Start Artykuł

Logo dostawcy Bezpłatny urlop - kiedy możesz go wziąć?

TaxFin.pl | dodane 2012-03-22 (15:34) 3 lata 27 dni 1 godzinę i 33 minuty temu | 2 opinie
 

Kodeks pracy przewiduje również możliwość udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego. Urlop taki jest udzielany na pisemny wniosek pracownika i pracodawca nie ma obowiązku udzielenia takiego urlopu.

Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (chyba, że jest to urlop udzielany młodocianemu w okresie ferii szkolnych lub urlop udzielany w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy).

Urlopu bezpłatnego można udzielić na dowolny okres czasu. W przypadku gdy urlop ten trwa dłużej niż 3 miesiące można zastrzec możliwość odwołania pracownika z tego urlopu z ważnych przyczyn. Oznacza to, że w przypadku gdy urlop ten trwa krócej, pracownika z urlopu bezpłatnego nie można odwołać (jak również w przypadku urlopu dłuższego 3 miesiące, jeśli nie zastrzeżono tego wyrażając zgodę na urlop).

Należy również pamiętać, że w przypadku gdy pracownik wraca z urlopu bezpłatnego trwającego dłużej niż miesiąc urlop wypoczynkowy za rok, w którym udzielono urlopu bezpłatnego ulega skróceniu proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego.

Urlopu bezpłatnego można (a czasem wręcz trzeba) udzielić pracownikowi, który w wyniku wyborów nawiązał stosunek pracy z innym pracodawcą lub objął inną funkcję publiczną (np. osoba, która została wybrana radnym a dotychczas pracowała w spółce z udziałem gminy, której została radnym).

Autor: Wiktoria Cieślikowska, MDDP Sobońska Olkiewicz Kancelaria Adwokatów i Radców prawnych sp.k.

Zaplanuj urlop już dziś! Sprawdź oferty biur podróży!


Polub praca.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 2 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
14
~Pan przez duze P 2012-03-24 (10:20) 3 lata 25 dni 6 godzin i 47 minut temu

W mojej firmie wszystkie urlopy sa bezplatne! Bo ja nie jestem frajer i zatrudniam na umowy patykiem na wodzie pisane,dwoch ludkow jest na smieciowych.Bo urlop jest dla mnie,a robol to moze sobie zrobic grilla na dzialce w sobote po fajrancie.Wina za to obarczajcie rzad ktory naklada na pracodawcow co raz to nowe obowiazki i oplaty.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Przybornik

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco