Start Wiadomości Artykuł

Logo dostawcy Będą płacić za przyjęcie młodych do pracy. Bony stażowe pomogą absolwentom?

WP.PL | dodane 2013-07-02 (09:39) 9 miesięcy 22 dni 15 godzin i 17 minut temu
 

(fot. Fotolia.com © photocreo)
Każdy absolwent w ciągu 4 miesięcy od zakończenia nauki miałby otrzymać propozycję pracy, stażu lub przekwalifikowania. Gwarancje zatrudnienia miałyby obejmować te regiony, w których bezrobocie wśród młodych przekracza 25 proc. – m.in. lubelskie, lubuskie, podkarpackie, kujawsko- pomorskie. Pieniądze na program pomocy młodym bezrobotnym da Unia Europejska.

Rada UE ds. Zatrudnienia w związku z ogromnym bezrobociem wśród młodych ludzi wprowadza obowiązkowe zalecenia dla Państw członkowskich UE związane z zatrudnianiem młodych osób między 15-24 rokiem życia. Od 2014 roku, każda osoba w tym wieku, która zakończy edukację, ma otrzymać pracę lub staż. Na ten cel Unia przeznaczy do 2020 roku około 6 miliardów euro. Polska ma otrzymać 1 mld zł (w latach 2014 – 2015).

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz ma do jesieni przygotować szczegóły, jak te pieniądze będą wydawane w Polsce. Jak realizacja programu będzie wyglądać w praktyce? Bezrobotny ma otrzymać bon, z którym będzie szukać pracy. Jeżeli jakiś pracodawca go przyjmie, to podzielą między siebie pieniądze, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Specjaliści uważają, że oczywiście trzeba się cieszyć z każdej złotówki jaką rząd może przeznaczyć na zmniejszenie bezrobocia. Jest to jednak sztuczne rozwiązywanie problemu. Sytuację na rynku pracy może poprawić przede wszystkim tworzenie nowych miejsc pracy. - Może się okazać, że pracodawcy będą zwalniać pracowników po to by przyjąć absolwentów, za których otrzymają pieniądze. Gdy opłacony okres zatrudnienia się skończy, młody człowiek znów trafi na bruk. Z drugiej strony jednak, gwarancje zatrudnienia dla młodych funkcjonują już w Austrii i Finlandii. I tam ten program jest skuteczny – uważa Tomasz Sosnowski, niezależny ekonomista, ekspert ds. rynku pracy.

Bezrobocie młodych do 25. roku życia sięga 23 proc. w całej UE, 24 proc. w eurolandzie i ponad 27 proc. w Polsce. Najdramatyczniej jest we Włoszech to ok. 40 proc., w Hiszpanii - powyżej 56 proc., a w Grecji - nawet ponad 60 proc.

ag/WP.PL

Jak w końcu zdobyć dobrą pracę i zacząć dobrze zarabiaćOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Przybornik

Najpopularniejsze

1
100%
Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało
2
92%
W McDonald's  można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów W McDonald's można zarobić 5 tys. zł netto. Firma szuka też menedżerów
3
71%
200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób 200 zł za dzień pracy. Przyjmą kilka tysięcy osób
4
65%
Gigantyczna rekrutacja do policji Gigantyczna rekrutacja do policji
5
49%
Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków Bankowość internetowa powoduje zamykanie oddziałów banków

Praca - Oferty dnia

Pracuj.pl

więcej ofert pracy

monsterpolska.pl

więcej ofert pracy

Bądź z nami na bieżąco

Warto przeczytać

Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Szef rekrutacji w Google radzi, jak się sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Praca na dyrektorskim stołku - ile można zarobić? Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Dodatkowe dni urlopu na poszukiwanie pracy Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? Ilu Polaków rzuciłoby pracę, gdyby wygrało 1 mln zł? "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" "26 milionów ludzi w Europie szuka pracy. Czyją pracę chcą zabrać?" Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem Pismo z urzędu przyjdzie e-mailem