Start Poradniki Praca za granicą Artykuł

CV do Niemiec - wiesz, jak je napisać?

ArchitekciKariery.pl | dodane 2011-05-17 (09:48) 3 lata 11 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 44 minuty temu | 1 opinia
 

(fot. Thinkstockphotos)


Pół miliona wakatów - tyle zgłaszają aktualnie pracodawcy zza Odry. Otwarcie 1 maja 2011 roku niemieckiego rynku pracy dla Polaków może pomóc tę lukę zapełnić, jednak ze strony potencjalnych pracowników wymaga to odpowiedniego przygotowania. Określone wymogi należy spełniać również w zakresie rekrutacji - przeczytaj, jak prawidłowo napisać CV do Niemiec.

Tłumaczenie? Niekoniecznie

Wbrew powszechnej niemal opinii, potwierdzonej licznymi ofertami tłumaczeń, które można znaleźć w sieci, dokumenty aplikacyjne uznawane na rynku niemieckim różnią się od tych pisanych w Polsce pod względem formalnym, toteż samo przetłumaczenie dokumentu nie wystarczy. Oczywiście, poprawność językowa, podobnie jak w przypadku polskich dokumentów, jest jak najbardziej wymagana, nie gwarantuje ona jednak, że niemiecki rekruter zapozna się z dokumentem. Ta kwestia jest bowiem wtórna wobec sztywnych zasad pisania dokumentów aplikacyjnych, obejmujących zarówno treść, jak i sam układ poszczególnych informacji. Właśnie dlatego niemieckie CV to nie to samo, co CV po niemiecku. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym jego częściom.

Nagłówek

Nie możemy pominąć tego elementu na samej górze naszego CV. Choć w Polsce nie jest on wymagany, a często nawet warto go pominąć, by nie zajmował zbyt wiele cennego miejsca, polscy kandydaci przyzwyczajeni są do nagłówka, co potwierdzają także aplikacje klientów, którzy zamawiają usługę w serwisie ArchitekciKariery.pl. I to przyzwyczajenie na gruncie niemieckim jak najbardziej znajduje uzasadnienie.

Dane osobowe

Ten element dość znacząco różni się od danych osobowych umieszczanych w polskim CV. Dane wpisujemy na górze dokumentu, tuż pod nagłówkiem. Nie może w nich zabraknąć imienia i nazwiska kandydata, adres, numery telefonów oraz adres mailowy – czyli tego, co umieszczamy również w CV polskim. Oprócz tych informacji, w CV do Niemiec powinny znaleźć się również te dotyczące daty urodzenia i (w Polsce jest to element opcjonalny, aby rekruterzy oceniali kandydatów tylko na podstawie danych merytorycznych, nie wieku), stanu cywilnego (w Polsce element ten jest zupełnie zbędny), a także liczby posiadanych dzieci. W prawym górnym rogu, tuż obok danych osobowych, należy zamieścić zdjęcie paszportowe dobrej jakości. U góry dokumentu często widnieje także data.

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 4 80,00%
nie 1 20,00%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
2
~zula 2011-11-16 (12:07) 3 lata 5 miesięcy 2 dni 18 godzin i 25 minut temu

Fajny artykuł. ja polecam www.kreatorzykariery.pl pisali mi cv i list motywacyjny do Niemiec. Cóż trzeba było zapłacić ale przynajmniej mam zaproszenie na rozmowę do niemieckiej firmy jako business analyst.

odpowiedz

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco