3 lata 1 miesiąc 7 dni 16 godzin i 49 minut temu

ZLIKWIDOWAĆ IZBĘ INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA!! całkowicie niepotrzebna instytucją ciągnąca tylko kasę

odpowiedz

16
13
~??????????? 2012-03-07 (10:48) 3 lata 1 miesiąc 13 dni 23 godziny i 24 minuty temu

Widzę, że mało mamy katastrof spowodowanych przez ignorantów.. To jakaś wielka kampania promocyjna dla tych, którzy na niczym się nie znają a chcą zarabiać.. Ja nie będę zatrudniał nikogo bez kompetencji, wystarczy mi pseudomechanikow, elektrykow, hydraulikow bez znajomosci podstawowych zasad fizyki, a teraz maszynistów i dyspozytorów ruchu, tragiczne skutki wszyscy znamy.. Jak ministrom imponują ludzie bez dyplomów, to chyba źle się dzieje w tym kraju..

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
2
~Polak 2012-03-09 (22:34) 3 lata 1 miesiąc 11 dni 11 godzin i 38 minut temu

ACTA !!! Podobnie jak z ACTA tylko młodzi ludzie i ich protest mógł powstrzymać rząd przed głupotą. Też tam mówiono, że to dla naszego dobra, a jak sie okazało to sterowały tym firmy, koncerny światowe, to był ich interes. Młodzi wykształceni ludzie, skończyli studia podyplomowe, wydali pieniadze, poświęcili 2 lata na dodatkową naukę, a teraz ich uprawnienia, licencje mają pójść do kosza, bo niby wolny dostęp do zawodu. Pytam się kto, gdzie broni dostępu do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami lub zarządcy nieruchomości ???, gdzie oprócz wiedzy, kwalifikacji są te bariery? - które chce znosić Gowin, nawet dla czystości sprawy nie ma egzaminu, licencja to wpis na listę fachowców. Prestiż zawodu pośrednika bez licencji zostanie sprowadzony do zera, będzie się liczyć tylko kapitał zainwestowany w firmę, tylko kolesiostwo, tylko układ, to wyeliminuje ze stanowisk Polaków, będą robić za najtańszą siłę roboczą w zagranicznych monopolach. Czy to nie kolejny szwindel, czy to nie kolejny interes nie Polaków a obcych koncernów, banków, które chca przejąć cały rynek nieruchomości. Po zniesieniu licencji otworzą sobie drogą banki i ich komórki obrotu nieruchomościami i 2,3 firmy sieciowe z kapitałem zagranicznym teraz mające konkurencję w postaci małych rodzinnych, nieraz jednoosobowych firm Polaków, młodych ludzi, którzy własnie zdobyli kwalifikacje potwierdzone licencją. Młodzi fachowcy tylko w was nadzieja, tak jak przy ACTA - brońcie polskiego interesu, brońcie uprawnień zawodowych, własnych miejsc pracy. Nie dajcie się też zmanipulować, nadal są zawody, szczególnie prawnicze gdzie są kliki, gdzie dostępu bronią korporacje, te też wciągniato na ta listę i "zmiany", z 2,5 roku aplikacji na ...2 lata, z egzaminu testowego na uznaniowy ustny, gdzie nadal nie można dostać sie na aplikację, bo ta jest dla dzieci, dla kolesiów. Tak to manipuluje Gowin, a premier popiera. Mam nadzieje, że to nieznajomość, powierzchowna wiedza premiera i i on został zmanipulowany.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~lesiost 2012-03-12 (07:56) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 2 godziny i 16 minut temu

znoszą licencje pracownikom ochrony aby jeszcze mniej płacić , a wiecie dlaczego? bo właścicielami agencji ochrony są politycy i posłowie

odpowiedz

61
28
~Felek odCEGIEŁ 2012-03-05 (15:50) 3 lata 1 miesiąc 15 dni 18 godzin i 22 minuty temu

To super bo nie mam pracy , rozbiórki się skończyły... (-cały czas obtłukiwałem cegły , przeważnie oblepione gliną) i teraz będę mógł oprowadzać ludzi , przeważnie zagranicznych obywateli, po Wawelu i Pałacu Królewskim. Tam też te obiekty są z cegieł. Znam się tylko na cegłach, oczyściłem i przeniosłem ręcznie bez maszyn tak coś około 1000 ton. Tak więc , czy też mogę im o tych cegłach opowiadać przez całą wycieczkę? Bo tylko to na oczy widziałem! Tylko cegły i cegły i cegły. Aha wiem jeszcze jedno, te oczyszczone cegły nie były dla mnie, natomiast nie wiem dla kogo były i tylko to w zasadzie nie wiem, reszta OK wiem wszystko, -tylko zaznaczam , wszystko o cegłach! Pozdrawiam. Super podjęta dwcyzja w tym zawodzie. NIE MUSZEM MIEĆ UPRAGNIONEJ LICENCJI !!! H U R A . Tyle w temacie , jestem za.!

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

5
1
~Nie_Partacz 2012-03-10 (18:56) 3 lata 1 miesiąc 10 dni 15 godzin i 16 minut temu

W średniowieczu kto nie należał do bractwa cechowego ten nie mógł wykonywać zawodu. Nie wolny rynek czyli konsument decydował kto może wykonywać zawód i robi to najlepiej a bractwo cechowe. W Polsce bo jest najbardziej zacofanym krajem w Europie system przeniesiony z średniowiecza dalej obowiązuje w postaci 380 zawodów regulowanych na podobieństwo bractw cechowych w średniowieczu(to jest rekord europejski).

odpowiedz

0
2
~BG 2012-03-09 (10:52) 3 lata 1 miesiąc 11 dni 23 godziny i 20 minut temu

Co za ignorant pisal ten artykul? przeciez to sa same bzdury !!

odpowiedz

23
27
~Robert 2012-03-05 (10:54) 3 lata 1 miesiąc 15 dni 23 godziny i 18 minut temu

Brawo.Mam wykształcenie podstawowe,nie będę się już uczyć więcej i zostanę pośrednikiem,moja prowizja będzie niska,polecam siebie,biuro otworze w piwnicy,zapraszam z ofertami.Tylko te .. OC,pozyczę od mamy.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
1
~Polak 2012-03-08 (12:13) 3 lata 1 miesiąc 12 dni 21 godzin i 59 minut temu

Niestety, Pośrednicy sami są winni temu, że w społeczeństwie są źle postrzegani. A to dlatego, że w bardzo wielu przypadkach czynności pośrednictwa wykonują pracownicy-asystenci , którzy nie posiadają żadnej wiedzy o rynku nieruchomości, co przekłada się na wizerunek całego środowiska. W tym zawodzie jest bardzo duża rotacja pracowników, spowodowane jest to tym, że tak naprawdę jest zbyt mało transakcji, a prowizje (1,5%-3%) w porównaniu z tymi w krajach bardziej cywilizowanych od Polski są niskie (na zachodzie od 3% do 10%). Pracownicy biur , ale i sami Pośrednicy często nie wytrzymują stresu związanego z tą pracą (np. kilka miesięcy bez wynagrodzenia, próby wprowadzania przez klientów do sprzedaży nieruchomości z wadą prawną, dochodzenie wynagrodzenia przed sądem trwające nawet kilka lat, oszustwa, ....) to z kolei przekłada się na dużą rotację zatrudnienia i dużą grupę osób bez odpowiedniej wiedzy zajmującej się pośrednictwem. W tej chwili jest w Polsce ok 18 tysięcy Pośredników (tytuł zawodowy prawnie chroniony) i ok. 80 tysięcy osób pracujących w agencjach nieruchomości. Do tego trzeba doliczyć ok. 10 tysięcy "cichych pośredników" , którzy pracują bez uprawnień w szarej strefie, często są to prawnicy, właściciele firm budowlanych, zarządcy, urzędnicy, byli pracownicy biur. Konkurencja jest bardzo duża, co chwila powstają i likwidują się agencje, poziom usług jest niestety niski, a sposobem na podniesienie jakości usług powinno być wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla pracowników-asystentów i wprowadzenie obowiązkowych egzaminów sprawdzających wiedzę kandydatów do zawodu. W tej chwili licencje otrzymuje się na wniosek, fakt że trzeba spełniać wygórowane warunki dotyczące wykształcenia wyższego, ale teraz tytuł magistra się tak zdewaluował, że nie boję się porównać go do matury z początku lat 90. Jestem Pośrednikiem do 11 lat, nie boję się uczciwej konkurencji, bardziej obawiam się wygadanych nieuków lub oszustów, których wiedza będzie weryfikowana dopiero gdy ich klienci stracą dorobek całego życia ( zdecydowana większość klientów dokonuje transakcji kupna-sprzedaży raz w życiu i nie zna pułapek na nich czyhających ), a zła opinia dotknie wszystkich , tych rzetelnych i wykształconych również. Żenujące jest to że ludzie ( z prawej i z lewej strony sceny politycznej) mający dbać o dobro nas wszystkich są takimi ignorantami. Likwidują szkoły, obniżają poziom nauczania podstawowego i średniego, degradują poziom wielu zawodów. Wygląda to tak jakby chcieli zrobić z Polaków naród nisko wykształconych, słabo wynagradzanych i walczących ze sobą wyrobników. Polska, Chiny Europy. Wydaje mi się, że za fasadą zamieszania przy tak zwanej deregulacji, chcą zrobić za naszymi plecami jakiś wałek.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~licencjonowany 2012-03-08 (10:39) 3 lata 1 miesiąc 12 dni 23 godziny i 33 minuty temu

Teraz mamy milion ludzi z licencją bezrobotnych, sam mam trzy - chyba jestem geniuszem, bo z nikim nie piłem, ojciec żaden komunista a ja zdałem egzaminy i pracy po prostu mało, zarobki skromne.. więc to tylko zagrywka pod publikę, żeby narobić bałaganu, ale dziwię się, bo wydawało mi się, że rządzą teraz mądrzy, chyba tylko mi się wydawało.. przewodnik bez ŻADNEGO egzaminu? to na pierwszym roku studiów na zajęciach z logiki wychodzi, że NIELOGICZNE :) Tanio będą robić? Bzdura, muszą zarobić na paliwo po 6 zł! Tu jest problem!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
3
~!!!!!!! 2012-03-08 (12:55) 3 lata 1 miesiąc 12 dni 21 godzin i 17 minut temu

Przeraża mnie to.... za chwilę usłyszę, że trzeba wystrzelać tych doświadczonych z dyplomami, bo "się do koryta dostali"... To, że latami uczyli się i są specjalistami to naturalna kolej rzeczy.. Z zawiści ich wystrzelajmy, a z kiboli zróbmy naszych przewodników.... Co za prymityw...

odpowiedz

23
8
~wp.krzysztof 2012-03-08 (09:03) 3 lata 1 miesiąc 13 dni 1 godzinę i 9 minut temu

WIELKA MANIPULACJA Nieudolny rząd PO-PSL, który powoli, ale systematycznie tracił poparcie - musiał coś zrobić.Wybrano bardzo sprytne, populistyczne zagranie. Trzeba znaleźć (wykreować) wroga, wskazać go jako przyczynę wszelkiego zła i następnie pracowicie zwalczać. I proszę - na efekt nie trzeba długo czekać. Na wielu forach trwa zażarta dyskusja miedzy zwolennikami zmian, a tymi co bronią swego stanu posiadania. Rząd populistycznymi hasłami o walce z korporacjami zawodowymi chce zyskać poparcie szerokiej rzeszy osób niezadowolonych. Metoda stara jak świat. Jeśli w wyniku deregulacji ma powstać 100 tyś nowych miejsc pracy to mamy dwie możliwości: - albo na rynku usług brakuje osób wykonujących te konkretne zawody - (ja tego nie zauważyłem poza nielicznymi wyjątkami) - albo nowi adepci, którzy trochę na skróty wejdą do zawodu, obniżą ceny i wyrzuca z rynku tych starych - ale w ten sposób nie przybędzie nowych miejsc pracy - zamienimy tylko droższych fachowców na tańszych amatorów. Paradoksalnie, Rząd upiecze jeszcze jedną pieczeń przy tej okazji. Wielu naiwnych - bez wiedzy i kwalifikacji - zarejestruje się, założy firmę, wykupi drogą polisę OC i ruszy na podbój rynku. Rządowi spadną nieco statystyki bezrobotnych, oraz wzrośnie ilość miejsc pracy. I chyba o to w tym wszystkim chodzi. Zanim rynek zweryfikuje kwalifikacje nowych adeptów, będzie trochę bałaganu. Zresztą oni sami sobie zrobią największą konkurencję - Bez wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia mogą ze sobą konkurować tylko cenami - więc będą się wycinać - do granicy absurdu obniżając stawki, a w konsekwencji również jakość obsługi klientów.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

34
10
~Casimir 2012-03-06 (14:51) 3 lata 1 miesiąc 14 dni 19 godzin i 21 minut temu

Rząd przygotowuje projekt ustawy o zniesieniu licencjim in.w obrocie nieruchomościami. Jest kilka istotych aspektów dla których należy znieść wymóg posiadania licencji oraz wykształcenia podyplomowego. Jak wiadomo , grono starych pośredników dostało licencje jako tzw prawo nabyte. Oni często nie spełniają kryteriów.Z mojej wieloletniej współpracy z pośrednikami wynika, że większość nie dysponuje odpowiednią wiedzą i nie zna języków obcych.Ponadto zatrudniają osoby bez licencji , które wykonują usługę a ich nr licencji pojawia się dopiero w umowie przyniesionej przez asystenta.Teraz lobby pośredników zrobiły wiele chałasu , że chcą znieść licencje. Interes pośredników ( podobnie jak innych grup zawodowych..np adwokatów ) leży w tym aby nie dopuścić nowych osób do zawodu. Spowodowałoby to ,zgodnie z funkcjonującą w UE zasadą swobody gospodarczej obniżkę cen usług i znaczną poprawę jakości.Bilans byłby następujący - pośrednicy pewnie nie głosowaliby na PO ale ich klienci zdecydowanie tak. A klientów jest wielkokrotnie więcej. Ponadto zniesienie licencji dałoby wyraźny impuls młodym ludziom do zakładania nowych firm.Młodym i operatywnym ludziom, bo ci wykształceni powinni robić rzeczy ważniejsze. Nie należy marnować czasu i pieniędzy...w dużym stopniu społecznych na wyższe studia dla pośredników, bo z powodzeniem mogą działać bez studiów i bez licencji , tak jak w Europie.To jest też nierówne traktowanie podmiotów : starych posredników i nowych kandydatów. Ustawa zakładająca wymóg licencji powinna wprowadzić takie same kryteria dla starych i nowych. Starzy pośrednicy musieliby również spełniać wysokie standardy i aby to sprawdzić , musieliby również zdać nowy egzamin i ukończyć studia podyplomowe. Egzamin powinien zakładać znajomość podstawowych języków obcych. W przypadku zniesienia licencji zasadniczo zmniejszy się szara strefa. Pośrednik nie musi dysponować szeroką wiedzą prawniczą i techniczną bo w wypadku sprzedaży i wynajmu ( np. najem okazjonalny )umowę sporządza notariusz.W sprawach technicznych zawsze konieczny jest uprawniony insp. budowlany. Pośrednik powinien jednak być energiczny, komunikatywny i konkurencyjny w stosunku do innych. Uważam że wymóg licencji dla pośrednika nieruchomości jest bezzasadny,niesprawiedliwy i korupcjogenny.

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

12
1
agnieszka.skwara5 2012-03-08 (09:22) 3 lata 1 miesiąc 13 dni i 50 minut temu

To tylko czekac jak prawnicy podniosa krzyk. Dzis przeciez prawo jest dla zwyklych ludzi poprostu niedostepne. Najglupsza rzecz reprezentowana w sadzie przez adwokata kosztuje krocie, najmniejsza porada prawna 300-500 zl. Utworzyly sie cale klany prawnicze ktore nie dopuszczaja do zawodu nikogo spoza ukladu czy rodziny. A na swiecie jakos sobie bez tych ograniczen radza i nie ma takiego ograniczenia i ludzie maja mozliwosc domagania sie sprawiedliwosci w sadach bez placenia majatku prawnikom

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco