Start Poradniki Praca za granicą Artykuł

Biorą urlopy i jadą pracować za granicę

WorkExpress | dodane 2011-08-08 (15:49) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 14 godzin i 42 minuty temu | 1 opinia
 

(fot. Thinkstockphotos)


30 proc. osób wyjeżdżających w czasie wakacji do pracy za granicę, to osoby na stałe zatrudnione w Polsce, zamiast wypoczywać, jadą dorobić do niskich pensji – szacują specjaliści z Work Express, certyfikowanej agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.

Zainteresowanie pracą w sezonie letnim wykazują nie tylko studenci, ale też pracownicy firm, którzy w Polsce zatrudnieni są na czas nieokreślony. Dodatkowo, przysługujący im ustawowo czas wolny od pracy wydłużają, biorąc u swojego pracodawcy urlopy bezpłatne. Najczęściej są to osoby w wieku 35+, które chcą dorobić do stałego wynagrodzenia. Pierwsze wyjazdy służą sfinansowaniu konkretnych celów, jak mieszkanie lub samochód, ale z każdym kolejnym rokiem pojawia się nowa potrzeba, a pensje nie nadążają za rosnącymi kosztami życia.

- Z naszych obserwacji wynika, że na jednym wakacyjnym wyjeździe się nie kończy. Osoby, które raz spróbowały podreperować domowy budżet czasowym wyjazdem, wracają przed kolejnymi wakacjami i okresami świątecznymi. Wiedzą, że w tym czasie mają szansę na uzyskanie pracy nie tylko w szybkim terminie po zgłoszeniu, ale też na preferowany przez siebie czas pobytu - mówi Katarzyna Polak, ekspertka Work Express.

Dzisiaj urlop, jutro praca

Zorganizowanie wyjazdu w celach zarobkowych w trakcie urlopu wypoczynkowego nie jest wcale tak proste, jakby się mogło wydawać. Jest to na tyle krótki czas, że szkoda go tracić na szukanie pracy na miejscu. Z drugiej strony, nie zawsze mamy możliwość otrzymania dłuższego wolnego u stałego pracodawcy dokładnie wtedy, gdy tego oczekujemy. Dla tych osób nieoceniona wręcz jest pomoc fachowców od pracy czasowej za granicą.

- W czerwcu udało nam się pobić rekord w szybkości zatrudnienia jednej z pań szukających pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Od momentu przyjęcia zgłoszenia do wyjazdu do pracodawcy nie upłynęło nawet 48 godzin – opowiada Katarzyna Polak z Work Express.

Kto w czasie urlopu dorabia?

Najczęściej dorabiają pracownicy biurowi, gdyż oni mogą najłatwiej uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Wśród wyjeżdżających są zarówno pracownicy państwowych spółek, jak i prywatnych firm. Osoby decydujące się poświęcić swój urlop wypoczynkowy na dorobek za granicami Polski najczęściej wybierają prace opiekuńcze. Wśród wakacyjnych pracowników znaczącą grupę stanowią też nauczyciele, którzy dwumiesięczną przerwę w nauczaniu na etacie i w ramach korepetycji, wykorzystują na dorobienie do pensji za granicą.

CZYTAJ TEŻ: POLAK NA URLOPIE? PRACUJE W INNEJ FIRMIE!

Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 1 50,00%
nie 1 50,00%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Filip 2011-08-09 (11:33) 2 lata 8 miesięcy 11 dni 18 godzin i 58 minut temu

w tym kraju niczego legalną pracą sie nie dorobisz jedynie garba . Sam spadam do holandi jeszcze w wakacje do konca roku albo do wiosny ... nie ma przyszlosci

odpowiedz

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi? Ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi?
2
49%
Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana Polska przedszkolanka na Wyspach poszukiwana
3
48%
Zmiany w długości okresów wypowiedzenia Zmiany w długości okresów wypowiedzenia
4
37%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
35%
Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa! Praca i zarobki w social media. Nawet 11 tys. dla szefa!

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Mają prawo do dodatkowego urlopu. Kto i na ile wolnego ekstra może liczyć? Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Elastyczny czas pracy już w 707 firmach w Polsce Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Żyją ze sportu, ale nie są sportowcami. Najlepiej płatne zawody Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Rekordowa premia dla pracowników Ferrari Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Unikaj tych błędów, a znajdziesz pracę Zbyt wysokie kwalifikacje w CV Zbyt wysokie kwalifikacje w CV